Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
WELLNESS

Karın Çakrası: Enerjimizin Merkez Noktası

26 Ara 2021

Son zamanlarda ihtiyacınız olan enerjiye sahip olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Kolunuzu bile kaldıracak haliniz yok mu? Ya da kendinizi sık sık güçsüz mü hissediyorsunuz? Öyleyse karın çakranızda bir tıkanıklık olabilir. Gelin, bu çakrayı açmanın yollarına hep birlikte bakalım.

1.5 Bardak

Karın Çakrası / Manipura / Solar Plexus

Göbek çakrası da denilen Solar Plexus, yani karın çakrası, gücü temsil eder. Yanma ve ateş ile bağlantılıdır. Pilateste veya başka bir egzersizde karın bölgesi çalışırken mutlaka karnınızda bir yanma hissetmişsinizdir. İşte karın çakrası denildiğinde verdiği hissin fiziksel hali tam olarak budur. Bulunduğu yer de o yanmayı hissettiğiniz yer, yani göbek deliğinizin iki parmak kadar üstüdür. 

Dalak, karaciğer, sinir sistemi ve safra kesesi ile bağlantılıdır. Pankreas salgı bezini etkiler ve rengi sarıdır. Solar Plexus’un etkilediği bölgeye aynı zamanda “core” adı verilir ve yogada hareketlerin bu bölgeden gelmesi beklenir. Core, aslında merkez anlamına gelir. Yani pozlara girerken gücünüzü esnekliğinizden veya kollarınızdan değil, vücudunuzun merkezi olan karnınızdan almanız beklenir. 

Karın bölgesi, yani Solar Plexus bu sebeple hem fiziksel gücü hem de hayatta ihtiyacınız olan “soyut” ve “manevi” gücü size sağlamakla yükümlüdür. Bu sebeple karın egzersizleri çalışmak, size günlük hayatınızda daha enerjik ve daha güçlü hissettirecektir.

Karın çakrası dengede çalışmadığında

Ülser, midede yanma ve sindirim gibi problemlerle karşılaşıldığında karın çakrasının doğru çalışıp çalışmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Eğer o bölgede içten bir yanma veya düzensizlik varsa, karın çakrası dengede çalışmıyor olabilir. Karın çakrası aynı zamanda öz güven ve öz saygıyı da yansıtır. Eğer zor dönemlerden geçiyor ve kişilik (ego) savaşı veriyorsanız, midenizde rahatsızlıklar yaşamanız oldukça normaldir. 

Eğer dengede çalışmıyorsa, karın çakrasını yoga pozları ile aktive edebilirsiniz. 

pexels
Navasana /Tekne Duruşu

Navasana karnı aktive etmek için kullanılan yoga pozlarından biridir. Bu poza girmek için omurganız dik bir şekilde bacaklarınızı öne doğru uzatın. İsterseniz dizlerinizi bükerek bacaklarınızı dizleriniz ile aynı seviyeye getirebilir veya yukarı doğru uzatabilirsiniz. Bunu yaparken karın kasının aktive olması ve pozu omurganızla yapmamanız çok önemli. Ellerinizi öne doğru uzatabilirsiniz. Yoga pratiğinize bu duruşu katarak karın çakranızı aktive edersiniz. 
Karın çakrasını aktive etmenin bir diğer yolu ise nefes egzersizleri aracılığıyla yapılan meditasyon ve olumlamalardır.

Bunun için rahat bir oturuşa geçin. Eğer mümkünse meditasyon yapacağınız yeri güneş alan bir bölge olarak seçin, zira ısı ve sarı rengi, karın çakrasının aktive olmasını kolaylaştıracaktır. Bacaklarınızı öne doğru uzatabilir veya rahatsanız bağdaş kurabilirsiniz. Eğer daha rahat hissedeceksiniz meditasyonunuzu yatarak da yapabilirsiniz. Elinizi göbeğinizin üzerine yerleştirin ve bir süre sakin ve derin nefesler alıp vermeye başlayın. 

küçük iyilik kutusu
Nefes alırken göğsünüzü değil, göbeğinizi şişirmeye çalışın. Bunu bir süre tekrarlayın. Bu egzersizi 5 dakika boyunca yapıp arkasından meditasyonunuza geçebilirsiniz. Meditasyon süresince bu olumlamaları içinizden tekrarlamaya çalışın:

Kararlarımı güvenle alıyorum. 

Güçlüyüm.

Gücümü bütünün iyiliği için kullanıyorum.

Kendimi kabul ediyorum.

Kontrol etme ihtiyacımı evrene bırakıyorum.

Değerliyim.

Kendi benliğime saygılıyım. 

İstediğim her şeyi yapabilirim. 

Yatarak veya oturarak bu cümleleri içinizden tekrarlayın. Eğer isterseniz, bunları tekrarlarken karnınızda sarı bir ışığın hareket ettiğini ve dairesel hareketlerle döngüsünü tamamladığını hayal edin. Bunu kendiliğinden akana kadar hayal etmeye devam edebilirsiniz. En nihayetinde hazır olduğunuzda meditasyonu sonlandırarak gözünüzü ışığa doğru açın. 

Karın çakrası gücü yansıttığı için dengesiz çalışması, insanları belki de en çok yoran çakralardan biridir. Gücümüzü aldığımız o bölgenin dengede çalışmaması durumunda bize güç verecek enerjiye sahip olmamız maalesef mümkün değildir. Bu sebeple sık sık karın çakrasını aktive edecek yoga pozları yapmalı ve meditasyonumuza mutlaka karın çakrasını da eklemeliyiz. Şimdiden şifa olsun!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?