Novak Djokovic Aşı Olmadığı İçin Avustralya Açık'ı Kaçırmak Zorunda Kalabilir
SPOR

Novak Djokovic Aşı Olmadığı İçin Avustralya Açık'ı Kaçırmak Zorunda Kalabilir

Novak Djokovic, üst düzey bir politikacının aşısız oyuncuların katılmasına izin verilmeyeceğini ima etmesinin ardından Avustralya Açık'ı kaçırmak zorunda kalabilir. Avustralyalı bir politikacı, Novak Djokovic'in gelecek yıl Avustralya Açık'ta elenmesi gerekebileceğini ima etti. Avustralya Victoria Eyaleti spor bakanı, COVID'e karşı aşılanmamış oyuncuların oynamasına izin verilmeyebileceğini söyledi. Djokovic daha önce tenis oynamak için aşı yaptırmak zorunda kalmayacağını söylemişti.

Editör :Burak Eski
Yayın Tarihi :21 Eki 2021
Süre :1.5 Bardak
Turnuva üzerinde etkisi olan bir politikacı, turnuvanın en önemli oyuncularından Avustralya Açık şampiyonu Novak Djokovic'in, COVID-19'a karşı aşılanmamışsa unvanını koruyamayacağını ima etti. Avustralya Victoria Eyaleti spor bakanı, erkekler bir numarasına ve diğer rakiplerine Ocak ayında başlayacak olan turnuva öncesinde aşı yaptırmaları yönünde çağrıda bulundu.


Turnuvanın düzenlendiği Victoria eyaleti spor bakanı, Avustralya spor radyo istasyonuna verdiği demeçte “ATP veya WTA oyuncusu olsaydım aşı olurdum. Bu, Avustralya Açık'ta oyuncular için olabilecek en az kısıtlamalarla oynamak için en iyi fırsatı verecek ” diyor. Bakan Djokoviç'in açıkça ismini vermiyor, ancak Sırp tenisçi geçmişte COVID için aşılamaya karşı muhalefetini dile getirmişti. 


Djokovic'in aşı durumu kamuoyu tarafından bilinmemekle birlikte, daha önce ATP Tour'da aşılamanın zorunlu olması halinde bunu "kabul edilemez" olarak göreceğini söylemişti. Djokovic, Ağustos 2020'de New York Times'a verdiği röportajda , "bu noktada aşılarla ilgili sorunum, birinin beni vücuduma bir şey sokmaya zorlaması. Bunu istemiyorum. Benim için bu kabul edilemez" diyor ve ekliyor: "Ben herhangi bir aşıya karşı değilim, çünkü ben kimim ki dünya çapında tıp alanında çalışmış ve hayat kurtarmış insanlar varken aşılar hakkında konuşacağım? Eminim, insanlara yardımcı olan ve bazı enfeksiyonların dünya çapında yayılmasını durdurmaya yardımcı olan, yan etkileri çok az olan aşılar vardır."


Spor bakanı, aşısız oyuncularla ilgili olarak, dünyadaki herhangi ülkeden COVID konusunda daha katı bazı düzenlemelere sahip olan Avustralya'ya girişlerine izin verilip verilmeyeceğinden emin olmadığını söylüyor. Bakan, "aşısız insanların Avustralya'ya girmesine izin verilip verilmediğine bakılmaksızın, bunun cevabını henüz bilmiyorum. Ulusal kabinede ve federal kabine arasındaki tartışmanın konusu bu olacak sanırım. Özellikle Avustralya Açık'ta geçerli olabilecek kurallara gelince, bu konuda Tennis Australia ve sağlık bakanlığı ile görüşme halindeyiz" diyor.


Dokuz kez Avustralya Açık şampiyonu olan Djokovic, geçen yıl Sırbistan'ın Belgrad kentinde bir tenis turnuvasına ev sahipliği yaparken COVID-19'a yakalanmıştı. Daha sonra, turnuvanın zarar vermesine çok üzüldüğünü söylemek için Instagram'da bir gönderi paylaşmıştı. 

COVID-19 aşılarının güvenli ve etkili olduğu defalarca gösterilmiştir. Uzmanlara göre, aşılar hastaneye yatış ve ölüm riskini 25 kat azaltıyor. Our World in Data'ya göre Avustralya'nın aşılanma oranı %51 ile diğer tenis Grand Slam turnuvalarının oynandığı Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'dan daha düşük.

Yukarı Kaydır