SCOPE

Kennedy Ailesinin Laneti

03 Ara 2021

Kennedy ailesi yıllardır Amerika’daki siyasete, eğlence ve iş dünyasına yön vererek ülkenin en önde gelen ailelerinden biri olarak anılıyor. Ailenin parlayan ilk yıldızı Patrick Josep Kennedy idi. Kamu görevine gelen ilk Kennedy oydu. Başka bir deyişle arenaya çıkan ilk Kennedy’di. 19.yüzyılda kapıyı ilk o araladı ve diğerlerine yön gösterdi. Ancak Kennedy ailesi için güzel giden bu yol zamanla trajedilere, acılara ve felaketlere kadar uzanan sancılı bir sürece doğru everilecekti. Şanssızlık kapılarını sürekli çaldı. Felaketin biri bitmeden diğeri başlıyordu. Artık Kennedy Ailesi’nin sonuna bir kelime eklenmişti: Lanet.

4 Bardak

Kennedy Ailesi, Patrick Kennedy’nin tercihi üzerine 1849 yılında İrlanda’dan Amerika’ya göç etti. Yeni yaşam yerleri Doğu Boston’dı. Eşi Bridget Murphy ile Boston’da zorlu bir hayata merhaba dediler. Patrick ilk yıllarda namlu imalatı yapan bir fabrikada bakırcı olarak çalıştı. John F. Kennedy’nin dedesi Patrick Josep Kennedy, 1884 yılında Massachusetss Eyalet Meclisi’nde görev aldı. Patrick ve Bridget’in 5 çocuğu vardı bunlardan birisi de Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanlarından John F. Kennedy’nin babası Joseph Patrick Kennedy idi. 1914 yılında dünya evine giren Joseph Patrick, eşi Rose Kennedy ile 1914 yılında dünya evine girdi. En büyük oğlu Joseph Kennedy Jr, gelişmekte olan sektörlere yatırım yaparak ailenin servetini genişletti. Bankacılık ve menkul kıymetler konusunda uzmandı ve bu sayede güzel bir servet kazandı. Daha sonra Amerika’nın 32. Başkanı Roosevelt tarafından II. Dünya Savaşı’nın başlarında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun başına geçirildi. Devam eden süreçte Denizcilik Komisyonu Başkanı ve büyükelçilik gibi görevlerde de bulundu.

Aslında başkanlık görevi olarak ailenin bir numarası olan Joseph Petrick Jr. düşünülüyordu. Ailenin bir numarasıydı. Ama II.Dünya Savaşı’nda pilot olarak görev sıralarda hayatını kaybedince ivme bir anda John F. Kennedy’e döndü. Artık bu büyük sorumluluk John F. Kennedy’nin omuzlarındaydı. O ise gazeteci olmak istiyordu ve hedeflerinin arasında politika yoktu. John F. Kennedy 9 çocuklu bir ailede ikinci çocuk olarak dünyaya gelmişti. Abisi öldüğünde o hala savaşıyordu. Savaştan döndükten sonra babası siyasete atılmasını istedi. Kennedy bu isteği mecburen kabul etti ve siyasete ilk adımını attı. Uzun bir dönem senatör olarak görev yaptı. Kasım 1960’ta yapılan seçimi, Cumhuriyetçilerin adayı Richard Nixon’u yenerek kazandı. Ocak 1961’de görevi resmen devraldı. ABD’nin 35. Başkanı olduğunda kardeşi Robert ve Ted de senatör olarak görev yaptılar. Kennedylerin hepsi demokrattı, Demokrat Parti için çalıştı ve kabinede görev aldı. Birçoğu da Harvard Üniversitesi’nden mezundu. John F. Kennedy’nin göreve geldiği ilk icatlardan biri de Harvard Üniversitesi’ne destek vermek oldu. 22 Kasım 1963’te o meşhur suikast gerçekleşti ve Kennedy hayatını kaybetti. Ancak bu ailenin ilk trajedisi değildi.

12 Eylül 1923’te John F. Kennedy, kendinden 12 yaş küçük Jacqueline ile evlendi. 1956 yılında dünyaya gelen ilk çocukları Arabella Kennedy 7 aylıkken öldü. John F. Kennedy’nin öldüğü yıl prematüre doğan çocukları Patrick Bouvier Kennedy ise ancak iki gün yaşayabildi. Kız kardeşi Rosemary ise zihinsel engelliydi. Bu nedenle yıllarca özel bir okulda eğitim aldı. Nöbetler geçiriyor, şiddetli bir biçimde ruhsal durumunda dengesizlikler yaşıyordu. Babalarının isteği üzerine 23 yaşındayken Rosemary’e lobotomi tedavisi uygulandı. Ama işlem başarısız oldu ve Rosemary neredeyse hiç konuşamaz hale geldi. Hayatının büyük bir kısmını Wisconsin’deki özel bir kurumda geçirdi. Ailesi onu bu süreçte hiç ziyaret etmedi çünkü babası onu reddetmişti. Babası 1969’da öldükten sonra ailesi yeniden onu kabul etti. Rosemary 2005 yılında 86 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Bu durum kız kardeşi Eunice’ye ilham verdi. Eunice engelli bireyler için yapılan özel olimpiyatları kurdu. Abisi Joseph Petrick Junior, II.Dünya Savaşı’nda bombardıman uçağında görev yaptığı sırada bir patlamada hayatını kaybettiğinde yıl 1944’tü. Kız kardeşi Kahleen 1948’te Fransa’daki bir uçak kazasında hayatını kaybetti. John suikaste uğradıktan sadece 5 yıl sonra da kardeşi Robert de bir suikaste uğrayarak hayatını kaybetti. En küçük kardeşi Ted, 1964’te Southhampton’da bir uçak kazası geçirdi ve ölümden döndü. Aylarca hastanede yattı, sırtında çok büyük bir yara vardı. Akciğeri de hasar görmüştü. Hayatının geri kalan kısmını sancılı ağrılarla boğuşarak geçirdi.

