Sarah Paulson
GLOBAL NEWS

Merakla Beklenen 73. Emmy Ödül Töreni Gerçekleşti

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle diğer pek çok ödül töreni gibi dijital ortamda gerçekleşmiş olan Emmy Ödülleri, bu yıl fiziksel ortamda tam katılım ile 73. kez gerçekleşti. Televizyon dünyasının Oscarları olarak da adlandıran bu ödül töreni, yine her zamanki gibi unutulmaz anlara sahne oldu. Cedric the Entertainer’ın sunuculuğu üstlendiği gecede neler oldu ve kimler geceye damga vurdu öğrenmek için gelin hemen detaylara geçelim.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :21 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Anya Taylor-Joy
Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles kentinde gerçekleşen ödül töreninde, aşı ve PCR negatif koşulları aranmasına rağmen törenin yine de sınırlı sayıda bir katılımcı ile gerçekleştiğini söyleyelim. Komedide Ted Lasso, mini dizide The Queen’s Gambit ödülleri toplarken drama dalında yine bizleri şaşırtmayarak The Crown neredeyse tüm büyük ödülleri toplamayı başardı. Öte yandan tüm dünyada ses getirmeyi başaran ve Hulu’nun iddialı yapımlarından biri olan The Handmaid’s Tale, 2017 yılında gösterime girdiğinden beri ilk kez ödül almayı başaramadı. Gecede tam 21 dalda adaylığı bulunan yapım, tüm başarısı ve adaylıklarına rağmen geceden eli boş ayrılmak durumunda kaldı. Bu yılın başlarında 4. sezonu yayınlanan ve beşinci sezon için de onay alan yapım, bir yıl içinde en fazla Emmy kaybetme rekorunu da kırmış oldu. 

Michaela Coel
Gelelim kazananlara geçmeden önce gecenin diğer dikkat çeken detaylarına. 73. Primetime Emmy Ödülleri'nde hemen hemen her kategoride çeşitli adaylar olmasına rağmen, pazar günü törende hiçbir siyahi oyuncuya büyük ödüller verilmedi. The Crown drama kategorilerini domine etti ve dört büyük oyunculuk ödülü Gillian Anderson, Tobias Menzies, Josh O'Connor ve Olivia Colman'a; başrolde Pose yıldızı Mj Rodriguez’e ve yardımcı oyuncuda da Michael K. Williams gibi adaylara verildi. Ted Lasso da komedi dalındaki ödülleri domine edince eleştiriler de pek gecikmedi. Öte yandan RuPaul yarışma programı ile toplamda 11 Emmy Ödülü’ne sahip olarak en çok Emmy Ödülü’ne layık görülen siyahi insan oldu. En iyi mini dizi ya da film yazarı dalında ödülü kazanan I May Destroy You’nun senaristi Michaela Coel, yaptığı kabul konuşması ile büyük beğeni topladı. Konuşmasında görünür olmanın bugünlerde başarıyla eşit görüldüğüne dikkat çeken Coel, bir süre görünür olmaktan ve diğer her şeyden uzak kalmaktan korkmamız ve sessizlikte neler yapabileceğimizi bulmamız gerektiği çağrısında bulundu. 

Emma Corrin
İşte gecenin en dikkat çeken kazananlar listesi:
 
En iyi dizi - Drama - The Crown
En iyi dizi - Komedi - Ted Lasso
En iyi mini dizi - The Queen's Gambit
En iyi senaryo - Drama - Peter Morgan - The Crown "War"
En iyi yönetmen - Drama - Jessica Hobbs - The Crown "War"
En iyi kadın oyuncu - Drama - Olivia Colman- The Crown
En iyi erkek oyuncu - Drama - Josh O'Connor-The Crown
En iyi yardımcı kadın oyuncu - Drama - Gillian Anderson - The Crown "War"
En iyi yardımcı erken oyuncu - Drama - Tobias Menzies - The Crown "War"
En iyi kadın oyuncu - Komedi - Jean Smart - Hacks
En iyi erkek oyuncu - Komedi - Jason Sudeikis – Ted Lasso

En iyi yardımcı kadın oyuncu - Komedi - Hannah Waddingham - Ted Lasso
En iyi yardımcı erken oyuncu - Komedi - Brett Goldstein - Ted Lasso
En iyi kadın oyuncu - Mini dizi / TV filmi - Ewan McGregor
En iyi yardımcı kadın oyuncu - Mini dizi / TV filmi - Julianne Nicholson – Mare Of Easttown
En iyi yardımcı erkek oyuncu - Mini dizi / TV filmi - Evan Peters – Mare of Easttown
En iyi yönetmen - Mini dizi / TV filmi - The Queen's Gambit
En iyi yönetmen - Komedi - Hacks - Lucia Aniello, “There Is No Line”
En iyi senaryo - Komedi - Hacks - Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, "There Is No Line”
En iyi senaryo - Mini dizi / TV filmi - I May Destroy You – Michaela Coel
En iyi reality yarışma programı - RuPaul’s Drag Race

Yukarı Kaydır