Unsplash
KÜLTÜR/SANAT

Müzik Dünyasının Unutulmaz Konserleri

04 Haz 2021

Geçmiş yıllardan günümüze kadar birçok efsanevi grup ve unutulmaz sanatçı dünyanın dört bir yanında konserler verdi. Hayat boyu hatırlanacak bu anlara kimimiz internet yoluyla kimimizse orada bulunarak eşlik etmiş olabiliriz. Peki, şimdi bu unutulmaz konserlerden bazılarını tekrar anmaya ne dersiniz?

 Led Zeppelin Reunion - Londra
 
1968’de kurulan efsanevi İngiliz grup Led Zeppelin, her yaştan müzik severin dinlediği gruplardan biri. Gitarda Jimmy Page, davulda John Bonham, bas gitarda John Paul Jones ve vokalist Robert Plant dörtlüsünden oluşan Led Zeppelin, tam bir rock klasiği. 2007 yılında Londra’daki 02 Arena’da bir araya gelen grup Guinesss Dünya Rekoru kıran 20 milyon bilet talebiyle karşılaşmıştı. Eğer orada bulunan şanslı kişilerden biriyseniz eminim bu konser, kendinizi en mutlu hissettiğiniz anlardan biri olmuş olmalı. 16 parçalık setiyle Led Zeppelin, tüm zamanların unutulmaz konserlerinden birine imza atmıştı.

Queen – Live Aid

Dünyayı durduran konser olarak da bilinen Queen’in Live Aid konseri, düzenlendiği zamandan şimdiye kadar geçen sürede hafızalarda yer etmeyi başaran konserlerin başında geliyor. Bohemian Rhapsody filmini izlediyseniz Rami Malek’in başarılı performansıyla konseri yeniden gözünüzde canlandırabilmişsinizdir. Konser, İngiltere’nin Wembley Stadyumu’nda saat 12.00’de başlayıp Amerika’daki John F. Kennedy Stadyumu’nda devam etmişti. Müzik dünyasının yaşayan efsanelerinin sahne aldığı bu konserde unutulmayan bir söz vardı. ‘’It’s twelve noon in London, seven AM in Philadelphia, and around the world it’s time for Live Aid’’ Afrika’da açlığa dikkat çekilmesi amacıyla düzenlenen bu konserde Queen’in performansı unutulmazlar arasına girmişti.

Unsplash
Metallica – Damaged Justice

1981’de Lars Ulrich ve James Hetfield tarafından kurulan heavy metalin efsanevi gruplarından biri olan Metallica, dünya çapında toplamda yedi tura çıktı. Bunların her biri elbette ki unutulmazdı fakat 1988-1989 yılları arasında gerçekleşen Damaged Justice turu, yıllar geçse de unutulmayacak türden. Ayrıca bu konserin grubun albümlerinden biri olan Justice for All’a da ilham verdiği düşünülüyor. Bu turun gerçekleştiği zamanlarda henüz doğmamış olsanız bile internette kayıtlarını bulabilirsiniz. İşte o zaman neden birçok metal müzik hayranı tarafından unutulmayan konserler listesine girdiğini anlayacaksınız.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?