GÜZELLİK

Kronik Sivilceler

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından biri olan sivilce genelde ergenlik döneminde çıksa da derinin yağ oranına bağlantılı şekilde ilerleyen dönemlerde de olabilir. İşte bu kronikleşen akne problemlerinin pek çok nedeni bulunuyor. Dilerseniz hep birlikte nedenlerini ve kurtulmak için neler yapabileceğinize hep birlikte göz atalım.

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :15 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Günümüzde en sık görülen cilt hastalıkları arasında olan akne çoğu zaman ihmal ediliyor. Kolayca tedavi edilebilecekken yüzümüzde kalıcı iz bırakabilen bu hastalık, bazı insanlarda içe kapanıklıktan özgüven kaybına, özellikle gençlerin en hassas dönemlerinde depresyona kadar çıkabilen psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çoğunlukla daha fazla çıkıyor. Sivilcenin çok farklı tipleri bulunuyor. Bazen siyah ya da beyaz noktalar şeklinde görünse de genelde hafif şiddetli şekilde kendini gösteriyor. Bazen de ağrıya neden olan büyük ve sert kistler şeklinde olabilir. İltihaplı sivilceler de bulunuyor. Bunlara püstül adı veriliyor.

Yağ bezlerinin büyük bir kısmı kıl köklerinin içinde barınıyor. Bu bezlerin, cilde açılan kanalları mevcut. Bu kanallar tıkandığında sivilceler meydana geliyor. Yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanıyor. Yağ yapısında bir madde olan sebum cildi koruyor. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşumuna neden oluyor. Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını engelliyor ve tıkanıklığa yol açıyor. Bu ortam bakterilerin üremesi için çok uygun olarak değerlendiriliyor. Bu bakterilerin çoğalmasıyla kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşuyor. İltihap meydana geliyor. Bu durumun uzun sürmesi sonucu sivilce patlayarak dışarı doğru akıyor.

Akne nedenleri dendiğinde akla gelen ilk madde kullandığınız kozmetik ürünleri geliyor. Ne kadar çok makyaj yapılırsa, cilt o kadar tıkanıyor. Tıkanan ve nefes almakta zorlanan cilt bir süre sonra bakteri hapsetmeye başlar ve dışa vurumu da sivilce olarak ortaya çıkıyor. Sivilce çıkarma nedenleri arasında bir başka nokta ise stres. Birçok kişi için günlük hayatta olağan görülen stres ne yazık ki sivilce çıkarmanın en temel sebepleri arasında yer alıyor. Gün içinde ne kadar kaygı, endişe duyuyorsak sivilce çıkarma ihtimali de o kadar yüksek. Yüzde çıkan sivilceler vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi olarak da görülebilir. Özellikle karaciğer rahatsızlıklarının doğrudan akne oluşumuna sebebiyet verdiği gözlemleniyor. Bu bakımdan tahlilleri ve de testleri yaptırıp karaciğerinize baktırmak en kesin çözüm olabilir.

Güneş ışığı, sivilcenin iyileşmesini kolaylaştırıyor. Ancak uzun süre güneşte kalmak ciltte oluşabilecek lekeleri artırıyor. Ayrıca terlemek, sivilcelerin artmasına neden oluyor. Sık sık yüzümüzün cildine temas eden ellerin veya çeşitli elektronik cihazların varlığı cilt sağlığı için var olan en büyük tehditler arasında yer alıyor. Ellerimizde her yere koyduğumuz ve taşıdığımız cep telefonlarının veya dış dünya ile sürekli bağlantı halinde olan ellerimizin yüzümüze değip durması tüm mikropları ve bakterileri cildimize davet ediyor. Bu tip alışkanlıklardan kurtularak cildinizin çok daha temiz kalmasını sağlayabilir ve sivilceleri önleyebilirsiniz.

Ayrıca yüz kurulamak için kullanılan havlu da yüzdeki mikropların en sık oluşum gösterdiği yerlerden bir tanesi. Cilt uzmanları tarafından da her gün yenisi ile değiştirilmesi öneriliyor. Eğer aynı evde birkaç kişi aynı havluyu kullanıyorsa bu alışkanlığa son verilmesi sivilce oluşumunun önüne geçebilir. Kendi cildiniz için ayrı bir havlu kullanmaya özen göstermelisiniz. Yüzde ortaya çıkan sivilcelerin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenleri bilmek, sivilcenin geçmesi için atılan ilk adım ve son verebilmek için yapılması gereken ilk iş nedeni bulup bu nedeni ortadan kaldırıyor. Kişinin kendine iyi bakması, sivilce sorununu ortadan kaldırabilmesi bakımından büyük önem taşıyor. Ne kadar bakımlı ve temiz bir yüze sahip olursanız sivilcenin ortadan kalkması da o kadar kolay oluyor. Bazı ciltlerde sivilce kronik olarak yer alıyor. Bu ciltlerin detaylı testlere girmesi öneriliyor. Sivilceye neden olan asıl sorun ancak bu şekilde ortaya çıkıyor.

Yıllardır yapılan çalışmalarda, yiyeceklerle akne arasında bir ilişki bulunmadığının ileri sürülse başka bir grup araştırmacıya göre süt proteini alerjisi, yağ bezlerinin ağzını tıkadığı gibi sütün kendisi de akne nedeni olan bazı hormonları tetikliyor. Süt ve karbonhidrat alımının azaltılması veya kesilmesi ile akneyi de azaltıyor. Ancak genel bir kanı olarak sağlıksız yağ içeren ürünleri tüketmek sivilce oluşumunu tetikleyen en büyük nedenlerden. Kronik sivilcelerin nedenini bilmeden tedavisi mümkün değildir. Bu nedenle probleminizi çözmek için en kısa zamanda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Yukarı Kaydır