The Imitation Game
KÜLTÜR/SANAT

Karantinada İzleyebileceğiniz Gerçek Hikayeye Dayalı 4 Film

14 May 2021

Bizlere yaşanma ihtimali olan hayatları anlatan ya da hayal dünyamızın kapılarını aralayan filmler ve diziler izlediğimizde bu yapımlar bizi alır, o hayal dünyasının ortasına yerleştirir. Kendimizi karakterlerin yerine koyar, sanki o hayatı biz yaşıyormuşuz gibi çok çeşitli duyguyu tadarız ve nihayetinde bittiğinde içinde yaşadığımız dünya bir noktada gerçek gelmemeye başlar. Hele söz konusu gerçeğe dayanan bir film ya da dizi olduğunda bir nevi dumura uğrarız. Siz de gerçek olaylardan esinlenilen biyografi filmlerinin tutkunuysanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda, yaşadığımız bu karantina günlerinde size eşlik edecek, ağzınızı açık bırakacak, bittikten sonra bir süre etkisinden çıkamayacağınız ve gerçek bir hikayeye dayanan 4 farklı filmi derledik.

1.5 Bardak

İlk bahsedeceğimiz film Seven, The Game ve Fight Club gibi birçok başarılı ve kült filmin yönetmeni olan David Fincher'ın yönetmiş olduğu "Zodiac". Film 1960'ların sonunda San Francisco ve California'da faaliyet gösteren, polisin onayına göre 7, gazetelere göreyse 37 kişiyi kurban eden ve kendine Zodiac ismini veren bir seri katili anlatıyor. Filme de konu olmuş Zodiac, işlediği cinayetlerin ardından yerel gazetelere polisle alay edercesine işlediği cinayetleri anlattığı mektuplar gönderir ve mektuplarına "This is the Zodiac speaking." şeklinde başladığı için Zodiac olarak anılmaya başlar. Film Zodiac'ı yakalamak için canını dişine takmış dört karakterin etrafında şekillenir. Zodiac gönderdiği şifreli mektuplar ve farklı yerlerde işlediği rastgele cinayetlerle kısa sürede tüm şehrin kabusu haline gelir. Kimliği hala bilinmeyen ve bazı mektuplarının şifresi hala çözülemeyen Zodiac katilinin hikayesini izlerken tüylerinizin diken diken olacağını garanti edebiliriz.

İkinci filmimiz ise başarılı bir matematikçi, bilgisayar bilimcisi, kriptolog ve savaş kahramanı olan Alan Turing'in hayatını konu alan "The Imitation Game". Film II. Dünya Savaşı'nı ve Nazi Almanya’sının kurduğu hakimiyetin nasıl yıkıldığını anlatıyor. Almanların Enigma ismini verdiği şifreleme sistemini kıramayan ve bu şifreli mesajlar nedeniyle birçok kayıp veren İngiliz Hükümeti ülkenin en iyi kriptologlarını bir araya getirir. Bu isimlerin arasındaki Alan Turing farklı bir çalışma stiline sahip ancak henüz gencecik yaşında birçok başarıya imza atmış olan bir profesördür. Turing'in ekibe katılmasıyla tüm dengeler alt üst olur ve Turing daha önce hiç denenmemiş, oldukça maliyetli bir çözüm yolunun kapısını aralar. Mendilinizi hazırlayın çünkü Alan Turing'in hikayesine şahitlik ederken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Gelelim henüz geçen sene gösterime girmiş olan ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan yedi sanığın 1969 yılında görülen duruşmasını anlatan "The Trial of the Chicago 7" filmine. Filmde farklı topluluklara mensup 10 bin kişi Vietnam Savaşı'na karşıt bir gösteri düzenlemek adına hükümetten Grant Park'ta bir gösteri alanı tahsis etmesini ister ancak hükümet kabul etmez. Gösteri amacıyla Chicago'ya gelmiş bu 10 bin kişi yine de Grant Park'ta kalmaya karar verir. Ardından parkta kendi halinde takılan ve aslında oldukça barışçıl bir amaca sahip olan bu topluluk polisin müdahalesi ile karşı karşıya kalır. Bu protestoyu düzenleyen, hükümetin ayaklanma ve komplo kurmaya teşvik etmekle suçladığı yedi sanık ise adaletten uzak bir şekilde yargılanır. Şimdiden uyaralım, bazı sahnelerde yaşanan adaletsizliklerden ötürü öfke patlaması geçirebilirsiniz.

Karantina günlerinize eşlik edebilecek son önerimiz ise Fransızların film sektöründe ne kadar iyi olduğunu bir kez daha kanıtlayan ve bir biyografi filmi olan "Le Scaphandre et le Papillon". Film Jean-Dominique Bauby'nin hayat hikayesini anlatıyor. Bauby geçirdiği beyin kanaması nedeniyle felç geçirir ve sol göz kapağı haricindeki tüm uzuvları işlevini kaybeder. Dış dünyayla bağlantısını yalnızca sol gözüyle sağlayabilen ve artık zihnindeki dünyada yaşayan Bauby'nin kendi bedeninde hapsolmasına rağmen verdiği özgürlük mücadelesinin size ilham vereceğini söyleyebiliriz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?