SPOR

Karın Kası Mutfakta Mı Yapılır?

21 Ara 2021

Söz konusu karın kasları olduğu zaman akan suların durduğunu biliyoruz. Özellikle estetik bir görünüm kazanmak adına pek çoğumuz six packlerine kafa yormadan duramıyor. Tam da bu noktada devreye yılların tartışmalı sorusu giriyor: “Karın kası spor salonunda mı yapılır yoksa mutfakta mı?” Nasıl yani demeyin, hadi birlikte bakalım.

Six packlerin hiç olmadığı kadar değere bindiği bir döneme tanık oluyoruz. Sosyal medya karın kaslarını sergileyen insanlarla dolup taşarken, bu görünüme sahip olmak adına çabalayanları da sürekli teşvik ediyor. Öyle ki, antrenman programı six packlerden ibaret sayısız insan var. Bu denli bir popülerlik haliyle karın kaslarına yönelik ilgiyi de beraberinde getiriyor. Spor tecrübesi olanlar bilecektir, six pack denildiğinde pek çok tavsiye veriliyor. Onu yap, bunu yapma. Ancak öyle popüler bir tavsiye var ki, diğer pek çok öneriyi sollamayı başarıyor. 

Spora başladığımız ve gelişimimiz için tecrübe aradığımız bir dönemi düşünelim. Pek fazla bilgimiz yok, öğrenmeye çalışıyoruz. Soruyor, izliyor, uyguluyor ve daha efektif bir spor için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Özellikle bu geçiş döneminde karşımıza öyle bir tavsiye çıkıyor ki, birkaç saniye durup anlamlandırmaya çalışıyoruz: Karın kası mutfakta olur. Nasıl yani mutfakta olur? Günlerce düşünüp bir cesaret karar verdiğimiz, zaman noktasında tonlarca fedakârlık yaptığımız spor salonu ne güne duruyor? Mutfakta kas mı yapılır? Yılların efsanesi bu tavsiye, işin içinden çıkamadığımız soru işaretleri doğururken, belki de spora yönelik algılarımızı da ters düz ediyor. Peki şimdi ne yapmalıyız? Daha görünür, sert ve sağlam six packler için nasıl bir uygulama gerekli? 

Güzel bir haberle başlayalım: Aslında hayallerimizi süsleyen six packler hepimizde var. Şaka yapmıyoruz, aslında her birimiz etkileyici karın kaslarına sahibiz; ancak çoğumuzun yağ oranı six packlerimizin önüne geçtiği için görünmesini bir miktar engelliyor. Bir nevi üstünü kapatıyor. Bu da demek oluyor ki, daha fit bir görünüm kazanmak ve karın kaslarımızı görünür kılmak yağ oranımızı düşürmekten geçiyor. Elbette bu yeterli değil, güçlü karın kasları yalnızca yağ oranını azaltmakla olmuyor. Hadi konuyu biraz daha açalım.

“Karın kasları mutfakta olur.” tavsiyesi yukarıda da bahsettiğimiz üzere vücudumuzun yağ oranına vurgu yapıyor. Bunu da, temeline beslenmeyi alarak gerçekleştiriyor. İşin özü diyor ki, sağlıklı beslenirsen yağ oranın düşer, yağ oranın düşerse karın kasların olur. Hak verelim, son derece doğru bir tespit. Beslenme rutinlerimizden günlük almamız gereken makro/mikro miktarlarına, cheat daylerimizden içtiğimiz yeşil çaya kadar hepsi yağ oranımız üzerinde ciddi etkiye sahip. Doğru bir planlama ve sağlıklı bir diyet ile bu oranı düşürmek mümkün. Ama yeterli mi? Çok net şekilde hayır. Klişeleşen tavsiyenin de yanıldığı nokta tam olarak bu. 

Şunu netleştirmemiz gerekiyor. Yağ oranımız yalnızca beslenme şeklimizle ilgili değil. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak -dolayısıyla six packlere- ancak ve ancak iki temel parçanın dengeli şekilde birleşiminden oluşuyor: Spor ve beslenme. Parçalardan yalnızca birini seçmek ihtimal dahilinde bile değil. Hatta hedeflere ulaşmak için aşılan mesafeyi birkaç adım öteleyerek, uzaklaştırıyor. İkisi birbirinden bağımsız düşünülemeyen egzersiz ve beslenme, birbirini tamamladığı sürece en etkili ve sağlıklı sonucu veriyor. Örneğin hepimizin günlük alması gereken karbonhidrat, yağ ve protein miktarı bulunuyor. Bu sınırın altında kaldığımızda inşa etmek istediğimiz kaslarımızı bile isteye kendimiz yıkmış oluyoruz. Vücudumuz, ihtiyacı olana ulaşamayınca kaslarımızı bir bir eritiyor. Aynısı beslenmeyi bir kenara atıp spora yüklenen bünyeler için de geçerli. Ne kadar egzersiz yaparsak yapalım, doğru beslenemediğimiz taktirde kaslarımız da gelişmiyor. 
Karın kası sadece mutfakta olmuyor, olamıyor. Mutfağın yanına spor salonları, koşu parkurları, bisikletleri, doğa yürüyüşleri eklemek şart. Özellikle yağ oranımız üzerinde oldukça etkili olan kardiyo egzersizleri de hayati önem taşıyor. Yüzerken, koşarken, burpee veya mountain climber yaparken hem yağ oranımız azalıyor hem de karın kaslarımız çalışıyor. Six packlerimizi yalnızla beslenme odaklı bir planda geliştirmek mümkün değil, bu yalnızca bir yanılsama. 

Yürüdüğümüzde, koştuğumuzda, göğüs kasımız için benchlere yattığımızda veya omuz için Arnold press yaptığımızda ve hatta eğilip kalktığımızda bile karın kaslarımızı aktif ediyoruz. Six packlerimiz her anımızda çalışmaya devam ediyor. Ancak daha güçlü ve estetik bir görünüm için yalnızca karın kaslarımıza odaklandığımız egzersizler de yok değil. Plank çeşitleri, mekik, leg raise, flutter kicks ve mountain climbers gibi egzersizler pek çoğumuzun hayalindeki six packler için birebir olarak görünüyor. 


Sonuç olarak, evet karın kası yalnızca mutfakta olmuyor. Spor ile kombinlemediğimiz bir beslenme rutini, hedeflediğimiz görünümü de öteledikçe öteliyor. En efektif six packler ise sağlıklı ve dengeli bir sistemden, egzersiz ve beslenmenin ortaklığından geçiyor. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?