SEYAHAT

Netflix’in Seyahat Konulu Yapımları

08 Oca 2022

Seyahat etmek herkes için farklı bir anlam taşıyor. Bazılarımız için bir tutkuyken bazılarımız için eğlenceli bir kültürel aktivite olabiliyor. Biz de tüm bu anlamları içeren Netflix seyahat içeriklerini sizler için bu yazıda derledik.

2 Bardak

Unsplash
Expedition Happiness

Karavanla seyahat etme fikrinin birçok insanın hayali olduğunu söylemek mümkün. Pinterest’te gördüğümüz karavan dekorasyonları, karavanlarıyla dünyayı gezen insanların sosyal medyada paylaştıkları içerikleri ya da tatil bölgelerinde denk geldiğimiz karavanları görünce muhtemelen birçoğumuza karavanla seyahat etme hevesi geliyordur. Expedition Happiness belgeseli de müzisyen ve yapımcı bir çiftin karavanla yaptıkları Kuzey Amerika seyahatini anlatıyor. 2017 yılında yayınlanan bu belgeselin ana konusu çiftin karavan yolculuğunda olması gibi görünse de ilgi çekici kısmı, bu karavanın aslında bir okul otobüsü olması. Hayatlarını farklı bir şekilde sürdürmek istediklerine karar veren bu çift, dışarıda olabilecekleri yeni bir ev arayışına girmişler ve bir araç almaya karar vermişler. Ancak bisiklet fikrinden uzak, karavan fikrini ise sıkıcı bulan çiftin denk geldikleri bir okul otobüsü ilanı ilgilerini çekmiş. Bu belgeselde de çiftin Berlin’den başlayan seyahatlerini, bu aracı ev haline getirerek gerçekleştirmeleri konu alınıyor.

Unsplash
Street Food

Bir ülkeye seyahat etmeden önce o ülkenin yemek kültürü hakkında merak ettiğimiz detaylar olur ve genellikle bir ülkenin en meşhur yemekleri o ülkenin tarihine de ayna tutar. Böylece kültürel olarak da bilgi edinmiş oluruz. Peki ya ülkelerin sokak yemekleri? Daha önce bir ülkeye ya da yurt içinde bir şehre gittiğinizde restoranlar yerine büfe gibi alanlarda yiyebileceğiniz sokak lezzetlerini tercih ettiniz mi? Netflix’in Street Food belgeselinde dünyanın birçok bölgesindeki sokak lezzetleri keşfediliyor. Ziyaret edilen ülkenin sokak lezzetleri, bu lezzetleri üretenler ve yemeklerinin hikayeleri izleyicilerle paylaşılıyor. 2019 yılında Asya bölgesindeki ülkelerin sokak lezzetleriyle başlayan belgesel serisi, 2020 yılında Latin Amerika ile devam etti. 

Unsplash
The World’s Most Amazing Vacation Rentals

Seyahatlerinizde konaklama tercihleriniz ev kiralamak mı oluyor yoksa otelde konaklamak mı? Eğer cevabınız ev kiralamak ise son dönemlerde oldukça popüler olan bu seçeneği, dünyanın birçok bölgesindeki kiralık evleri gezerek izleyicilerle buluşturan bu programa bir göz atın. Üçlü bir grubun keşfe çıktıkları program, iki sezondan oluşuyor. Bu grup, dünyanın birçok bölgesindeki kiralık evleri ziyaret ediyor ve bu evlerin her biri farklı konseptlerde tasarlanmış oluyor. Her bir bölüm de o evin hangi konseptte olacağını belli eder şekilde adlandırılmış. Yüzen evler, modern mimariye sahip evler, kulübe hayatı ve daha birçok tarzda kiralık evleri geziyor ve deneyimliyorlar. 

Unsplash
Salt Fat Acit Heat

Yemek kültürünün seyahatin en önemli bölümlerinden biri olduğundan bahsetmiştik. Kimi zaman başka bir ülkeye ait olan bir yemeği herhangi bir yerde yediğimiz olur. Ancak bu yemeğin ait olduğu yerde, o kültüre göre hazırlanan şekilde yemenin özelliği farklıdır. Bu da özellikle yemek yemeyi sevenlerimiz için seyahatlerin en heyecan verici bölümü oluyor. Yemek kültürüyle seyahati birleştiren bir diğer Netflix içeriği de Salt, Fat, Acit, Heat (Tuz, Yağ, Asit, Isı). Şef Samin Nosrat’ın iyi bir yemeğin dört belirleyicisi olarak tanımladığı tuz, yağ, asit ve ısı dünyanın çeşitli bölgelerinde yemek yaparak anlattığı bir mini dizi. Aynı zamanda Samin Nosrat’ın aynı isimde bir kitabı da bulunuyor. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?