DOĞAL YAŞAM

Karşı Konulamaz Bir Tatlılık: Sugar Glider

04 Oca 2022

Konu hayvanlar alemi oldu mu, bizde oldukça çeşitli duyguların uyanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Kimi hayvanın gözlerinin içine bakmak bile korkudan donup kalmamıza neden olurken, kimilerinden gözümüzü alamaz oluruz. Birbirinden farklı bunca canlının arasında bir tanesi var ki bulabildiğimiz her resmini çerçeveletip asmak isteyecek kadar yoğun oranlarda anaç duygularımızı ortaya çıkarıyor: Sugar glider!

Son zamanlarda birçok ülkenin gözde evcil hayvanalar listesinde baş köşede bulunan sugar glider, sevimli görüntüsü ile internet üzerinde de sık sık rastladığımız bir canlı olarak karşımıza çıkıyor aslında. Bu aralar Türkiye’de de isminden söz ettirmeye başladığını fark etmiş olacağınızı düşünüyoruz. Alışageldiğimiz diğer birçok evcil hayvana nispeten daha egzotik bir canlı olduğunu söyleyebiliriz. Siyah boncuk gözleri, minik pembe burnu, dik kulakları, uzun kuyruğu ve yarasalarınkini anımsatan minik bedeni ile oldukça ilgi çekici bir hayvan olan sugar glider’ı gördüğünüzde içinizin anaç duygular eşliğinde kıpır kıpır olmaması neredeyse imkansız!

Dilimize ‘şeker planörü’ adıyla geçen sugar glider, uçar kuskusgiller, diğer bir adıyla petauridae olarak bilinen bir keseli familyasına aittirler. Uçar kuskusgiller kendi içinde altı türe ayrılıyor, bunların başında gelen sugar glider’ın (petaurus breviceps) ise evde beslenebilen tek tür olduğu söyleniyor. İnkar edilemez benzerliklerinden dolayı bir sugar glider’ı uçan sincap ile karıştırmak da mümkün ve oldukça sık rastlanılan bir durum. Nitekim memeliler kategorisine dahil olan ve birbirine bir hayli benzeyen bu iki hayvan, farklı özellikleri ile ön plana çıkıyor ve akraba olarak nitelendiriliyor. Sugar glider keseli memeli olarak tanımlanıyorken uçan sincap, kemirici memeliler kategorisinde yer alıyor.

Gündüz saatlerindense gece karanlığında aktif olmayı tercih eden ve Avustralya, Endonezya, Yeni Gine ormanlarında, ağaçların üzerinde yaşayan sugar glider, sosyal bir canlı olması ile de biliniyor. Sanıyoruz onu insanların gözünde muazzam bir evcil hayvan yapan özelliği de bu. Kendine ait bir alanda varlığını sürdürmeyi seviyor olması ile de dikkat çekiyor, zira genellikle kendisine yuva olarak seçtiği okaliptüs ağacını, bıraktığı idrar ve benzeri salgılar aracılığıyla işaretleyerek alanını belli ettiği biliniyor. Başka canlıların bu alana yaklaşmasına ise katiyen izin vermiyor.

Minik kolları ve bacakları arasında bir köprü (hatta belki de bir çadır) oluşturan derisi ile oldukça ilgi çekici bir fiziksel yapıya sahip olan sugar glider, kuşlar kadar başarılı bir şekilde olmasa da az çok uçabilen canlılardır. İşin aslına bakacak olursanız, onların gerçekleştirdiği eylemin uçmaktan ziyade hava süzülmek olduğunu söyleyebiliriz. Kanat çırparak uzun süreler boyunca havada kalmayı başaramıyor olsalar da bir ağaçtan diğerine süzülerek geçiş yapabiliyorlar.

Dişilerin hamilelik süresi, 14 ila 21 gün arasında değişebiliyor. Oldukça kısa olmasıyla ilgimizi çeken bu hamilelik sürecinin ardından, nihayet bir veya iki yavru dünyaya gözlerini açıyor. Keseli memeliler grubuna ait olduklarından daha önce de bahsetmiştik; bebek sugar glider, doğumunun ardından gelişimini yaklaşık 2 – 3 ay boyunca annenin kesesinde yaşayarak tamamlıyor. Ortalama 4 – 5 ay boyunca da anneyi emerek besleniyor. 1 yaşını dolduran minik glider, en nihayetinde yetişkin bir birey olarak dünya üzerinde ilk özgür adımlarını atmaya başlıyor.

Bir sugar glider’ın dişi mi erkek mi olduğunu anlayabilmek için karın bölgesine bakmak yeterli oluyor, zira dişiler, yavrularını taşıdıkları keseleri ileri erkeklerden kolaylıkla ayrıştırılabiliyor. Buna ek olarak, erkek sugar glider’ın kafasının üzerinde olası bir kelleşmeye rastlamak ve bu şekilde cinsiyet ayrımı yapmak da mümkün.

Egzotik ve alışılmışın dışında bir yapıya sahip olmasına rağmen sugar glider’ı sıcacık bir yuvanın biricik çocuğu olarak görmek, özellikle son zamanlarda oldukça muhtemel bir durum. Bir sugar glider sahibi olmadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve ona uygun bir yaşam ortamı yaratmak, sevimli canlının hayat kalitesi için büyük bir önem taşıyor. Bol bol sevgiye de ihtiyaç duyacaktır, ne var ki bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyoruz. Zira sugar glider’ı sevmemek mümkün mü?
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?