Nostaljiye Modern Yorum: Sobe Handmade
RÖPORTAJ

Nostaljiye Modern Yorum: Sobe Handmade

Geleneksel ‘babuş’ terliklere kattığı modern yorumlarla baba mesleğini bugüne taşıyan Beste İnce’ye kendi markası SOBE Handmade ile ilgili sorular yönelttik. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan Beste İnce, sezonun ayakkabı trendlerine dair ipuçları vermeyi de ihmal etmedi. Şimdi sizleri bu değerli tasarımcıyla baş başa bırakıyoruz.

Editör :Miray Akın
Yayın Tarihi :15 Oca 2020
Süre :2 Bardak

Öncelikle SOBE Handmade’in kurucusu olarak BOBO okuyucularına kendinden bahseder misin? Bugüne kadar neler yaptın, nelerle ilgilendin? 

İstanbul’ da doğdum ve büyüdüm. Büyürken babamın ayakkabı mağazası olması ve dönemin önemli kadınlarına özel tasarım ayakkabılar hazırlaması sayesinde bu mesleğin hep içinde oldum. Kısacası mutfağından, bu işin kalbinden geliyorum diyebilirim. Babamın tasarladığı ve ürettiği o muhteşem ayakkabılara bakarken kurduğum hayaller ve yaşadığım heyecan bugünümün gerçeği oldu. Çalışma hayatıma ailemizin işi ile başladım. Tasarımdan üretime, satıştan pazarlamaya kadar edindiğim tüm birikimleri bir Türk markası olarak tüm dünyaya yaymak en büyük hayalimdi. Aile işimizi devam ettirdikten sonra 2015 yılında Sobe’yi kurdum ve artık yolumda Sobe’yle ilerliyorum.


Nasıl bir çocukluk geçirdin? Ayakkabı yapımının baba mesleğin olduğunu göz önünde bulundurursak ailenden neler öğrendin?

Çok keyifli bir çocukluk geçirdim. Babamın mesleği sayesinde aslında çocuk yaştan beri bu işin içinde olarak büyüdüm. Mağazamızdaki o spot ışıkların altında alışverişe gelen ünlü isimleri görerek büyüdüm. Hem işin mutfağında hem de ışıltılı dünyasında da bulundum. Bu anlamda babamdan öğrendiklerim benim için çok çok değerli. Bugünkü tasarım, üretim, satış ve pazarlama bilgimin, tecrübemin en büyük kısmını o çocukluk yıllarında babamdan aldım diyebilirim.

null

Markanın kurulum aşaması nasıl gerçekleşti? 

Her zaman hayalimdi kendi markamı kurmak. Beni çok heyecanlandıran bir fikirdi.

Ayakkabıcılık konusundaki bilgim, tecrübem de bu hayali gerçekleştirmem adına bana kolaylık sağladı. 2015 yılında kendi markamı kurmaya karar verdim ve Sobe doğdu. 


SOBE Handmade dünyada ‘babuş’ olarak adlandırılan terlikleri modern ve yenilikçi bir çizgide sunuyor. Bu anlamların dışında Sobe Handmade neler anlatıyor bizlere? 

Sobe yolculuğuna terlikle başladı. Ama geçtiğimiz kış koleksiyonunundan itibaren terliklere botlar ve ayakkabılar da arkadaşlık ediyor. Sobe için doku her zaman çok önemli. Dokunun yanı sıra tasarımın rahatlığına da çok önem veriyoruz. Her kadının dolabında bulunması gereken tasarımlara imza attığımızı övünerek söyleyebilirim. Sobe, ne istediğini bilen, yer aldığı kombine anlam katan, feminen bir çizgide kendini ifade ediyor diyebilirim.

null

Kış mevsiminde ürün skalanıza botları da dahil ettiğinizi göz ardı edersek, tek bir ürünün farklı modellere bürünmesinin dezavantajları oluyor mu? Müşteriler senden terlik dışında ayakkabılar da talep etmiyor mu?

Dediğim gibi, Sobe yolculuğuna terlikle başladı, ama her zaman müşterisinin taleplerine de kulak veren bir marka oldu. Kendi çizgisinden şaşmadan müşterisini memnun edecek farklı modellerle her yeni koleksiyonda markanın ürün seçkisi de gelişiyor, yenileniyor. Sobe sadece bir terlik markası değil aslında bir ayakkabı markası. Babetler, yüksek topuklu terlikler, mini topuklu ayakkabılar, düz botlar ve topuklu botlar… Evet, terlikler Sobe’nin imzası haline gelse de aslında markanın ürün seçkisi oldukça geniş. 


Senin favori modelin hangisi ve onu hangi ikonun giymesini isterdin?

Benim favori modelim SS20 koleksiyonumuzda yer alan tüllü pembe terlik. Benim dışımda birçok kişinin de favorisi oldu, diyebilirim. Bu terliği Chiara Ferragni giysin isterdim.


Türk veya yabancı tasarımcılardan kimlerin ayakkabılarını beğeniyorsun?

Açıkçası Türk bir tasarımcı örnek veremeyeceğim. Ama yabancı tasarımcılardan Aquazzura’yı beğeniyorum. Aklıma ilk gelen isim olarak onu söyleyebilirim.


Beste İnce'nin favori modeli, SS20 koleksiyonundan.

Beste İnce'nin favori modeli, SS20 koleksiyonundan.

Sezonun ayakkabı trendleri ile ilgili ipuçları istesek bunlar neler olurdu?

Göz ardı edilemez bir spor ayakkabı trendi var tabii. Yoğun hayatlarda rahat giyimli ayakabbılar hep ön planda oluyor. Bu trendin yanı sıra daha minimal, daha küt burunlar, farklı formlardaki ökçeler çok moda. Bir de süetin farklı renklerde yükselişini göreceğiz. 


İşin dışında nelerle meşgul oluyorsun? Hafta sonunu nasıl değerlendiriyorsun?

Ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçiriyorum, spor yapıyorum. Aslında herkesin yaptığı gibi hafta sonlarımı ruhumu dinlendirerek geçirmeye çalışıyorum. İşimi besleyecek unsurlarla da ilgilenmeye çalışıyorum. Yaratım sürecinden önce bol bol araştırma yapmam gerekiyor, hafta sonlarımı bu araştırmalar için de değerlendiriyorum. Boş vakitlerimde farklı el işi yapan kadınlarla bir araya gelerek yeni teknikler bulmaya özen gösteriyorum. Çevremde gördüğüm kadınlar ve fırsat buldukça çıktığım seyahatler beni en çok besleyen unsurlar, diyebilirim.


BOBO okurları ürünlerine nerelerden ulaşabilir?

Gizia Gate mağazalarından ve Nişantaşı’ndaki SOBE showroom’undan ulaşabilirler.


null
Yukarı Kaydır