The New York Times
GLOBAL NEWS

New York’ta Ölümcül Yangın: 19 Ölü ve En Az 60 Yaralı

10 Oca 2022

New York’un Bronx kentinde konumlanan 19 katlı bir binada çıkan dev yangın, 9’u çocuk 19 kişinin ölümüne ve 60’ı aşkın kişinin yaralanmasına neden oldu.

New York halkı, 9 Ocak Pazar sabahına gözlerini korkunç bir haber eşliğinde açtı. Eyaletin kuzeydoğusunda yer alan Bronx kentinin 19 katlı bir binasında çıkan yangın, çok geçmeden tüm evlere sıçradı ve ölümcül bir hal aldı. İçeride mahsur kalan apartman sakinlerinden 19’u hayatını kaybederken, 60’tan fazla insanın yararlı olduğu bildirildi. New York Şehri Belediye Başkanı Eric Adams’ın kıdemli danışmanı Stefan Ringel’ın yaptığı açıklamaya göre, alevlerin arasından kurtarılarak hastaneye kaldırılan vatandaşlardan 13’ünün kritik durumda olduğu söyleniyor.
 

Ölülerin arasında 9 çocuk bulunuyor.

The New York Times
Talihsiz olayın detaylarını paylaşmak adına düzenlenen basın toplantısında konuşan New York İtfaiye Departmanı Komiseri Daniel Nigro, Bronx kentinin Tremont bölgesinde konumlanan Twin Parks apartmanındaki yangının, ilk olarak üçüncü kattaki bir dairede çıktığını dile getirdi. Arızalanan elektrikli ısıtıcı neticesinde meydana geldiği tespit edilen yangının, çok geçmeden tüm apartmanı sarmış olduğunu söyleyen Nigro, müdahale amacıyla apartmana giren ekibin, yangının çıktığı apartman dairesinin kapısını açık bulduğunu belirtti. Kapının açık bırakılması neticesinde zehirli dumanların çok daha hızlı bir şekilde üst katlara ulaşmış olduğu tahmin ediliyor ve mağdurların büyük bir çoğunluğunun bu dumandan zehirlenmiş olduğu söyleniyor.

The New York Times
Yangına müdahalede 200 kişilik bir itfaiye ekibi görev aldı. Nigro’nun açıklamalarına göre ekip üyeleri her katta bir kurbana rastlamıştı ve bu insanların çoğunun kalbi ve solunumu, henüz apartmandan çıkarılmadan durmuştu. Hastanede tedavi görmekte olan hastaların durumunun kritik olduğu faktörünü göz önünde bulunduran şehir yetkilileri, ilerleyen süreç içerisinde ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Yaşanan korkunç olay, 1990 senesinde yine Bronx kentinde konumlanan bir gece kulübünde kasten çıkarılan ve 87 kişinin ölümü ile sonuçlanan korkunç yangına benzetiliyor.
Apartman sakinlerinin büyük bir çoğunluğunun Gambiya’dan gelen Müslümanlar olduğu belirtildi.

The New York Times
New York Şehri Belediye Başkanı Eric Adams da son 30 yılın en büyük yangını olarak kaydedilen talihsiz olayın, “modern zamanlarda New York şehrinde meydana gelen en kötü yangınlardan biri” olduğunu dile getirdi.
 
“Bugün 19 komşumuzu kaybettik. Bu, haddi hesabı olmayan bir trajedi. Hep birlikte kaybettiklerimiz için, özellikle de kısa süren dokuz masum genç hayat için dua edelim. Bu trajediden etkilenen herkese: Önümüzdeki günlerde şehriniz sizinle olacak.”
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?