Küresel Piyasalarda Gözler İngiltere Merkez Bankası’na Çevrildi
GLOBAL NEWS

Küresel Piyasalarda Gözler İngiltere Merkez Bankası’na Çevrildi

Küresel piyasalarda yoğun bir temponun yaşandığı gün dünya devlerinin attığı adımlarla farklı bir seyir aldı. Albertsons, daha yüksek hedef ve temettü üzerine değer kazanırken Amazon, kongre komitesi üyelerinin açıklama talebi üzerine düşüş yaşadı. Teknoloji devi Philips, satışları düştükten sonra yıllık hedefini de düşürünce hissesi değer kaybetti. Valneva ise Covid-19 aşısının olumlu sonuçlar verdiğini söyledikten sonra değer kazandı. Global ölçekte gözlerin İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı’nın bugünkü açıklamalarına çevrilirken faiz artırıma yönelik beklenti sürdü. İşte küresel piyasaların son durumu:

Yayın Tarihi :19 Eki 2021
Süre :2.5 Bardak
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, yükselen enflasyonu frenlemek için Banka'nın harekete geçebileceğine yönelik açıklamaları piyasaları hareketlendirdi. Bailey, Merkezi Washginton D.C'de olan G30 Grubu'nun düzenlediği çevrim içi panelde yaptığı konuşmada, para politikasının arz yönlü sorunları çözemeyeceğini söyleyerek "Ancak Banka, özellikle orta vadeli enflasyon ve orta vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin bir risk görürse harekete geçmek zorundadır ve geçmelidir. İşte bu yüzden İngiltere Merkez Bankası olarak sinyal verdik. Bu da harekete geçmemiz gerektiğine dair başka bir sinyal. Ama elbette bu eylem, para politikası toplantılarımızdan gelecektir." ifadelerini kullandı. Açıklamaların üzerine gözler bugünkü resmî açıklama çevrildi.


Günün diğer önemli gelişmeleri ise dünya devi şirketlerin açıklamalarından oluştu. Küresel piyasaları harekete geçiren açıklamalar ile şirket değerlerinde dalgalanmalar görüldü. Market zinciri Albertsons (ACI) güçlü bir ikinci çeyrek ile %4,5 oranında yükselirken yıllık hedefini yükseltmesine ve daha yüksek temettü duyurmasına yol açtı. Çeyrek dönemdeki satış ve geliri, %4,4 artışla 16,5 milyar dolar oldu. Şirket bunu, kıyaslanabilir satışlardaki %1,5 artışa ve yüksek yakıt satışlarına yordu. Hem geliri hem de düzeltilmiş hisse başına kazancı 52 sent ile beklentileri aştı.

Bir diğer dünya devi Amazon (AMZN) hisseleri ise %0,3 düşüş yaşadı. Wall Street Journal’ın bir raporuna göre kongre komitesi üyeleri, Jeff Bezos ve diğer üst düzey yöneticilerin onları yanıltıp yanıltmadığının cevabını istedi. Meselenin kalbinde Amazon’un, kendi özel markalı ürünlerini yaratıp bu ürünleri arama bölümünde avantajlı konuma yerleştirirken üçüncü taraf satıcların verilerini, ürünleri kopyalamak için kullandığı suçlamaları yatıyor. Şirket ise bu suçlamaları reddediyor.

Satışları düştükten sonra yıllık hedefini düşüren teknoloji devi Philips (PHG) ise %1,7 kayıp yaşadı. Şirket bileşen kıtlığı ile boğuşurken etkilerinin dördüncü çeyrekte de süreceği konusunda uyardı. İşleri daha da kötüleştiren, Philips’in, büyük miktarda solunum cihazını geri çağırması oldu. Bu, altı aydan uzun bir süre önce ilk sunulduğundan beri 600 milyar dolardan fazlaya mal oldu.

Biyoteknoloji şirketi Valneva (VALN) Covid-19 aşı adayının üçüncü aşama deneylerinin pozitif sonuçlar gösterdiğini söyleyerek %31’den fazla artış yaşadı. Bu deneyler, Valneva’nın aşı adayını, dünyada en yaygın kullanılan altı aşıdan biri olan AstraZeneca (AZN) aşısı ile karşı karşıya getirdi. Valneva sonuçların, İngiliz firmasının aşısına göre yüksek antikor seviyelerine sahip olduğunu söyledi.

Ülke piyasalarının genel durumu ise şöyle:
 
Türkiye hisse senedi piyasaları kapanışın ardından yükseldi. Elektrik, basit metaller ve turizm sektörlerindeki hisselerin artışıyla yükseldi. İstanbul borsasının kapanışıyla BİST 100 0,58% artarken BİST 100 altında işlem gören ve seansın en iyi performansını sergileyen Gubre Fabrikaları T.A.Ş. (IS:GUBRF) 9,96% veya 4,90 puan yükselerek 54,10 seviyesinden işlem görmeye başladı. Bu sırada Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları (IS:BIOEN) 5,11% veya 1,38 puan artışla 28,40 seviyesinden işlem görürken Aygaz A.Ş. (IS:AYGAZ) 3,92% veya 0,66 puan artışla 17,50 seviyesinden işlem gördü. İstanbul Borsası değer kazanan hisse senetlerinin sayısı 214 iken değer kaybedenlerinki 189 olarak belirlendi. Ayrıca 38 adet hisse senedi sabit kaldı.

ABD hisse senedi piyasaları ise kapanışın ardından karıştı. Gün içinde dengesiz bir çizgi seyreden piyasalar teknoloji, tüketici hizmetleri ve tüketici malları sektörlerindeki hisselerin artışıyla yükseldi. Kamu hizmetleri, telekomünikasyon ve sağlık sektörlerindeki hisselerin düşüşüyle de düştü. NYSE borsasının kapanışıyla Dow Jones Industrial Average 0,10% oranında düşerken S&P 500 endeksi 0,34% arttı. NASDAQ Composite endeksi ise 0,84% oranında artış gösterdi. New York Borsası değer kaybeden hisse senetlerinin sayısı 1626 iken değer kazananlarınki 1580 olarak belirlendi. Ayrıca 131 adet hisse senedi sabit kaldı. NASDAQ Borsası altında işlem gören 2022 hisse düştü ve 1580 hisse yükseldi. Bu sırada 172 adet hisse de sabit kaldı.

Avrupa kanadında, Birleşik Krallık piyasaları kapanışın ardından düştü. Birleşik Krallık hisse senedi piyasaları Pazartesi kapanışın ardından düştü. Otomobiller & parçaları, sabit hat telekomünikasyonu ve hayat sigortası/güvencesi sektörlerindeki hisselerin düşüşte etkili oldu. Londra borsasının kapanışıyla Investing.com Birleşik Krallık 100 0,41% düştü. Investing.com Birleşik Krallık 100 altında işlem gören ve seansın en iyi performansını sergileyen Hargreaves Lansdown PLC (LON:HRGV) 2,55% veya 37,50 puan yükselerek 1.508,50 seviyesinden işlem görmeye başladı. Bu sırada Fresnillo PLC (LON:FRES) 2,06% veya 17,40 puan artışla 863,00 seviyesinden işlem görürken National Grid PLC (LON:NG) 0,97% veya 8,70 puan artışla 905,90 seviyesinden işlem gördü. Londra Borsası değer kaybeden hisse senetlerinin sayısı 1076 iken değer kazananlarınki 922 olarak belirlendi. Ayrıca 461 adet hisse senedi sabit kaldı.

Yukarı Kaydır