KÜLTÜR/SANAT

Keanu Reeves Hakkında Duyulmamış Enteresan Bilgiler

28 Eki 2021

O, yalnızca yeteneği ve sektöre adını altın harflerle kazıyan filmleriyle değil, iyi niyeti ve sıcacık kalbiyle de eşsiz bir oyuncu. Kendisini hiç tanımayan birinin bile bugüne kadar en az üç filmini izlediğini tahmin ettiğimiz başarılı aktör Keanu Reeves’ten söz ediyoruz elbette. Peki, Reeves’e dair birbirinden ilginç bu bilgileri daha önce duymuş muydunuz?

Kendisine boşuna altın kalpli demediğimizden emin olabilirsiniz, zira Keanu Reeves'in emeğe ve emekçiye saygısı çok büyük. Matrix serisinin ilk filmi çekilirken kendisine teklif edilen 96 milyon doların 66 milyonunu geri vererek, bu paranın özel efektler ve kostümleri tasarlayan ekiplere dağıtılmasını uygun bulmuş Reeves. Üstelik bunu ilgi çekme amacıyla yapmadığını da biliyoruz, Keanu Reeves bu bilgi sızdığı vakit "Keşke öğrenmeseydiniz, bu özel bir bilgiydi. Karşılayabildiğim bir miktarla yapılması gerekeni yapıyorum sadece..." diyecek kadar da alçakgönüllü biri.

Reeves’in işine bağlılığı da bilinen bir gerçek. Ancak boynundaki fıtık yüzünden aksiyon sahnelerini boyunluk eşliğinde prova ettiğini, film boyunca epey acı çektiğini ve Ajan Smith’i canlandıran aktör Hugo Weaving’le beraber sakatlıktan sakatlığa koştuğunu duymamış olabilirsiniz. Dövüş eğitimleri sırasında iki kaburgasını kıran Weaving bile bir yerden sonra Reeves’le aynı moda girip “Amaan boşverin gitsin, olan oldu!” diyerek herkesi şaşkınlığa uğratmış. Görüyorsunuz işte, üzüm üzüme baka baka kararıyor.

Winona Ryder ile birlikte yer aldığı, Bram Stoker’ın aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanan Bram Stoker'dan Drakula filminde, Ryder’ın ağlaması gereken bir sahnede epey güçlük çektiğini ve filmin yönetmeni Francis Ford Coppola’nın Reeves’ten Ryder’a kötü sözler söyleyip onu ağlatmasını istediğini biliyor muydunuz? Coppola önce Ryder’ı azarlayıp onu ağlatmaya çalışmış, sonra aynısını yapması için Reeves’e ricada bulunmuş. Reeves ise bu isteği kabul edemeyeceğini ve Ryder’a bağıramayacağını söylemiş. Reeves gibi diğer oyuncular da Coppola’nın bu arzusunu gerçekleştirmemişler. İşte gerçek bir dayanışma örneği diye buna denir.

Kız kardeşini lösemiden kaybeden Keanu Reeves, uzunca bir süredir de oluşturduğu isimsiz fonla kanser araştırmaları ve çocuk hastaneleri için bağış yapıyormuş. İsminin doğrudan geçmesini istemese de yaptığı bu iyiliğin bilinmesi, karşılığını bulması ve de örnek alınması taraftarıyız açıkçası.

Keanu Reeves’in eli açıklığına fazlasıyla vurgu yaptığımızı düşünüyorum ama inanın ki kendisinin cömertliği saymakla bitmiyor. John Wick 4 filminin çekimlerinin tamamlanması şerefine dublör ekibindeki herkese fiyatı on bin doların üzerinde birer Rolex saat hediye etmiş. Vakti zamanında Şeytanın Avukatı ve Yedek Oyuncular filmlerinden alacağı ücrette de kesintiye gidip kadroya Al Pacino ve Gene Hackman gibi efsane isimlerin dahil olmasında da büyük pay sahibi Reeves. Kendisi parayla işinin olmadığını ve zaten halihazırda sahip olduklarıyla önümüzdeki yüzyıla kadar hiçbir maddi zorluk çekmeden rahat rahat yaşayabileceğini söylüyor. Onun için öncelik her zaman hayran olduğu isimlerle çalışmak…

Peki, sizlere Reeves’in Matrix filminde Neo rolünü canlandırması için düşünülen en son isim olduğunu söylersek, ne düşünürsünüz? Evet, Reeves bu ikonik rolün sahibi olana kadar pek çok kişiye teklif gitmiş. İlk tercih Brad Pitt’miş, ardından Leonardo DiCaprio’ya, Will Smith’e, Nicolas Cage’e, Johnny Depp’e, Kevin Costner’a, David Duchovny’e ve hatta Sandra Bullock’a bile teklif gitmiş ama hiçbirinden olumlu yanıt gelmemiş (iyi ki gelmemiş!) ve rol, Keanu Reeves’in olmuş.

Gençlik yıllarında alternatif rock müzik yapan Reeves, Dogstar ismini verdikleri bir grupta bas gitar çalıyormuş. Önce küçük bir garajda başlayan maceraları, arkadaş grubunun birbirini gaza getirmesi neticesinde kendi kendine çalıp söyleme evresinden ufak çaplı turne boyutlarına gelmiş. Keanu Reeves’i her halükarda sahnede görecekmişiz anlayacağınız, damarlarından sanat akan bir bireyi doğal ortamından nasıl uzak tutabilirsiniz ki…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?