SEYAHAT

Orpheum Tiyatrosu: Yeryüzündeki Terk Edilmiş Cennet

31 Eki 2021

Amerika Birleşik Devletlerinin Massachusetts eyaletinde, şimdilerde herkesin elini eteğini çekip kapısından bile geçmediği lakin bir zamanlar ihtişamı ve güzelliğiyle yediden yetmişe herkesi büyüleyen bir tiyatro binası saklı. Bahsi geçen bu bina, New Bedford şehrinin terk edilmiş hazinesi Orpheum Tiyatrosu’ndan başkası değil…

Matt Lambros
Sanata ve mimariye meraklıysanız, kesinlikle merakınızı celbedecek bir yapı Orpheum Tiyatrosu. Bir asrı aşkın süre önce, 15 Nisan 1912 tarihinde açılmış bu tiyatro.

Bu tarihin başka bir önemi de var, zira hikayesi filmlere konu olan meşhur yolcu gemisi Titanic’in de buzdağına çarparak okyanusun dibini boyladığı ve bin beş yüzün üzerinde can kaybının yaşandığı o elem gün 15 Nisan 1912. 

Orpheum Tiyatrosu için yaşanacak bahtsızlıkların bir habercisi diyebiliriz, öyle değil mi?

Matt Lambros
Les Club de Francs-Tireurs isimli bir Fransız-Kanadalı grup tarafından 1910 yılında inşa edilen yapı, New Bedford’da Water Caddesi üzerindeki Beaux Arts binasının bir parçasıydı.

Binayı tasarlayan kişi ise Fall River’da bulunan Notre Dame De Lourdes Kilisesi’nde yapmış olduğu çalışmalarla ünlenen yerel mimar Louis Destremps idi. İnşası bittikten sonra binanın resmi adı La Salle Francs Tireurs yani Fransız Keskin Nişancılar Salonu oldu.

Matt Lambros
Keskin Nişancılar Kulübü olarak hizmet veren binanın içerisinde tiyatro ve balo salonu, hediyelik eşya satış alanı, ofis, bir atış poligonu ve spor salonu ayrıca görüşmeler için de toplantı alanları bulunuyordu. Balo salonu ve tiyatro ise kulübe gelir sağlamaktaydı.

Kulüp binasındaki tiyatro salonu ilerleyen zamanlarda Boston Orpheum’a kiralandı ve bu görkemli yapı, varyete performansları, uzun metrajlı filmler, diziler ve haber filmleri gösterimleri yapılan bir eğlence mekânı haline geldi.

Matt Lambros
O dönemlerde Orpheum Tiyatrosu gerçekten popüler bir eğlence alanıydı; zaman içerisinde King Kong, Yurttaş Kane gibi büyük ses getiren filmlerin gösterimini sağlayan Radio Keith Orpheum olarak hizmet vermeye başladı. Orpheum Tiyatrolarının sayısı ülke çapında dört yüzden fazla idi, bunların arasında Los Angeles’ta bulunan Palace Tiyatrosu da vardı. Massachusetts, New Bedford’da bulunan Orpheum Tiyatrosu ise ülkenin en eski ve hâlâ ayakta kalabilmiş Orpheum’larından biriydi. 

Bu geniş kapasiteli mekânın tam bin beş yüz konuğu aynı anda ağırlayabilecek kadar koltuğu vardı. Zaman içerisinde bu koltuklar modern tasarımlarla değiştirilmiş, tiyatro kapandığında ise bu modern koltuklar satılarak eski koltuklar tekrar yerlerine konmuştu.

Matt Lambros
İlk kez 1858 ile 1859 yılları arasında kapatılan Orpheum Tiyatrosu, 1862 yılında Fransız Keskin Nişancılar Kulübü tarafından elden çıkarıldı ve bu muhteşem bina bir tütün şirketinin depo olarak kullandığı sıradan bir yere dönüştü. O tarihe kadar tiyatro özel birkaç etkinlik için açılmış ancak bununla sınırlı kalınmıştı.

İlerleyen zamanlarda ise sanata hizmet etmesinin dışında hemen hemen her iş için kullanıldı Orpheum Tiyatrosu. Binanın arka cephesi bir süpermarket olarak işletilmeye başlamıştı, içerisi zaten tütün için depo görevi görüyordu. Bina satışa çıkarıldıktan sonra süpermarket kapandı tabii. 

Matt Lambros
Gerçek anlamda bir sanat eseri olan Orpheum Tiyatrosu, ölmeden önce gidilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Bu güzelliğin içinde kaybolmak ve eski günlerdeki ihtişamını hayal ederek nostalji yaşamak bizim için büyük bir arzu. Böylesi muhteşem bir yapının çürümeye bırakılması ise insanı gerçekten derinden yaralıyor. 

Temennimiz, terk edilerek bir hayalet bina kaderi yaşatılan Orpheum Tiyatrosu’nun tekrar o ilk günkü heybetiyle geri dönüp sanata ve sanatçılara yeniden bir yuva olması. 

Sizce de bu güzellik, böyle bir sonu hak etmiyor mu?
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?