Naomi Osaka
GLOBAL NEWS

Naomi Osaka’nın Zorlu Günleri Devam Ediyor

Spor severlerin son birkaç yıldır ‘kariyerinin zirvesine doğru emin adımlarla yürüyor’ olarak değerlendirdiği Naomi Osaka bildiğiniz gibi bir süredir bazı psikolojik problemlerle baş etmeye çalışıyor. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın yıldız ismi iken oyunların dördüncü gününde Marketa Vondrousova’ya karşı oynadığı maçı 2-0 kaybeden tenisçi, çeyrek finali göremeyip oyunlara erkenden veda edince sevenlerini şaşırtmıştı. Osaka, şimdi ise hala devam eden Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda benzer sıkıntılar yaşıyor. Hatta tenisçi kaybettiği maçın ardından yaptığı açıklamada tenise süresiz bir şekilde ara verebileceğinin bile sinyallerini verdi.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :06 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Geçtiğimiz cuma günü ABD Açık’ta 18 yaşındaki Kanadalı rakibi Leylah Fernandez’e karşı çıktığı maçı mağlubiyetle tamamlamasının ardından katıldığı basın toplantısında Osaka’nın ağlamaklı hali dikkatleri çekti. Bir süredir herhangi bir maçı kazandığında mutlu olamadığını, yalnızca rahatlamışlık hissettiğini söyleyen tenisçi, maç kaybettiğinde ise aşırı derecede üzüldüğünü söyleyerek bunun sağlıklı bir durum olmadığının farkında olduğunu dile getirdi. Toplantı sırasında bir süre sonra göz yaşlarını tutamayan Osaka, “dürüst olmak gerekirse, bir sonraki tenis maçımı ne zaman oynayacağımı bilmiyorum. Sanırım bir süreliğine ara vereceğim” diyerek konuşmasını noktaladı. 

Geçen seneki turnuvanın şampiyonu başarılı tenisçinin geçen yıldan bu yana psikolojik sorunlarla mücadele etmeye çalıştığıysa izleyenler tarafından da gözlemlenebiliyor. Japonya’nın en ünlü sporcularından biri olan Osaka, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda olimpiyat meşalesini yakan isim olmuştu. 23 yaşındaki tenisçinin kendi ruhsal sağlığı için Fransa Açık’tan çekilmesinin ardından katıldığı ilk Slam turnuvası olan ABD Açık da maalesef umduğu gibi geçemedi.  2018 yılında ABD Açık’ta Serena Williams’ı yenerek neredeyse tarihi bir başarıya imzasını atan Osaka’nın, geçen yılkı ABD Açık da dahil olmak üzere toplamda 4 Grand Slam şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca Avustralya Açık’taki sert kortlarda da iki Grand Slam şampiyonluğu bulunan başarılı tenisçi geçtiğimiz günlerde yaklaşık üç yıldır depresyonla mücadele ettiğini açıklamıştı. 

Geçen hafta sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlar yapan Osaka, bu paylaşımlarında kendine inanmanın önemi ve başkalarının beklentilerine kulak tıkayabilme gibi konulardaki düşüncelerini dile getirmiş, belki de daha iyi hissediyor olabileceğini düşündürmüştü. Ancak geçtiğimiz cuma günü çıktığı maçta işlerin pek de yolunda olmadığının sinyallerini fazlasıyla verdiği. Kaybettiği ilk puanın ardından raketini sahaya vuran Osaka, bu davranışından dakikalar sonra ekipmanları fırlatmasıyla da dikkatleri üzerine çekti. Son olarak hem kendisinin hem de maçın kontrolünü iyice kaybeden Osaka, topu seyircilere doğru fırlattı ve böylelikle kural ihlali cezası da almış oldu. 

2018 yılında ABD Açık’ta Serena Williams’a karşı oynadığı maçta kendisi için tezahürat yapılırken bu sene 18 yaşındaki rakibi Fernandez lehine atılan tezahüratlar, Osaka için rollerin değişmiş olabileceği sinyallerini veriyor. Umuyoruz Osaka bu zorlu mücadelesini yarıda kesmez ve oynadığı oyundan keyif alan başarılı bir tenisçi olarak kortlara geri döner. 

Yukarı Kaydır