Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Unsplash
WELLNESS

Kendi Kendine Terapi Kitaplığı

09 Kas 2021

İnsan ruh sağlığının önemini günden güne daha da fazla fark ediyoruz. Neredeyse her birimiz kendi psikolojimizi keşfettikçe yaşamımızın daha da kolaylaştığının bilincindeyiz. Kendimizi daha iyi tanımak, değiştirmek istediğimiz alışkanlıklarımız üzerine çalışmak veya yaşadığımız ruhsal bir sağlık problemi için terapiye gitmek ise oldukça önemli. Fakat kimi zaman terapi herkes için erişilebilir olmayabiliyor. O zaman da derdimize öncelikle kendimiz ardından da bir çok kitap derman oluyor. İster terapiye gidin ister gitmeyin bu yolculukta size rehber olacak psikoloji temelli bir kaç kitabı gelin beraber inceleyelim.

D&R
“Fark Et, Düşün, Hisset, Yaşa” Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar

Türkiye’de psikiyatri denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar’ın yazdığı "Fark Et, Düşün, Hisset, Yaşa" bilimsel bir “kendi kendine psikoterapi rehberi”. Bilişsel Davranışçı Terapi ekolünde oldukça önemli bir yeri olan Türkçapar, kitabında bu yaklaşımı temel alarak kendi mesleki deneyim ve bilgilerini yalın bir dil ile anlatıyor. Kitabın başından sonuna kadar adım adım düşünce, duygu ve davranışlarımıza dair bilgiler ediniyor, bu üçü arasında bağlantılar kuruyor ve bizi değişime götürecek yaklaşımları keşfediyoruz.

Kitap; neleri, neden ve nasıl yaptığımızı iyi anlayarak buna göre çözümler geliştirebilirsek, o zaman yaşamımızı değiştirmenin mümkün olduğunu ileri sürüyor. "Fark Et, Düşün, Hisset, Yaşa" yaşamında bir şeyleri değiştirmek isteyen ama nasıl yapacağını bilemeyen herkes için bir başucu kitabı. Aynı zamanda Bilişsel Davranışçı Terapi’yle tanışmak isteyenler için de giriş niteliğinde bir kitap. 

"Asıl soru ise şu: Gün boyunca yaşamınızda bir sürü şey olup biterken sizin fark ettikleriniz hangileri oldu?" (Fark Et, Düşün, Hisset, Yaşa, Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar)

D&R
“Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır?” Dr. Nicole LePera

Kitabın yazarı Dr. Nicole Lepera nam-ı diğer “Holistik Psikolog”, psikoloji alanında oldukça ünlü bir sosyal medya fenomeni. Aynı zamanda bir klinik psikolog olan LePera’nın "Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır?" kitabı herkesin kolaylıkla faydalanabileceği bir kendi kendine terapi kitabı. Bu kitapta; aile ilişkileriniz, toksik ilişkiler, kendinizle kurduğunuz ilişki, sınırlar, travmalar gibi oldukça geniş kapsamlı birçok konuda anlamlı bilgiler edinerek kendi yaşamınızı yeniden anlamlandıracaksınız. Paylaştığı anlamlı çözüm yöntemleri sayesinde ise bu bilgileri kolaylıkla uygulamaya koyarak kendiniz olma yolunda gerçekçi adımlarla ilerleyeceksiniz. LePera’nın kendi yaşam öyküsü ve iyileşme yolculuğundan esinlenerek yazdığı bu kitap samimi ve gerçek bir rehber niteliğinde. 

D&R
“İnsan Olmak” Engin Geçtan

Türkiye’nin önemli varoluşçu psikiyatristlerinden Engin Geçtan’ın kaleme aldığı "İnsan Olmak", insan olan herkesin muhakkak okuması gereken bir kitap. Geçtan bu kitapta adeta yaşamı özetliyor. Kitap oldukça kısa olmasına rağmen yaşam ve insana dair bir çok konuyu geniş bir çerçevede ele alıyor. Bireyi; toplum, aile ve ilişkiler üzerinden inceliyor. İnsanların, daha doğrusu insanlığın paylaştığı ortak kaygı ve korkulara değiniyor.

Yaşamın başından sonuna doğru bir yolculuk olan bu kitapta, bir insanı insan yapan neredeyse tüm faktörlerle tanışacaksınız. Kendinizi ve diğer insanları anlamanızı kolaylaştıracak olan İnsan Olmak, bu zorlu yolculukta şefkatle elinizden tutuyor. Geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz Geçtan, kitapları sayesinde yolunun kesiştiği herkesin yaşamına anlam katmaya devam ediyor. 

"Çünkü, insanın kendi içinde ürettiği kargaşa dış dünyadaki gerçek tehlikelerden çok daha ürkütücüdür."
(İnsan Olmak, Engin Geçtan)

D&R
“İyi Aile Yoktur” Nihan Kaya

Türkiye'nin önemli psikoloji yazarlarından Nihan Kaya'nın "İyi Aile Yoktur", "İyi Toplum Yoktur" ve "Bütün Çocuklar İyidir" üçlemesinin ilki olan bu kitap, yaşamında bir kere çocuk olmuş herkesin kitaplığında muhakkak bulunmalı. Kitabı ister bir ebeveyn ister bir yetişkin ister bir çocuk gözüyle okuyun, içinizde birçok yere temas edecek. Kaya, kitap boyunca bizi karşısına oturtuyor ve naif bir tonla bizleri çocuk olmanın çıplak gerçekliğiyle tanıştırıyor. Yazar kimliğinden önce iyi bir okur ve araştırmacı olan Kaya, kitap boyunca birçok bilimsel araştırma ve kaynağa atıfta bulunarak adım adım insanların çocukluğundan beri maruz bırakıldığı sistematik baskıları inceliyor.

"İyi Aile Yoktur", yaşama dair anlamlandıramadıklarınızı mercek altına alarak keşfetmenizi sağlayacak. 

"Çocuğun bize karşı öfke gibi duygular besleme hakkını elinden aldığımızda ruhundan bir şeyleri de öldürmüş oluruz." (İyi Aile Yoktur, Nihan Kaya)

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?