Gwyneth Paltrow & Harvey Weinstein
GLOBAL NEWS

#MeToo Hareketinde Tacizle Suçlanan Ünlüler

14 Ara 2021

2017 yılında kadınlar, özellikle içerisinde çalışmakta oldukları ortamda maruz kaldıkları cinsel istismarlar karşısında seslerini yükseltebilmek adına bir araya gelmişti. Her şey Miramax Films’in kurucusu Harvey Weinstein’ın kirli çamaşırlarının ünlü aktrisler tarafından ortaya dökülmesiyle başlamıştı. Angelina Jolie’den Kate Beckinsale’e, Lysette Anthony’den Gweyneth Paltrow’a kadar Hollywood’un ünlü birçok ismi, kim bilir kaç yıllık sessizliklerini bozarak Weinstein tarafından cinsel istismara uğradıklarını iddia etmiş, adamdan şikayetçi olmuştu. Takibinde gerçekleşen davalar neticesinde Weinstein suçlu bulunmuş, 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Çok geçmeden sektörde çalışmış birçok kadın “Ben de” diyerek sesini yükseltmeye, #MeToo hashtagleri sosyal medya platformlarını yerini almaya başlamıştı. O gün bugündür, aralarında oldukça şaşırtıcı simaların da bulunduğu birçok ünlü isim taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Sahi, bizi en çok şaşırtanlar kimlerdi? Gelin, hashtagi yeniden açıp bir bakalım.

Morgan Freeman

 
24 Mayıs 2018 tarihinde CNN tarafından yapılan bir haber ile medyada dur durak bilmeyen bir deprem meydana gelmişti. Habere göre usta oyuncu Morgan Freeman, yer aldığı filmlerin çekim ekibinde ve kendi prodüksiyon şirketi Revelations Entertainment’de çalışan 8 kadın tarafından tacizle suçlanıyordu. Kadınlar, ünlü oyuncunun kendilerine ve diğer kadın çalışanlara karşı uygunsuz yorumlarda bulunduğunu iddia ediyorlardı. Bunlardan biri “İç çamaşırı giyip giymediğimi sorarak sürekli eteğimi açmaya çalışıyordu,” demişti. Bir diğeri ise “Vücudumuzla ilgili yorumlarda bulunuyordu,” sözleriyle bunu doğrulamıştı. Öyle ki kadınlar, Morgan Freeman’ın uygunsuz yorumları ve tacizci hareketleri yüzünden vücut hatlarını belli eden kıyafetler tercih etmekten çekindiklerini dahi söylüyorlardı.
 
Freeman, “Beni tanıyan veya benimle çalışmış olan herkes, kasten birini incitmeyeceğimi ya da bilerek birilerini huzursuz hissettirmeyeceğimi bilir. Rahatsız olan ya da saygısızlığa uğradığını hisseden herkesten özür dilerim – asla böyle bir amacım yoktu,” sözleriyle önce kısa bir açıklama yaptı. Ardından daha uzun bir açıklama yayınlayarak, 80 yıllık hayatının sarsılma tehlikesi altında olmasına ne kadar üzüldüğünü belirtti ve kadınları taciz etmediğini, bu konuda ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını vurguladı.
 
Yaşanan birkaç gelişmenin ardından CNN’in, Freeman hakkında yaptığı haberin yalan olduğu iddia edilmeye başlamıştı. Aktör iddialardan kurtulup başarılı oyunculuk hayatına devam etme fırsatını buldu, ancak ne olursa olsun imajının onarılması zor yaralar aldığı inkar edilemez bir gerçekti.

R. Kelly

 
R&B dünyasının ikonik isimlerinden R. Kelly, cinsel istismar suçlamalarıyla ilk defa karşılaşmıyordu. Ünlü müzisyenin suç dosyası 90’lı yılların başından itibaren dolmaya başlamış, ancak takibindeki yıllar boyunca duyulmamış, gerekli sesi getirememişti. Derken 2018 yılının mayıs ayında iki kadın bir adım ileri çıkma cesaretini göstermiş, şarkıcıyı cinsel istismar ile suçlamıştı. Dahası, Buzzfeed tarafından yapılan bir haberde, Kelly’nin kadınları esir aldığı bir tarikat kurduğu iddia ediliyordu. Adamın imajı, yeni açılmış bir defter sayfasını andırmıyordu elbette, ancak iddialar şok edici detaylarla geliyordu.
 
