İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Olgun İnsanların İlişkilerinde Yapmadığı Hatalar

19 Nis 2021

Her ilişkinin kendine has dinamikleri olduğunu söyleyebiliriz. Kimi ilişkiler bizi beslerken kimileri bittiğinde toparlanması zor bir enkazla karşı karşıya kalırız. Ancak duygusal olarak kendini tanıyan ve olgunlaşan insanlar ilişkileri son bulsa bile yara almadan yollarına devam etmek konusunda oldukça başarılılar. İşte olgun insanların ilişkileri süresince yapmaktan kaçındığı hatalar!

2 Bardak

null

Hepimiz yaşanılan ilişkilerimizin sonunda kendimizle muhakkak muhasebe yapıyoruz. İlişkinin bitmesini isteyen taraf olmamız veya olmamız bu muhasebe konusunda etkili olmuyor açıkçası. Kimilerimiz ilişkiden dev yaralar alarak çıkarken kimilerimiz tabiri caizse burnu bile kanamıyor. İşte bu noktada aslında bizim duygusal ve mental olarak ne kadar olgunlaştığımız etkili oluyor. Yaşantımızı bir kişinin etrafına kurmadığımızda, o kişi hayatımızdan çıktığında haliyle bizim de denklemimiz bozulmuyor. Bunca zaman ilişkilerde yapılan hataları konuştuk. Bugün ise olgun insanların ilişkilerinde yapmadığı hatalara ışık tutmaya çalıştım sizler için.

null

Hayatlarını Tek Bir Kişinin Etrafında Kurmazlar

İlişkinin ilk zamanları diye bahsettiğimiz cicim aylarında vaktimizin çoğunu sevgilimizle geçirmemiz çok normal. Ancak bu süreç sonrasında sevgilinizle kendi hayatınız arasındaki çizginin belirgin olmasına özen gösterin. Bu çizgi, kendi sosyal yaşantınızı ayakta tutmanın yanı sıra ilişkinizi de sıkılmadan bunalmadan yürütmenize katkı sağlar. Diğer türlü kendinize ayırmanız gereken zamanları dahi partnerinize feda ettiğinizde bir gün duygularınız son bulsa yalnız kalma korkusuyla o ilişkide kalmaya devam etmeniz sizin daha fazla zarar görmenize neden olabilir.

null

Hayallerinden Vazgeçmezler

İkili ilişkilerde yapılan en büyük hataların başında hayallerimizden vazgeçmek yer alıyor. Hayatınızda biri varken vereceğiniz kararları onunla konuşmanız, ona danışmanız hatta belki bazı kararları beraber almanız gerekebilir. Ancak bu durum hayalleriniz için söz konusu bile değildir. Çünkü ilişkiyi beraber yönetmek ne kadar önemliyse sadece sevgilinizle değil yaşadığınız hayatın genelinde mutlu olmanız da oldukça önemlidir. Mükemmel giden bir ilişkide partnerler birbirlerini aşağı çekmez, aksine kendi en iyilerinin açığa çıkmasına yardımcı olur. Güzel bir ilişkide partnerler hayallerinin peşinden koşmaları konusunda birbirlerini cesaretlendirmelidir.

null

Öz Saygılarını Kaybetmezler

Hayatta her mutluluğun yolu kendinizi sevmekten ve en çok kendinize saygı duymaktan geçiyor. Çünkü hayatta siz kendinize ne kadar çok saygı duyarsanız, sadece sevgilinizin değil etrafınızdaki tüm insanların size daha çok saygı duymasını sağlarsınız. Birtakım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, sevgiliniz için sizi azaltmayacak ölçüde fedakarlıkta bulunmanız normaldir. Fakat olgun insanların çoğu asla kendi öz saygısının elinden gitmesine izin vermezler. Partnerinin kendi hakkında negatif veya küçümser bir şekilde davranmasına müsaade etmezler. Aksine sevdiği insanlara davrandığı gibi iyi davranmasını beklerler.

null

Mutluluğun Kıymetini Bilirler

Yetişkin insanlar mutluluk tanımının herkes için farklı olduğunu bilirler. Eğer partneri kişisel alan talep ediyor ya da tam aksine onunla ilgilenilmesini istiyorsa, bunu ona verirler. Ve en önemlisi de partnerini nasıl mutlu edeceklerine odaklanmak yerine ilişki içerisinde iki kişinin de mutlu olduğu anları çoğaltmaya çalışırlar. Mutluluğun değerini bilir, mutlu değillerse o ilişkinin içerisinde kalmazlar. Bu durumda onların kalıcı olarak zarar görebilecekleri ve psikolojik şiddete uğrayabilecekleri toksik ilişkilerden uzak durmalarına katkı sağlar.

null

Sevgi Sözcüklerini Yerinde ve Dozunda Kullanırlar

Sevdiğimiz insana sevdiğimizi söylemek oldukça önemli, kabul ediyorum. Ancak sürekli sevgimizi ifade eden söylemlerde bulunmak bir noktadan sonra anlamını yitirir ve duygularımızı ifade etme biçimimiz sıradanlaşır. Olgun insanlar ise sevgilerini sözcüklerle ifade etmeye özen gösterirler ve bunun için doğru zamanı beklerler. Partnerlerine karşı duygularını sürekli dile getirmek yerine onların her daim sevildikleri hissedebilecekleri davranışlarda bulunurlar.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?