GLOBAL NEWS

Novak Djokovic Avustralya Açık’a Katılacak Mı?

23 Ara 2021

Spor ve tenis camiasında, aşı durumunu açıklamayı reddeden dünyanın 1 numaralı tenisçisi Novak Djokovic’in, Avusturalya Açık Tenis Turnuvası’na katılıp katılamayacağı herkesin dikkat kesildiği bir konu. Aşı olmayan sporcuların 2022 yılında gerçekleşmesi planlanan Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na katılamayacağının açıklanmasının ardından, tüm gözler Djokovic’e döndü. Haberin detaylarını aşağıdan ulaşabilirsiniz…

1.5 Bardak

Novak Djokovic
2019’un son aylarında hayatımıza giren ve son 2 yıldır tüm dünya üzerinde radikal bir etkisi olan Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında üretilen aşıların, tüm dünya çapında uygulanması kararı ile vatandaşlar aşılanmaya başlamış ve dünyadaki aşılama oranı son hız artmaya başlamıştı. Birçok ülke, vatandaşlarını aşılanma konusunda serbest bırakmış olsa da halkların çoğunluğu sisteme uymayı tercih etmiş ve çoğunluk aşılanmaya başlamıştı. Aşılardan doğan mevcut riskler ve yan etkiler nedeniyle aşı olmamayı tercih eden kısım ise “Aşı Karşıtı” olarak ayrı bir şekilde sınıflandırılmıştı. Elbette bu listenin içinde dünyaya mal olmuş ünlü isimlerde yer almaktaydı. Ünlü ve başarılı tenisçi Novak Djokovic ise bu listedeki ilk isimlerden biriydi.
 

Rafael Nadal ve Novak Djokovic
Fakat durum tam olarak göründüğü gibi değildi. Djokovic ne kadar “Şahsen ben aşıya karşıyım, seyahat edebilmek için birilerinin beni aşı olmaya zorlamasını istemem” demiş olsa da Sırp basınına bulunduğu açıklamalarda duruma dair şu şekilde sözler sarf etmişti. Aşı yaptırıp yaptırmayacağını açıklamayacağını belirten Djokovic, bu tarz bir bilginin bireye özel olduğunu bu yüzden tartışılmasının ve bilinmesinin etik olmadığını savunmuştu. Tüm bu açıklamaların ardından dünyaya adını duyurmayı başarmış diğer bir tenisçi rakibinden cevap gecikmedi ve Rafael Nadal, oldukça net bir yanıtla Novak Djokovic’e yanıt verdi. Djokovic için “Tenis oynamak istiyorsa aşı olmak zorunda”, diyen Rafael Nadal, “Herkes özgürdür. Ama gerçek şu ki bir topluluğa aitseniz, onun getirdiği kurallara uymalısınız. Bu nedenle eğer güvenli bir şekilde seyahat etmemiz için aşı zorunlu tutulursa ve Djokovic’de en üst düzeyde tenis oynamaya devam etmek istiyorsa aşı olmak zorunda” sözlerini sarf etti. 

Srdjan Djokovic ve Novak Djokovic
Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na dair en net yargı, Djokovic’in babası Srdjan Djokovic tarafından yapıldı. Baba Djokovic, “Herkesin kendi sağlığı için doğru olanı seçme özgürlüğü olmalı, Novak aşı olup olmadığını açıklamak zorunda mı? Bence değil. Onun bu konudaki kesin tavrını da bilmiyorum. Bilsem de kimseyle paylaşmak zorunda değilim.” Sözlerini sarf etti ve ardından Djkovic’in bu sene büyük olasılıkla Avustralya Açık Tenis Turnuvasına katılmayacağını belirtti.
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?