Aktivistler bir araya gelerek #MuteRKelly hashtagini açmış, Kelly’nin suçlarının cezasız kalmaması ve mağdurların sesinin duyulabilmesi için olaya dikkat çekmeye odaklanmıştı. Hashtag; Ava DuVernay, Lena Waithe ve John Legend gibi ünlü isimlerin Twitter hesabında dahi yerini almıştı. Suçlamalar karşısında sessiz kalmayan ünlü isimlerin de olduğunu görmek, insanlar için konuyu daha da ikna edici kılıyordu.
 
Bunlara ek olarak 2019 yılında, R. Kelly’nin eski eşi Andrea Kelly de sessizliğini bozmuş, 13 yıllık evlilikleri boyunca şiddet gördüğünü dile getirmişti. Üstelik cinsel istismar suçlamalarıyla medya karşısına çıkan kadın sayısı da günbegün artıyordu ve bunların büyük bir çoğunluğu, söz konusu istismarları henüz reşit olmamışken yaşadıklarını söylüyorlardı. R. Kelly’nin dosyası daha çok reşit olmamış kadınlardan oluşuyordu.
 
Şarkıcının temsilcileri iddiaları yalanlıyor ve kadınları, medyanın ilgisini kazanabilmek adına ünlü bir ismi karalamakla suçluyordu. Ne var ki R&B yıldızının konserleri art arda iptal edilmekteydi. Dahası, BBC’nin mart ayında R Kelly: Sex, Girls & Videotapes belgeselini yayınlamasıyla Kelly’nin asistanı, avukatı ve bir temsilcisi, onu savunmayı bırakmış, yanından ayrılmıştı. Ardından Lifetime, Surviving R. Kelly isimli bir televizyon programı aracılığıyla şarkıcının reşit olmayan kadınlara yaptığı istismarları ele almıştı. TMZ’nin raporuna göre müfettişler, R. Kelly’nin evinde ruhsal, fiziksel ve cinsel istismara uğradıktan sonra buradan kaçmayı başaran bir kadına ulaşmışlardı.
 
Mahkemenin şarkıcıyı suçlu bulması, kadınlar için büyük bir zaferdi. Kadın hakları avukatı Gloria Allred, R. Kelly’nin 47 yıllık kariyeri boyunca gördüğü en kötü sapık olduğunu söylüyordu.

 Mario Testino

 
Moda severler yakından tanır, zira Mario Testino, moda dünyasının en bilindik fotoğrafçılarından biridir. Vogue’un sayısız ikonik kapak görseli, Testino’nun kadrajından çıkmıştır. Ne var ki 2018 yılının ocak ayında, başarılı çalışmalarının ardında kirli çamaşırlarının olduğunu öğrenmiş, hepimiz hayli şaşırmıştık. Toplamda 13 erkek asistan ve model, fotoğrafçının sektördeki pozisyonunu kötüye kullandığını ve kendilerini taciz ettiğini dile getirmişti. İddialara göre Testino’nun zorbalıkları, adamları mastürbasyon yapmaya zorlamaya kadar gidiyordu.
 
Ünlü fotoğrafçının avukatları, iddiaları yalanladı. Ancak çok geçmeden Condé Nast tarafından bir açıklama gelmişti. Anna Wintour, Testino ile olan çalışmalarını durdurduklarını açıklamış, Michael Kors, Burberry gibi markalar ise fotoğrafçı ile çalışmama kararı almıştı. 2018 yılı bahar aylarına doğru yapılan haberlere göre Mario Testino New York’daki ajansını kapatmış, Londra’da konumlanan şubesini yeniden yapılandırıyordu.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?