pexels
WELLNESS

Kalp Çakranızı Açmanın Yolları

16 Ara 2021

7 ana çakranın ortası olarak kabul edilen kalp çakrası, tüm çakraların uyum içerisinde çalışmasını sağlar. 'Kalbi kocaman' lafını mutlaka duymuşsunuzdur. Kalbi kocaman kişinin, yani sizi koşulsuzca sevdiğini bildiğiniz kişinin kalp çakrası, mutlaka dengeli çalışıyordur. Peki, bu kişi neden siz olmayasınız?

1 Bardak
Anahata / Kalp Çakrası 

Taç çakra, üçüncü göz yani alın çakrası ve boğaz çakrasından sonra, sıra kalp çakrasında. Timüs bezi ile bağlantılı çalışan kalp çakrası, adından da anlaşılacağı gibi kalbe ve bulunduğu bölgeye göre ciğerler ve damarlara bağlı. Kalp hizasında yer alan ve rengi yeşil olan kalp çakrası, vücudun üstündeki taç çakra, üçüncü göz ve boğaz çakrası ile altındaki karın çakrası, sakral çakra ve kök çakra ile bağlantı görevini üstlenmiştir. Ortadaki çakra olarak kabul edildiğinden, onun dengeli çalışması hem üst hem de alt çakraların dengeli çalışmasına yardımcı olur.

Kalbi kırık birinin, diğer tüm işlerini tam anlamıyla yapamayacağı gibi, kalp çakrası doğru çalışmayan birinin de üçüncü gözü ve kök çakrasının dengeli çalışmaması, aslında oldukça paraleldir. Köprü görevi gören kalp çakrası sevmeyi ve şefkati yansıtır. Sevmeyi bilmeyen birinin birçok kalıcı sıkıntısı ve buna bağlı fiziksel veya içsel hastalığı vardır. 

Kalp çakrası dengesiz çalıştığında

Kalp çakrasının dengesiz çalışması sevgisizliği, dolayısıyla da güvensizliği doğurur. Kişi kendisini izole etmek ister ve kendini sık sık yalnız hisseder. Ama kişi aynı zamanda yalnız da kalmak ister çünkü çevresindekilere güvenmez. Kalp çakrası içerisinde sonsuz bir sevgiyi barındırır ve bu sadece karşılıksızca sevilmeyi içermez. Bu, aynı zamanda karşılıksızca sevmeyi de içerir. Hayatınızdaki koşulsuz sevgiyi yansıtan kişi gittiğinde bir süre depresyona girmenizin sebebi de budur. Çünkü sonsuz sevgi alamadığınızdan kendinize dahi sevgi veremez hale gelirsiniz.

Koşulsuzca / sonsuz sevgi

Halbuki kalp çakrasının amacı, ihtiyaç duyduğunuz bu sonsuz sevgiyi kendi kendinize ve sonra da çevrenizdekilere yansıtmanızdır. Sevmek ve sevilmek birliktedir, ayrıştırılamaz. Biri diğerini doğurur. Siz birini karşılıksızca ve hesapsızca sevmeden bu hissin ne olduğunu asla bilemezsiniz. Ancak ve ancak sonsuz sevgi verebildiğiniz zaman, sonsuz sevgi almaya da açık hale gelirsiniz. Bu sebeple sonsuz sevgiyi gördüğünüz kişi artık yoksa, bu sevgiyi alamıyorsanız, sonsuz sevgiyi vermeye başlayarak bu hissi tekrar yakalayabilirsiniz.

pexels
Kalp çakrasını aktive edici yoga pozları

Kalp çakrasını aktive eden birçok yoga pozu vardır. Malasana, Ustrasana bunlardan sadece birkaçıdır. 

Malasana

Malasana, squat, yani çömelme duruşudur. Avuç içleri birleştirilerek iki dirsek dizleri iki yana iter. Bu kalbi açar. Böylelikle kalbinizi yeni olasılıklara açmış olursunuz. Bu poz metabolizmayı hızlandırır ve dengede kalmayı kolaylaştırır. 

pexels
Ustrasana

Camel Pose yani Deve Duruşu adı da verilir. Bu poz en iyi kalp açıcılardan biridir. Eğer kalbinizin kırıldığını hissettiğiniz bir dönemdeyseniz, bu pozda kalp çarpıntısı hissetmeniz doğaldır. Poza girerken ve çıkarken baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Dizlerinizin üzerine gelip, dizlerinizi kalça açıklığında açın. Kendinizi geriye doğru bırakın. Ayaklarınızın üstü yerde olursa, poz daha derin olur. Ellerinizle topuklarınızı tutmaya çalışın. Bu pozdan tek bir yana kıvrılmadan iki taraftan da aynı anda kalkmak çok önemlidir.


Kalp çakrasını aktive edici olumlamalar

Kalp çakrası açıcı yoga pozlarını pratiğinize eklemek istemeyebilirsiniz veya bunun için vaktiniz olmayabilir. Bu durumda, meditasyonunuza ekleyeceğiniz olumlamalar ile de tıkanmış olan kalp çakrasını yeniden aktive edebilirsiniz. 

  • Kendime şefkati hissetmeye izin veriyorum.
  • Kendimi seviyorum.
  • Kendimi sağlıklı ilişkilere açıyorum.
  • Kendimi affediyorum.
  • Başkalarını seviyorum ve başkaları da beni seviyor.
  • Sevilmeyi hak ediyorum.
  • Sonsuz sevgim var.

küçük iyilik kutusu
Bu cümleler size oldukça basit ve anlamsız gelebilir. Aslında bunları tekrarladıkça, herhangi bir sebeple sevilmeye layık olmadığına kendisini inandırmış olan kalp, yeniden doğal haliyle dengeli bir şekilde işlemeye başlar. Bunları tekrarlarken, gözünüzü kapatıp kalbinizin üzerinde yeşil bir ışığın dairesel hareketlerle döndüğünü de imgeleyebilirsiniz. Orası tamamen hayal gücünüze kalmış. Ve inanın sonsuz sevgi bir çok şeyi iyileştirebilme gücüne sahip. Şimdiden şifa olsun! 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?