Kedi İle Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?
Unsplash
ZOOM

Kedi İle Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

Evde kedi besliyorsunuz ama bir köpeğiniz de olsun istiyorsunuz ya da evinizde zaten köpeğiniz var ama bir kedi sahiplenmeyi de düşünüyorsunuz, fakat bir sonraki adımı atmaya cesaret edemiyor musunuz? Genellikle akılda beliren ilk soru ‘Kedi ve köpek birbiriyle anlaşır mı?’ oluyor. Evet, her ne kadar kedi ve köpeğin birbirleriyle geçinemediklerine dair genel bir kanı olsa da onlar pekala dost olabiliyorlar. Kısaca şunu söyleyebiliriz ki kedi ve köpek aynı evde tabii ki yaşar. Önemli olan kedi ve köpeğin alıştırma sürecinde yapılması gerekenlere dikkat etmek, huzurlu bir ortam yaratmak ve sabretmek.

Editör :Ecesu Altın
Yayın Tarihi :07 Tem 2021
Süre :2 Bardak

Unsplash
Aslında her iki tür için de ideal olan yavruluk döneminde onları bir araya getirmek çünkü böylelikle birbirlerine kolaylıkla alışıp, dost olabilirler. Yavruluk döneminde hem kediler hem de köpekler için etrafındaki canlıları kabullenmeleri yetişkinlere göre daha kolay oluyor. Ama bu durum yetişkin kedi/köpeğin bulunduğu bir eve yavru ya da yetişkin kedi/köpek getirilemez anlamına tabii ki gelmiyor. 

Unsplash
Yavru Köpeği Evdeki Yetişkin Bir Kedi İle Tanıştırmak

Evdeki kediniz daha önce bir köpek ile birlikte yaşadıysa, yavru köpeğinize alışma süreci çok daha kolay ve sancısız olacaktır. Eğer herhangi bir deneyimi yoksa, alışma süreci tamamlanana kadar dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey, tanıştırma sürecinde huzurlu bir ev ortamı sağlamak. Sizin kedi ve köpeğinizi birbiri ile tanıştırırken sakin olmanız da çok önemli. Bir süre iki farklı odada kedi ve köpeğinizi tutun. Sonra ikisinin de birbirlerinin kokularına alışması için bulundukları odaları koklamalarını sağlayın. İkinci aşama yavru köpeğinizi, kedinizin yanına getirmek olmalı. Bu esnada tüm sakinliğinizi korumalı ve köpeğinizi de sakin kaldığı için ödüllendirmelisiniz. Alışma sürecinde oyun amaçlı olsa bile köpeğinizin kedinizi bir köşeye sıkıştırmaması çok önemlidir. Böyle bir durum ile karşılaşan bir kedi, korkar ve evinde kendini rahat hissetmez. İki dostunuzunda bulunduğu odada kedinin saklanabileceği ve köpeğin ona erişemeyeceği alanlar yaratın. Ve son olarak kedinizin kendi canı istediğinde köpeğe yaklaşması için ona süre verin. Unutmayın ki evcil hayvanların birbirlerine alışması zaman alır ve bazen sanıldığı kadar kolay da olmayabilir. İkisini de çok sevdiğinizi belli ederek, oluşabilecek kıskançlık durumlarını da önleyebilirsiniz.

Unsplash
Yavru Kediyi Evde Yetişkin Bir Köpek İle Tanıştırmak

Yavru bir kediyi evdeki yetişkin başka bir kedi ile tanıştırmak bile zaman alırken, kedinizi yetişkin bir köpek ile tanıştıracaksanız daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Köpeğiniz zaten kedilerle yaşıyor ya da böyle bir deneyimi varsa süreç gayet kolay olacaktır. Genellikle sosyal köpekler ve özellikle bazı ırklar, kedileri daha kolay kabullenmektedir. Öncelikle kedi ve köpeği başka odalara alarak, birbirlerinin kokularına alışması için bulundukları odaları koklamalarını sağlayın. İlk tanıştırmada köpeğinizin tasmalı olması çok önemlidir. Ayrıca, köpeğinizin bu süreçte sakin kalmasını da sağlayın. Sakin kaldığı süre için köpeğinizi mutlaka ödüllendirin. Kediniz ise ilk tanışmalar için bir kafes içerisinde olabilir. Kedi ve köpeğinizin birbirlerine alışmaları için tanıştırma anları sık sık tekrarlanmalı. İkisini de çok sevdiğinizi belli etmeyi unutmayın.
Not: Ailenizin yeni üyesi ister yavru bir kedi ister yavru bir köpek olsun, yeni yavrunuz ve mevcut dostunuz sizin kontrolünüzde ne kadar çok zaman geçirirse, birbirlerine alışma süreci de o kadar hızlı olur. Kedi ve köpeğin mucizevi bir şekilde ilk günden birbirlerine alışmasını beklemeyin, bu sadece sizin için hayal kırıklığı yaratacaktır. Kedinin de köpeğin de ilk birkaç karşılaşmada kendilerini korumak için ses çıkarmaları normaldir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda paniklemeyin. Unutmayın siz ne kadar sakin olursanız, onlar da bir o kadar sakin kalır.
Yukarı Kaydır