İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Ölümcül Kıskançlık: Othello Sendromu

Kıskançlık… Aynı sevmek, nefret etmek, üzülmek ve mutlu olmak gibi oldukça insani bir duygu. Yaşanan birlikteliklerin olmazsa olmazı, tuzu biberi olan kıskançlık duygusunun dozu, bir ilişki de stabil kalması gereken en önemli dürtülerden biri şüphesiz. Peki, bu oldukça insanı ve normal bir duygu olan kıskançlığı, aşırı yaşadığınızı ve buna hâkim olamadığınızı düşündüğünüz zaman ne hissediyorsunuz? Partnerinize karşı duyduğunuz, katlanılamayacak kıskançlık ve bunun getirileri olarak ani-radikal ruh hali değişiklikleri ile sağlıklı bir birliktelik yaşanabilir mi? Patolojik bir kıskançlık olan “Othello” sendromunu sizler için mercek altına aldık. Bu ateşli kıskançlık hastalığına gelin, yakından bir göz atalım…

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :19 Ağu 2021
Süre :1.5 Bardak
Othello sendromu olarak bilinen aşırı ve engellenemeyen kıskançlık hali, temelde, bireylerde oluşabilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Erkeklerde kadınlara oranla yüzde 60 daha fazla gözlemlenen bu hastalıkta, bireylerdeki aşırı şiddet ve şüphecilik hali de oldukça fazla gözlemlenmektedir. 

Othello Sendromu Nedir?

İlişkiler bazında ele alacağımız othello sendromunu, kişinin sahip olduğu partneri ve yaşadığı ilişkiyi kaybetme korkusu üzerine kurulu bir kıskançlık durumu olarak açıklamak mümkün. Güncel partnerlerine dair gösterdikleri şüpheci yaklaşımlar ve sadakatsizlik yaftalarıyla, bu durumu destekleyen othello sendromuna sahip bireyler, ciddi boyutlarda şiddet eğilimi göstermektedir. Ciddi boyutlara ve sonuçlara ulaşabilecek sanrılı hastalık kesinlikle tedavi edilmesi gereken oldukça mühim bir sendromdur. Peki partnerinizde ya da kendinizde “Othello Sendromu” olup olmadığını nasıl anlarsınız? Gelin, hep birlikte bu sendromunun belirtileri nelermiş, öğrenelim…

Othello Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

-       Yaşanan kıskançlığa bağlı gelişen aşırı saplantı ve takıntı hali
-        Mevcut partnerden ayrılmaktan ya da terk edilmekten aşırı korkma hali
-        Ciddi boyutlarda saldırgan davranışlar ve fiziksel şiddet eğilimi
-       Yaşanabilecek en küçük probleme bile aşırı reaksiyonlar geliştirme 
-        Korkunç senaryolar yazmaya ve ona inanmaya meyilli olma hali
-       Büyük bir kıskançlıkla saplantılı olduğu kişi üzerinde tahakküm kurma çabası

Bu ve buna benzer daha birçok belirti gözlemlenebilen vakalarda, bu davranış bozukluklarının hepsini bilinçsiz gösterme hali mevcuttur. Peki, Othello sendromu neye dayanarak gelişir ve nasıl ortaya çıkar? Bu konuya dair öne atılan teorilerden biri, beynin sağ frontal lobunda gelişen bir rahatsızlıktan ötürü Othello sendromunun tetiklenmesidir. Bundan bağımsız olarak, aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımı da sendromun şiddetini arttıracak faktörler arasında sayılabilir. Peki, eğer Othello sendromuna sahip bir partnerimiz varsa veya kendimiz de bu sendroma dair bulgular olduğuna inanıyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yaşadığınız ilişkide partnerinizin aşırı kıskançlığından şikayetçiyseniz ve bu durum sizi endişelendiriyorsa en kısa zamanda, partnerinizle yapmanız gereken oldukça sakin ve bir o kadar yüksek toleranslı konuşmada; karşı tarafın ruh halini, hareketlerini, düşünce ve konuşmalarını gözlemleyip bu durumla başa çıkıp çıkamayacağınıza karar vermelisiniz. Aksi taktirde hem kendiniz hem partneriniz hem de yaşadığınız ilişki için gelecek zorlu günlerin temelini kazmış olacaksınız. Eğer, kendinizde kontrol edilemez bir kıskançlık durumu seziyor ve bunu partnerinize oldukça agresif bir şekilde yansıtıyorsanız, her şeyden önce yapmanız gereken ilk hamle bir uzmana başvurmak olmalı. Çünkü bu yaşadığınız şey yalnızca güncel ilişkinizi değil, tüm hayatınızı etkileyecek düzeyde bir rahatsızlık maalesef ki. Othello sendromuna sahip olmasanız bile bu kontrol edemediğiniz ölümcül kıskançlık duygusuyla yalnız bir şekilde başa çıkmak zorunda değilsiniz. Bu yüzden hiçbir zaman bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin.
Yaşanılan ilişkileri oldukça derinden etkileyip geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilecek Othello sendromunun, psikolojik bir rahatsızlık olduğunun bilincinde olmak da bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman nasıl baş etmeniz gerektiğine dair oldukça faydalı bir bilinç. İstemsiz yapılan bir istismara kurban olmamak ve kurban gitmemek adına çevrenizde arkadaşlarınızda ya da kendi ilişkinizde şüpheli bir durum seziyorsanız, “acaba mı?” sorusunu sormaktan çekinmeyin.
 

Yukarı Kaydır