Unsplashed
STİL

Kapsül Giyim: Gardırobunuzu Kullanmanın En Efektif Yolu

Siz de moda endüstrisinin renkli dünyasına kapılıp hiç kullanamayacağınız birçok ürün satın alıyor musunuz? Sizin de dolabınız tıka basa çeşit çeşit kıyafet ve aksesuarla mı dolu? Peki siz de sık sık alışveriş yapmanıza rağmen dışarı çıkmadan önce dolabınızın dakikalar geçiriyor musunuz? Zamanınızdan ve enerjinizden çalan tüm bu sorunlar için bir çözüm önerimiz var: tüketim kültürüne karşı 1970’lerde Londra’da ortaya çıkan ve günümüzde tekrar popüler olan kapsül giyim akımı.

Yayın Tarihi :25 Eki 2021
Süre :2 Bardak

Unsplashed
Kapsül giyim, kıyafet üreticilerinin sayısındaki hızlı artışın tüketicilerin ihtiyacı olandan fazlasını alma arzusunu tetiklediğinin fark edilmesiyle ortaya çıkan bir akım. Minimalist bakış açısının gardıroplara taşındığı bir uygulama olan kapsül giyim, olabildiğince az kıyafetle bir sezon geçirebilme hedefini temel alıyor. Kapsül giyimde ana amaç; gardırobun elverişsiz kullanımına son vererek az ürünle en yüksek faydayı sağlamak. Kapsül giyim her biri birbiriyle dönüşümlü olarak kombinlenebilen temel parçalardan oluşan gardıropların kullanımını öneriyor. Bu sayede insanları paranın, zamanın ve enerjinin daha verimli kullanımına teşvik ediyor.

Unsplashed
 Kapsül gardırop oluşturmaya başlamadan önce sorgulamamız gereken bir diğer konu ise kapsül giyimin kimlerin kullanımına uygun olduğu. “Her gün alışveriş yapıyorum ama giyecek hiçbir şeyim yok.’’ “Gardırobun önünde saatler geçiriyorum .”, “Yaptığım kombinlerin içinde kendimi mutlu ve rahat hissedemiyorum.”, “Her sezon bir daha giyemeyeceğim parçalara çok para harcıyorum. ” “Kendime özgü bir stilim olduğunu düşünmüyorum.” diyenler için kapsül gardırop kurtarıcı olabilir! Peki, kapsül gardırop oluştururken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? İşte kapsül gardırop oluşturmak için beş temel adım.

Unsplashed
Gardırobunuzu hafifletme vakti: Eskileri ayıklayın!

Kapsül gardırop akımına dahil olmadan önce elinizdeki eski kıyafetlerden kurtulmak çok önemli. Uzun süredir giymediğiniz, bir dönem moda olduğu için aldığınız ya da uzun süre giyip eskittiğiniz ürünleri elden çıkarma vakti geldi. Bu ürünleri yakınlarınızla paylaşabilir ya da ihtiyacı olan kişilerin kullanabilmesi için bağışlayabilirsiniz. Bu sayede gardırobunuzda oluşan boşluk, yeni bir düzen yaratmanızı ve tüm kıyafetleri görerek kolayca kombin yapmanızı sağlayacak. Ayrıca üç ya da altı ay gibi kendinize belirlediğiniz bir dönemlik süreçten sonra kapsül gardırobunuzu gözden geçirip bazı ürünleri çıkararak, yenilerini almak için yer açabilirsiniz.Unsplashed
Yaşam stilinize uygun seçimler yapın!

Neleri satın almaktan mutluluk duyduğunuzu, ne tür parçalar giydiğinizde kendinizi iyi hissettiğinizi, en çok hangi ortamlarda bulunduğunuzu, bulunduğunuz ortamlar için hangi ürünlerin uygun olacağını, rahatlığa mı yoksa şıklığa mı önem verdiğinizi düşünün. Hangi markaların tarzınıza uyduğuna ve sizin için konforlu ürünlere sahip olduğuna karar verin. Tüm bunlara karar verdikten sonra ihtiyaçlarınıza odaklanarak kendiniz için üst giyim, alt giyim, ayakkabı ve çanta gibi ana kategoriler oluşturun ve gardırobunuz için her kategoriyi kapsayacak toplam 30 -40 ana ürün seçin.

Unsplashed
Temel renkleri kullanın!

Temel renkleri belirlenmiş bir gardıroptan seçilen kıyafetlerle kombin yapmak her zaman daha kolay ve risksizdir. Kendiniz için oluşturduğunuz kategorilerdeki ürünler için dört ana renk belirleyin. Bu renklerin sevdiğiniz, kendinize yakıştırdığınız ve kolay kombinlenebilir renkler olması önemli. Özellikle ayakkabı ve çanta gibi ana aksesuarların beyaz ve siyah renklerinin dolabınızda bulunması bu ürünlerin kombinlerinizle uyumlanmalarını kolaylaştıracaktır. Ürünlerin renklerine karar verirken renklerin ten renginizle uyumunu da dikkate almayı unutmayın!

Unsplashed
Zamansız parçalar seçin!

Kot pantolon, kot ceket, tişört, eşofman, mini etek, kalem etek, mont gibi ana parçaları, dönemin modasına göre dizayn edilmemiş halleriyle ve temel renklerde satın almak, mümkün olduğunca fazla sayıda, az desenli ve kolay kombinlenebilir parçaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Böylece her dönem kabul gören garanti parçalarla her daim şık, stil sahibi görünebilir ve özgüvenli hissetmenin tadını çıkarabilirsiniz. Dolabınıza stilinize uygun olduğunu düşündüğünüz ve belli bir dönemin modasını yansıtan birkaç parçayı da ekleyebilir ve bunları temel parçalarla kombinleyerek kendi stilinizi yansıtabilirsiniz.

Unsplashed
Aksesuarlarla kombinlerinize renk katın!

Aksesuarlar, kapsül dolabınızın ana ürünlerine eşlik edecek ve çeşitli formlarda kullanabileceğiniz ürünlerdir. Farklı şekillerde kombinlerinize dahil edeceğiniz rengarenk takılar, şapkalar ve gözlüklerin etkisiyle kombinlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Minik detaylarla kombininizde büyük etkiler yaratabilirsiniz. Aksesuarların kullanımı, kapsül gardırop sahibi olanların da etkilerini deneyimlediği ve ısrarla tavsiye ettiği bir fikir olarak karşımıza çıkıyor. 
Unutmayın, kapsül gardırobu oluşturmak ve ona uygun seçimler yapmaya alışmak zaman alabilir. Bunun için kendinize zaman verin ve daha fazlasını alma arzunuza karşı anlayışlı olun. Kapsül gardırobunuzu oluşturduktan sonra ise zamanınızın ve enerjinizin size kalışının tadını çıkarabilirsiniz. Hadi, siz de kapsül gardıropla eşyaların yarattığı sıkışıklıktan ve modanın dayattığı kalıplardan uzaklaşın, özgürleşin!
Yukarı Kaydır