https://www.pexels.com/
ZOOM

Mindful Ebeveynlik

Minfulness kavramını en iyi özetleyen ifade “şimdiki zaman farkındalığı”’dır. Kişinin içinde bulunduğu ana odaklanması. Tüm dikkatini anda gerçekleşen olay, duygu ve düşüncelere vermesi. Kendini anın içinde izleyebilmesi. İçten dışa ne yaşadığını ve nasıl hissettiğini fark etmesi. Adeta kendinden yeni bir bilinç yaratmasıdır. Mindfulness, bir yaşam pratiğidir aslında. Dünyaya karşı daha az yargılayıcı ve daha çok kabullenici olmanın bir yoludur. Yaşamın her alanında ve özellikle de kriz anlarında uygulanabilecek bir “çıkış formülü”’dür. Ebeveynlik ise mindfulness’a en sık ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Mindfulness pratikleri ebeveynliğe çok yakışır. Mindful ebeveynlik çoğu zaman hayat kurtarır. O halde gelin, mindful ebeveynlik kavramına biraz daha yakından bakalım.

Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :2 Bardak

https://www.pexels.com/
Mindfulness merkezli ebeveynlik yaklaşımında odak nokta çocuk değil ebeveynin kendisidir. Burada çocuğun davranışlarından ziyade ebeveynin yoğun duyguları merkeze alınır. Çocuğun davranışlarıyla ilgili zorlandığı noktada ebeveynin yaşadığı öfke, kırgınlık ve çaresizlik gibi duyguları. İlk etapta ebeveynliğe bağlı söz konusu strese ve zorlu duygulara karşı farkındalık oluşturmak esas alınır. Bunu takiben ebeveynin ilgili anı en doğru şekilde yönetebilmesi için neye ihtiyacı olduğu sorgulanır.

Mindful ebeveynliği etkili bir biçimde hayata geçirebilmek için çocuğunuzla, en gerçek ve el değmemiş haliyle o anda kalmayı başarmalısınız. İçinde bulunduğunuz durumu, çocuğunuzun davranışlarını ya da o an hissettiğiniz yoğun duyguları yargılamadan, anı en saf haliyle algılamaya çalışmalısınız. Bunu başardığınızda o an hem sizin hem de çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu belirlemek çok daha kolay hal gelir. 

https://www.pexels.com/
Dinleme (Kendinizi ve çocuğunuzu çevreleyen her şeyi dinleme), duygusal farkındalık (o an hissettiklerinizle ilgili farkındalık), öz denetim (anda hissettiğiniz yoğun duyguların davranışlarınızın yönetimini ele geçirmesine izin vermemek) ve yargısız kabul (hem kendi duygularınızla ilgili hem de çocuğunuzun duygularıyla), mindful ebeveynliğin gerektirdiği beceriler arasında yer alır.       

Mindful bir ebeveyn çocuğunu değiştirmeye çalışmaz. Bunun yerine kendini keşfederek, keşfettiği duygulardan yola çıkıp hem kendinin hem de çocuğunun ihtiyaçlarını doğru belirler ve çözüm üretir. Son tahlilde çocuğuyla arasındaki bağı ve iletişimi güçlendirir.  

https://www.pexels.com/
Mindful Ebeveynliği Deneyimlemek İsteyen Anne/Babalara Birkaç Öneri

Şimdiki zaman farkındalığınızı geliştirmek için, sadece ebeveynlik söz konusu olduğunda değil, günlük hayatın her alanında pratik yapın. Mindfulness bir yaşam pratiği haline geldiğinde onu ebeveynlik deneyimine aktarmak çok daha kolay olacaktır.   

Ebeveynlik kimliğinizi eleştirirken insaflı olun. Ağır ve sert eleştirilerden uzak durun. Kendinize karşı yapıcı ve olumlu kalın. Davranışlarınızın ötesini görmeyi deneyin.  

https://www.pexels.com/
Aynı şekilde çocuğunuza karşı da yapıcı ve pozitif kalın. Onun kendine özgü niteliklerine, duygu ve düşüncelerine karşı saygınızı koruyun. Onunla ilişkinizi onu değiştirmek üzerine inşa etmeyin. Aranızdaki ilişkiyi, onu ve kendinizi en saf halinizle kabullenerek güçlendirme yoluna gidin.  

https://www.pexels.com/
Mindful Ebeveynlik ile Ne Kazanırım?

Ebeveynlikte sık sık karşılaşılan stres, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlardan büyük oranda korunmuş olursunuz. Ebeveynlik pratikleri esnasında ortaya çıkan olumsuz duygulara karşı yüksek bir farkındalık geliştirdiğinizde bu duyguların esiri olmazsınız. Dolayısıyla davranışlarınız bu olumsuz ve yoldan çıkarıcı duygulardan etkilenmez. Bu şekilde kriz anlarında doğru çözümleri hayata geçirme beceriniz gelişir. 

https://www.pexels.com/
Çocuğunuzla ilişkiniz net bir biçimde iyileşip güçlenir. Aranızdaki sorunları, onu ve kendinizi olduğu gibi kabul ederek çözmeyi başardığınızda hakiki bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmuş olursunuz. Ve bu ilişkide çıkara ve karşılıklı yıpranmaya neredeyse hiç yer yoktur. 

Çocukta hiperaktivite ya da saldırganlık gibi olumsuz durumların ortaya çıkma ihtimalini düşürür.

Daha mutlu bir ebeveynlik deneyimini mümkün kılar.  

Ebeveyn katılımını teşvik eder.

Mindful ebeveynlik yolunda çocuğunuzla birlikte uzun ve keyifli bir deneyime hazır olun. 

Yukarı Kaydır