GLOBAL NEWS

Kraliçe Prens Andrew’in Bütün Unvanlarını Elinden Aldı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in oğlu York Dükü Prens Andrew'ün, ABD'de yöneltilen cinsel saldırı suçlamasında yargılama muafiyeti olmadığı yönündeki kararın ardından, askeri unvanları geri alındı.

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :14 Oca 2022
Süre :2 Bardak

Cinsel suçlardan yargılanıp hüküm giyen ve cezaevinde hayatına son veren Jeffrey Epstein'in, kendisini çocuk yaştayken istismar ettiğini söyleyen Virginia Giuffre ile mahkemeye gitmemesi için yaptığı anlaşmanın içeriği açıklandı. Anlaşma, şikayetçi Virginia Roberts adıyla da bilinen Virginia Giuffre ile 2019 yılında cezaevinde ölen cinsel suç hükümlüsü Jeffrey Epstein arasında 2009 yılında yapılmıştı. Giuffre'nin suçlamaları geri çekmesi karşılığında para aldığı anlaşmanın detayları, bugün New York'ta bir mahkeme tarafından gizliliği ortadan kaldırılarak açıklandı. Buna göre Virginia Giuffre, 500 bin dolar karşılığında, "muhtemel sanık" olabilecek ve Jeffrey Epstein ile bağlantılandırılabilecek hiç kimseye dava açmayacağına dair bir anlaşma imzaladı. Virginia Giuffre henüz 18 yaşından küçük olduğu dönemde, Kraliçe'nin oğlunun kendisine Londra, New York ve Virgin Adalarında cinsel saldırıda bulunduğunu söyleyerek dava açmıştı.

Giuffre açıklanmayan miktarda tazminat talep ediyor. Söylentilere göre tazminat talebi milyonlarca doları bulabilir. Giuffre şikayet dilekçesinde yargılanıp hüküm giyen eski milyarder banker Jeffrey Epstein tarafından Andrew'a seks için sunulduğunu, o sırada 17 yaşında olduğunu yani Amerikan yasalarına göre çocuk sayıldığını söylüyor. 61 yaşındaki Prens Andrew 2019 yılında iddiaları yalanladığı BBC'nin Newsnight programında "Böyle bir şey olmadı. Size kesin ve net olarak bunun olmadığını söyleyebilirim. Bu hanımla tanıştığımı hiç ama hiç hatırlamıyorum" demişti. Ancak Prens Andrew ve Giuffre'nin birlikte göründüğü fotoğraflar ortaya çıkmıştı. Giuffre'nin avukatları ise Florida'da imzalanan anlaşmanın Prens Andrew'a açılan davayla bağlantısının olmadığını; anlaşmanın Florida'da meydana gelen olayları kapsadığını, ancak dava konusu cinsel istismar iddialarının New York, Londra ve Virgin Adaları olduğunu söylemişti.

Geçen hafta davacı Virginia Giuffre'nin avukatları ayrıca Prens Andrew'un terlemesine engel olan bir rahatsızlığı olduğu iddiasının kanıtlanmasını talep etmişti. Yargıç Kaplan geçen hafta Prens'in avukatlarının, şu anda 38 yaşında olan ve Avustralya'da yaşadığı düşünülen davacı Giuffre'nin yeri tespit edilinceye kadar davayı durdurma talebini reddetmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından bir haber de Buckingham Sarayı’ndan geldi. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oğlu York Dükü Prens Andrew'in hakkında çıkan cinsel taciz istismar iddiaları nedeniyle Andrew'in tüm askeri unvanları ve kraliyet himayeleri elinden alındığı duyuruldu. Prens Andrew'in yıllar önce cinsel istismar uyguladığına ilişkin dava ABD'de devam ederken, Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, "Kraliçe'nin onayı ve anlaşmasıyla, York Dükü'nün askeri unvanları ve Kraliyet himayeleri Kraliçe'ye iade edildi. York Dükü herhangi bir kamu görevi üstlenmemeye devam edecek ve davası özel bir vatandaş olarak sürecek" denildi.
Yukarı Kaydır