Blue Valentine
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Kendi İlişkinizi Sabote Ediyor Olabilir Misiniz?

İlişkilerin daha doğrusu bir ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütmenin pek de kolay bir şey olmadığı hatta fazlasıyla çaba gerektirdiği bir gerçek. Neredeyse herkesin ilişkiye bakış açısı, o ilişkiden beklentisi ve karşısındakiyle iletişim kurup bağlanma şekilleri birbirinden farklı olduğundan anlaşmazlıklar veya yanlış anlaşılmalar her ilişkide en sık karşılaşılan problemlerden oluyor. İşte tüm bun sorunları çözmek de gerçekten emek istiyor. Peki, bu sorunların sizden kaynaklanmadığını düşündüğünüz çoğu zaman farkında olmasanız da sebep siz olmuş olabilir misiniz? Hemen “hayır” demek istiyor olabilirsiniz ancak maalesef ki pek çoğumuz bilinçsiz bir şekilde de olsa kendi ilişkilerimizi sabote edici davranışlar sergiliyoruz. Bu davranışlar neler mi dersiniz?

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :11 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Acıdan veya Herhangi Bir Olumsuzluktan Kaçınıyorsanız

Başta da dediğimiz gibi ilişkiler oldukça zorlayıcı olabildiklerinden zaman zaman pek çok olumsuz olayı da beraberinde getirebiliyorlar. Partnerinize karşı olumsuz duygulara sahip olabilir, bir şeylerin sizi rahatsız ettiğini bilinçli bir şekilde olmasa da hissediyor olabilirsiniz. Ancak eğer ki bu olumsuzlukları dile getirmiyor hatta sanki hiçbir sorun yokmuş gibi davranmaya devam ediyorsanız; işte ilişkinizi sabote ediyorsunuz. Herhangi bir ilişkide öfkelenmek, şüphelenmek, endişelenmek veya hayal kırıklıkları yaşamak gibi duyguların oldukça normal olduğunu, çünkü herkesin insan olduğunu unutmayın deriz. Bu duyguların üzerine gidip onları gidermeye çalışmak ilişkinizin geleceği için ne kadar gerekli ve sağlıklıysa üstünü kapamak da işte bir o kadar zararlı. 

Like Crazy
Aşırı Şüpheci Davranıyorsanız

Eğer ortada hiçbir sebep yokken fazlasıyla şüpheci davranıp tamamen güvensiz tavırlar sergiliyorsanız emin olun ilişkinizi sabote etmeye çalışıyor, ortada herhangi bir sorun yokken problem yaratmaya çalışıyorsunuz diyebiliriz. İlişkinizin başından beri partnerinize yeterince güvenmediyseniz ve bu güvensizliğiniz konusunda sizi haklı çıkaracak bazı şeyler de yaptıysa fazla şüpheci olmamak hatta paranoyaya kadar varacak davranışlar sergilememek pek de mümkün olmayabilir. Ancak ortada herhangi bir kanıt yokken sürekli olarak böyle bir davranış sergiliyor ve partnerinizi fazlasıyla sıkıştırıyorsanız bu kendi korku ve endişelerinizi ilişkinize yansıtıyor ve suçu partnerinizde arıyorsunuz demek olabilir. 

Take This Waltz
Sağlıksız Davranışlar Sergiliyorsanız

Bunun ilişkinizle ve ilişkinizi sabote etmekle ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak eskiden yapmadığınız ya da eskisine kıyasla çok daha fazla yapmaya başladığınız bazı sağlıksız alışkanlıklarınız varsa bu ilişkinizi sabote ettiğinizin bir göstergesi olabilir. Sigara içmek, alkol tüketmek, düzensiz ve sağlıksız beslenmek, az veya çok uyumak kısacası kişisel sağlığınızı ve bakımınızı ihmal etmek, ilişkideki mutsuzluğun birer göstergesi olabilir. Bu mutsuzlukla nasıl baş edeceğinizi bilemediğiniz zaman bu sağlıksız davranışlara yöneliyor, çözümü sizin için çok daha kolay olan bu davranışlarda arıyor olabilirsiniz. Böylelikle ilişkinizdeki daha ciddi sorunlardan kaçıyor olup o an için sağlıksız davranışlarınızı tüm sorunlarınızın kaynağı gibi görmeyi tercih ediyor olabilirsiniz.  

Silver Linings Playbook
İlişkiniz Dışındaki Her Şey İçin Yeterince Enerjiniz Varsa

Eğer birdenbire işinizle, arkadaşlarınızla, hobilerinizle veya ilginizi fazlasıyla çeken herhangi bir şeyle aşırı derecede ilgilenmeye başladıysanız ve zamanınızın çoğunu bu şeylere odaklanarak geçirmeyi seçiyorsanız ilişkinizi sabote ediyor olabilirsiniz. Siz farkında olmasanız da ilişkinizdeki bir şeyleri en önemlisi de partnerinizi bu şekilde davranarak görmezden geliyor olabilirsiniz. Zamanınızı sürekli olarak başka şeylere harcayıp kafanızı da sürekli olarak başka şeylerle meşgul ederek ilişkinizdeki sorunları çözmek için şu an vaktiniz olmadığına kendinizi inandırıyor olabilirsiniz. 

La La Land
Gerçekçi Olmayan Beklentileriniz Varsa

İlişkilerde herkesin farklı beklentilerinin olabileceğini başta da söylemiştik. Bu sebeple ortak bir paydada buluşmak zaman zaman fazlasıyla zor olabilir. Ancak eğer ki sürekli olarak partnerinizin sizin beklentilerinizi karşılamadığı yönünde düşüncelere kapılıyor, kendinizi bu duruma üzülürken buluyor ama yine de şikayetlerinizi partnerinize iletmeyi seçmiyorsanız bu aslında partnerinizi kendinize uygun bulmadığınızın bir işareti olabilir. Bu hislerinizi dışa vurmayıp sessiz kalmayı seçerek sorunları çözmekten kaçınıyor ve kendinizi bu duruma mahkum ederek ilişkinizi sabote ediyor olabilirsiniz. 
Yukarı Kaydır