booky
SEYAHAT

Japonya'nın Birbirinden İlginç Konsept Kafeleri

25 Ara 2021

Sıradan bir günde can sıkıntınızı gidermek adına dışarı çıkacak olsanız, yapacağınız aktiviteler az çok belli. Belki bir dilim pasta yemek, belki de dumanı tüten bir fincan kahve içmek için soluğu hoş bir mekânda alacaksınız. Bu esnada kitap okumak ya da yanınızda taşıdığınız tabletten dizi izlemek, hiç olmadı arkadaşlarınızla sohbet etmek sizin tercihinize kalmış. Ancak yapacaklarınız hepi topu bu kadar olacaktır. Oysa Japonya’daki kafe kültürü bizimkine oranla o kadar gelişmiş ki insanlar her türlü ihtiyaçlarını artık bu kafelerde gidermeyi yeğliyorlar. Daha doğrusu, “her ihtiyaca yönelik bir kafe” açıyorlar. Dilerseniz, Japonların engin hayal güçleri karşısında şapka çıkaracağınız, birbirinden ilginç konsept kafelerine yakından bakalım.

byfood
Moomin Kafe
 
İlk konsept kafemiz: Moomin Kafe. Bu konsepti pek seveceğinizi düşünüyoruz, zira biz bayıldık! Burada Moomin isimli oyuncak bir su aygırı eşliğinde yiyip içebilir ve bu sevimli hayvana sarılıp, onunla sohbet edebilirsiniz. İnsanlardan sıkılıp bir parça şirinlik görmek ve çocukluk zamanlarındaki konfora sığınmak isteyenler için, sıcacık atmosferi ve lezzetli menüsüyle Moomin Kafe, size aradığınız o konforu fazlasıyla sunuyor.

eater
Hizmetçi/Uşak Kafe

Japonya’da her kesimin en sevdiği uğrak mekanlarından biri de hizmetçi ve uşak konseptli kafeler. Burada hizmet verenler hizmetçi ve uşak kostümü giyerek müşterilerle ilgileniyorlar. Bu konseptin bu kadar çok tutulmasının sebebi hem kostümlerin “tatlı” görünmesi hem de sıradan insanların bile kendini özel hissetmeye dair duyduğu ihtiyaç. İçeri girdiğiniz andan itibaren kurulan diyaloglarda size o kafenin efendisiymişsiniz gibi hitap ediliyor, ayrıca istekleriniz büyük bir özenle yerine getiriliyor. Yani evinde bir Sebastian’ı, bir Katya’sı olmayanlar, bu kafelerden mutlu mesut ayrılıyorlar. Açıkçası biz de yanı başımızda böyle bir mekân olsa içinden bir dakika bile çıkmak istemezdik.

ungeek
Kucak Kafe

Japonya’daki bir diğer ilginç konseptli mekân “kucak kafeler”. Kendini yalnız hisseden insanlar, bu kafelere giderek başlarını yaslayacakları bir diz, şöyle oturup iki çift kelam edecekleri bir yüz bulabiliyorlar. Etrafa serpiştirilen peluş oyuncaklarla sıcak bir atmosfer yakalanmak istenmiş. Ayrıca yalnız uyumak istemiyorsanız, yanı başınızda sizin uyumanızı bekleyip size şefkatle sarılıyorlar da! Yalnız ruhlar için bu konseptin gerçek bir velinimet olduğunu söylemeliyiz. Sonuçta aradığınız tüm şefkati bu hayatta size kaç kafe verebilir ki?

into travel
Zindan Kafe

Karanlık bir koridor, rutubetli hücreler ve gerçekçi bir hapsedilme anını deneyimlemek isteyenler için Zindan Kafe konsepti tam size göre! Bu ilginç mekânda ana tema “korku” ve siz burada korkuyu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Yemeklerin uzuv ve organ şeklinde servis edildiği, içeceklerin deney tüplerinde içildiği bu kafelerde deney tüplerindeki sıvıları karıştırarak kendi içkinizi kendiniz yapabiliyorsunuz. Ayrıca yan hücrelerden kafasını uzatan canavarlar da cabası!

fodors travel guide
Vampir Kafe

Korkutucu şeylerden hoşlanan, gerçek adrenalin bağımlıları için Japonların bulduğu bir diğer konsept de Vampir Kafeler. Burada kanlı kokteyller içebilir, ürkütücü görünümlü yemekler yiyebilir ve siparişlerinizi bizzat Drakula’ya iletebilirsiniz. Bu baştan ayağa kırmızı renklerle bezeli mekânda olur olmaz yerlerden çıkan sivri dişli çalışanlar, boynunuza atak yapıp kanınızı emmek isteyebilirler haberiniz olsun. Lâkin Vampir Kafe’nin Twilight serisini yerinde tecrübe edebilmek için de bulunmaz bir nimet olduğunu söylemeden geçmeyelim.

japan travel
Kirpi Kafe

Japonya’daki en sevimli ve en özel mekânlardan biri de Harry’nin Kirpi Kafesi. Burada dikenli dostlarımızla keyifli dakikalar geçirirken bir yandan da sıcacık kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz. Kafedeki kirpileri koruyucu eldivenler takarak sevme imkânınız var, bu ilginç deneyimi yaşamadan evvel görevlilerden biri gelip size kirpileri nasıl tutmanız gerektiğini ve onları nasıl sevebileceğinizi gösteriyor. Ayrıca ziyaretiniz sırasında onları minik porsiyonlarda yiyecekler vererek besleyebiliyorsunuz. Kirpiler konusunda endişeniz olmasın, burada gerçekten büyük bir özenle bakılıyorlar. Günün birinde mutlaka siz de bu keyfi deneyimlemelisiniz…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?