Mary Jo Kopenche bir öğretmendi. 18 Temmuz 1969’da Chappaquiddick Adası’nda bir partiye katıldı. Aynı partide Robert Kennedy’nin kardeşi senatör Edvard Kennedy de vardı. İddialara göre Mary, Edward’ı tanımıyordu. Mary orada bir adamla tanıştı ve gece yarısı olmadan partiden ayrıldılar. Adam son vapura yetişmesi için Mary’i arabasıyla iskeleye götürecekti. Mary partiden ayrılırken arkadaşlarına haber vermemekle birlikte çantasını ve anahtarını bile almadan partiden ayrılmıştı. Adam ve Mary, arabayla seyir halindeyken adam arabadan atladı ve Mary’i arabada yalnız bıraktı. Araç köprüden aşağı doğru süratle uçtu ve karanlık sulara gömüldü. O adam Edward yani Ted Kennedy’di. O dönemde başkanlığın en büyük favorisiydi. Ama bu olay her şeyi berbat etti ve halkın gözünde itibar kaybetmesini sağladı. Bir hafta sonra bu olay yüzünden suçlu bulundu. Edward olayı açıklayamadı ve çelişkili ifadeler vererek araçta olmadığını söyledi. Gazetecilere ‘Kennedy Ailesi’nin üzerinde büyük bir lanet var’ diyordu. Herhangi bir tanık ya da kanıt bulunamadı. Daha sonra bir tanık ortaya çıktı ve o gün Ted ve Mary’i arabanın içinde gördüğünü söyledi. Ted ceza almadı, Mary’nin ailesi, Kennedy’nin sigorta şirketinden 141 bin dolar yardım aldı.

Ailenin başına gelenler bunlarla sınırlı değildi. Robert F. Kennedy’nin oğlu Joseph P. Kennedy II, 1973’te cipiyle bir kaza yaptı. Araçta bulunan Pam felç oldu. Joseph’in kardeşi David Kennedy ise yaralandı. Kasım 1973’te kemik kanseri olan Edward Kennedy Jr.’’in bacağı kesildi. Kanseri yenebilmek için 2 yıl süren zorunlu tedavilere maruz kaldı. John F. Kennedy’nin kardeşi Jean Kennedy Smith’in oğlu William Kennedy Smith, 1991’de bir kadına tecavüz etmekten tutuklandı, dava basında geniş bir yankı buldu. Robert F. Kennedy’nin oğlu David ise 1984 yılında aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybetti. Diğer oğlu Michael 1997’de kayak yaparken yaralandı ve o da hayatını kaybetti. Eski başkan John F. Kennedy’nin oğlu Kennedy Jr., 1999’da uçak kazasında öldü. Başarılı bir avukattı ve Kennedy’nin hayatta kalan tek oğlu oydu. Uçağı kendisi kullanıyordu, içeride eşi ve kayınpederi de vardı.

2000’li yıllarda da ailenin üzerindeki lanet dağılmadı.TedKennedy’nin kızı Kara 2011’de kal krizinden öldü. Spor salonunda bir anda egzersiz yaparken bir anda yere yığıldı. Kara, ölmeden önceki son 9 yılını da akciğer kanseriyle boğuşarak geçirmişti. Robert Francis Kennedy Jr’ın eşi MarryRicharson Kennedy Mayıs 2012’de New York’ta intihar etti. Yine aynı dönemde torunu Saoirse Roisin Hill, aşırı doz uyuşturucu yüzünden hayatını kaybetti. Son olarak geçtiğimiz yılın Nisan ayında Robert F. Kennedy’nin torunu MaeveKennedy, eşi McKean ve Maeve'nin 8 yaşındaki oğlu GideonMaryland eyaletinin açıklarındaki Chesepeake Körfezi’nde kano gezisi sırasında kayboldu ve birkaç gün sonra cansız bedenlerine ulaşıldı. Birçok Kennedy, trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Suikastler, uçak kazaları, intiharlar derken geride ilginç hikayeler bıraktılar. Bu da ailenin ‘lanetli’ olarak tanınmasına yol açtı.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?