WELLNESS

Kurallarımızı Esnetmenin Faydaları

11 May 2021

Doğduğumuzdan itibaren birtakım kurallarla donatılıyoruz. Aile kuralları, görgü kuralları, okul kuralları derken bazen kuralları aşırı benimseyip deyim yerindeyse katılaşabiliyoruz. Oysa biraz esneklik göstersek her şey çok daha kolay olabilir. Esneklik, işimizi, sağlığımızı, ilişkilerimizi ve yaratıcılığımızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte bugün size, esnek olmanın faydalarından bahsediyoruz.

1.5 Bardak

Esnek olmamız genellikle ruh halimize, bir şey hakkında ne kadar korkuya veya dirence sahip olduğumuza, belirli bir sonuca ne kadar bağlı olduğumuza ve diğer faktörlere göre değişir. Hayatımız boyunca, şimdiye ve geçmişe baktığımızda, en büyük strese ve hayal kırıklığına sebep olan durumların, neredeyse her zaman esnek olmadığımız şeylerden kaynaklandığını fark edebiliriz. Oysa değişime ne kadar açık olursak, o kadar çok huzur, kolaylık ve tatmin mümkün hale geliyor. Özellikle de covid-19 pandemisinin yaşantımızda sebep olduğu yeniliklerin bizi çok daha değişime açık bir hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Pandemi öncesindeki döneme baktığımızda korkumuz, değişimi kabullenmeyişimiz, stresimiz ve haklı olma saplantımız nedeniyle, genellikle kendimize ve çevremizdekilere karşı esnek davranmadığımızın farkına varabiliriz. Çünkü çoğunlukla kendi kurallarımızdan vazgeçmeyi bir yenilgi olarak görüyoruz. Halbuki esnek olmak, zayıf ya da pasif olmakla ilgili değil. Esneklik, içinde yaşadığımız, sürekli değişen ve sürekli gelişen dünyaya yönelik bilinçli bir seçim, güçlü bir beceri ve pratik bir yaklaşım olmayı kapsıyor. Bizler bu değişim için pozitif bir güç göstermeliyiz. Elbette inançlarımızda sağlam, inançlarımız konusunda tutkulu ve niyetlerimizde net olmalıyız. Ancak aynı zamanda, önemli değişiklikler yapacak ve yol boyunca yeni fikirlere açık olacak kadar esnek de olabiliriz.

Peki kurallarımızı esnetmenin ne gibi faydalarını görürüz? Öncelikle bağımlılıktan kurtulmakla, stresimizi azaltır ve yeni bir pencere açarız. Bir şeye olan bağlılığımızı bırakmak, arzumuzu veya niyetimizi reddettiğimiz anlamına gelmez. Basitçe, bu eylemi zorlamaktan vazgeçtiğimiz anlamına gelir. Biliyorsunuz ki üzerimize düşeni yaptıktan sonrası, bizi strese sokmaktan başka bir işe yaramıyor. O yüzden durmamız gereken noktayı bilmek en güzeli. Bunun yanında hepimiz ‘doğru insan’ olmak için her şeyi göze alabiliyoruz. "Doğruluk" ve "yanlışlık" korkusuyla ilgili takıntımız, çoğu zaman istediğimizi bulmada ve aklımızda ne olduğunu söylemede bize engel oluyor. Oysa yanılmaya da istekli olmalıyız. Bu şekilde kendimizi daha özgür kılabiliriz ve risk almaya, yeni şeyler denemeye ve daha yaratıcı bir yaklaşıma izin verebiliriz. Esnek olmanın bir diğer faydası ise kendi üzerimizde yarattığımız baskıyı azaltıyor olması. Çünkü kendimizi o kadar ciddiye alıyoruz ki olan her şeyi bizimle ilgili sanıyoruz. Kendimize nazikçe gülebildiğimizde, olayları perspektif içinde tuttuğumuzda ve günlük uğraştığımız şeylerin çoğunun, sonunun ölüm olmadığını hatırladığımızda büyük bir rahatlama yaşayabiliriz. 

Böylelikle barışçıl yönümüze de ışık tutarız. Hayatın doğal akışını yeniden hatırlayıp seyretmeye başlarız ve bu şekilde esnekliği beceriyoruz diyebiliriz. Kendimize ve etrafımızdakilere güvenirsek, işlerin her zaman yolunda gideceğinden şüphe duymazsak fırsatlar ayağımıza gelir. İmkanları daha net algılayabiliriz. Esther Hicks'in dediği gibi “Çoğu insan hayatın akışına karşı kürek çekiyor. Tekneyi döndürmek yerine tek yapmaları gereken, kürekleri bırakmak." Ayrıca esnek olmak, ilişkilerimize de başarılı şekilde yansır. Diğer insanların fikirlerini dinlediğimizde ya da kabul ettiğimizde yeni bakış açılarıyla tanışmış oluruz. Kendimizi bize hatırlatıp ayna tutmalarına izin verdiğimizde, gergin halimizden kurtulmanın yollarını arar ve huzura kavuşuruz.
Daha açık fikirli olmayı aslında çoğumuz kolaylıkla başarabiliriz. Tıpkı fiziksel olarak, bedenimizde yaptığımız gibi esnekliğimizi artırmaya ne kadar çok özen gösterirsek, bunu başarma olasılığımız da o kadar artar. Unutmayalım ki bu yeteneğimiz geliştikçe, yaşamımız da genişler ve güzelleşir. Hayatın kusursuz akışında kalabilmemiz umuduyla…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?