SAĞLIKLI BESLENME

Mutfağınızı Düzenleyerek Kilo Verebilirsiniz!

Kilo vermenin binbir çeşit yolu var; siz yeter ki isteyin! Örneğin bu yöntemi ilk duyduğunuzda size oldukça şaşırtıcı gelebilir. Ama garipsemeyin; mutfağınızı düzenlemek bile kilo vermenize yardımcı olabilir. Nasıl mı? En basiti acil durumlar için sakladığınız abur cubur dolabınızı komple imha ederek. Hadi, hazırsanız kilo vermenin en eğlenceli yollarından birini birlikte keşfedelim.

Editör :Miray Akın
Yayın Tarihi :17 Ara 2020
Süre :2 Bardak

Sofra Araç Gereçlerinizi Küçültmeye Ne Dersiniz?

Eğer tabak, çatal, bardak vesaire gibi mutfakların vazgeçilmezi olan sofra araç gereçlerinizi yeni aldıysanız bu başlık sizin için pek de uygun olmayabilir. Ancak yıllardır kullandığınız takımlardan sıkıldıysanız ve yenilerini almayı düşünüyorsanız ya da yeni bir eve çıkarıyorsunuz bu önemli noktayı es geçmeyin deriz. Çünkü yemek yemek aslında bütün duyulara hitap eden bir davranış. Yani yemek yerken sadece karnımızı doyurmuyor kokular ile büyüleniyor, görsel anlamda tatmin olmaya çalışıyoruz. Restoranlarda sırf bu iki alan için çalışan ekipler olduğunu bile düşününce servisin ne kadar önemli olduğu es geçilemeyecek bir durum. Gelelim işin özüne. Eğer çok büyük tabaklarınız, bardaklarınız varsa estetik algılarınıza hitap etmek ya da bütün tabakla doyacağınıza inanmaktan aslında almanız gerekenden çok daha fazla bir kalori yüklemesi yapıyor olabilirsiniz. Bu sebeple ne kadar küçük sofra araç gereçleri kullanırsanız porsiyonlarınız da bir o kadar küçülecek ve gereksiz kalori almayı bırakacaksınız!

Mutfak Dekorasyonunda Fazla Süsten ve Abartıdan Kaçının!

Özellikle heves ettiğiniz değişik tarzlardaki pişirme, hazırlama ve saklama araç gereçlerinin minimalist olmasına özen göstermekte fayda var. Ne alaka diyebilirsiniz ancak oldukça sevimli olan kek kalıpları, yumurta şeklinde tuzluklar, kelebek desenli karıştırma kaseleri ve çok daha fazlası ne kadar eğlenceli kimliğinizi yansıtacak olsa da sizi yemek yeme konusunda da o kadar kandıracak. Tabii ki birkaç üründen zarar gelmez ancak her bir mutfak eşyanız bu tarz eğlenceli ve sevimli ürünlerden olursa onları denemek için devamlı kullanmak isteyecekseniz. Bu da gereksiz bir şekilde yemek yapmanıza ve eninde sonunda o yemekleri yemenize neden olacak. Özellikle bu tarz sempatik mutfak araç ve gereçleri, pasta ve börek yapmak için üretildiğinden zararlı karbonhidrat tüketiminizde giderek artacak, bizden söylemesi!

null

Mutfak Tezgahını Çok Fazla Doldurmayın

Mutfak tezgahının çoğu kişi oldukça dolu olmasını sevmez ancak yine de elinizin altında çabuk bulunsun diye tezgâha koyduğunuz araç gereçler durduk yere (aç olmadığınız halde) yemek yemeniz için size göz kırpabilir. Bunu önlemek ve gereksiz kalori alımını durdurmak için mutfak tezgahınızın üzerine çok fazla eşya koymayın. Bu eşyalar yukarıda da bahsettiğimiz eğlenceli araç gereçler olabileceği gibi abur cuburlarınızı koyduğunuz bir kâse de olabilir. Bu tarz işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerektiğini sizler de biliyorsunuzdur. Bu sebeple onlarla göz göze bir iletişim kurmak istemezsiniz. Bu noktada tezgah üzerini boşaltmak çok da garip gelmedi, değil mi?

null

Tencereyi Masaya Getirmek Mi?

Özellikle tek başımıza olduğumuzda tencereden yemek yeme gibi bir davranış sergileyebiliyor ve daha sonrasında bundan utanç duyabiliyoruz. Bunun yanı sıra aile ile oturulan masalarda da servisi kolaylaştırmak için tencere, masaya kadar uzanabiliyor. Kilo vermek istiyorsanız ise bu durumu engellemeniz ve servisi ocakta yapmanız gerekiyor. Ayrıca ocaktan servis yapmak ve tencerenin ocakta kaldığını bilmek bir çatal daha almak için üşenmeniz anlamına gelebilir. Nitekim bu da zaten doyan karnınıza fazla besin almanızı engellemenin en pratik yollarından biri.

null

Mutfağı Sadece Yemek Yemek İçin Kullanmaya Ne Dersiniz?

Mutfak birçoğumuzun evde en sevdiği yerlerden biri. Bir de rahat bir koltuk ve televizyon varsa. Ancak mutfakta geçirilen her bir dakika gereksiz yere yemek yemeniz için sizi teşvik ediyor. Hele ki televizyon karşısında yemek yiyorsanız neyi ne kadar yediğinizi bir süre sonra siz de kontrol edemeyecek bir duruma geliyorsunuz. Bunu önlemek için alacağınız çözüm ise son derece basit. Mutfağı sadece yemek yemek ve yapmak için kullanmak. Özetle mutfağı bir oturma odası gibi yaşam alanı haline getirmek tartıda artan kilolar anlamına gelebilir. Dikkat edin deriz!

Yukarı Kaydır