Pexels
WELLNESS

İyilik Halinizi Artıracak Instagram Hesapları

Instagram dahil olmak üzere sosyal medya uygulamalarının büyük çoğunluğu alanında harika uzmanlarla tanışabileceğimiz bilgi kaynaklarına dönüştü. Bu uygulamalarda her ne kadar birbirinden epey farklı hesaba denk gelmek mümkün olsa da, doğru kişilerle karşılaştığınız takdirde oldukça öğretici ve yararlı bir işlev kazanabilir. Gelin takip edince iyilik halinizi artıracak; psikoloji, felsefe, hak savunuculuğu ve edebiyat gibi alanlarda çalışan birkaç hesabı birlikte keşfedelim.

Editör :Miray Gülsoy
Yayın Tarihi :14 Oca 2022
Süre :2 Bardak

Holistik Psikolog
Holistik Psikolog 

“Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır?” kitabının yazarı klinik psikolog Dr. Nicole Lepera, Instagram hesabında psikolojiye yönelik uygulamalı oldukça faydalı bilgiler paylaşıyor. Bu sayfayı incelediğinizde ve yakından takip ettiğinizde; aile ilişkileriniz, kendinizle kurduğunuz ilişki, sınırlar, travmalar gibi geniş kapsamlı birçok konuda anlamlı bilgiler edinerek bu bilgileri yaşamınıza entegre edebilirsiniz. Özellikle kendi uzmanlığı ile kişisel deneyim ve tecrübelerini birleştirdiği şefkatli dilinin oldukça iyileştirici olduğunu söylemek mümkün. Kendisinin ingilizce hesabını @the.holistic.psychologist hesabından, gönüllülerin çevirileri ile kurulan türkçe hesabını da @holistik.psikolog.tr ismi ile takip edebilirsiniz. 
Yakın İlişkiler 
Instagram: @yakiniliskiler 

Yakın İlişkiler ekibinin Instagram hesabı kendiniz de dahil olmak üzere sahip olduğunuz tüm yakın ilişkileri anlamlandırmanıza yardımcı olacak. Yakın ilişkilere yönelik bilimsel araştırmaları oldukça anlaşılır bir dile ile paylaşan ekip, bu bilgilerin yanı sıra yaşamınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlere de paylaşımlarında yer veriyor. Ekibin tamamı psikolog ve klinik psikologlardan oluşuyor. Nasıl ilişkiler kurduğumuzu, ilişkilerimiz esnasında neler yaşadığımızı ve nasıl daha sağlıklı ilişkiler kurabileceğimizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 


Özlem Ilgaz

Özlem Ilgaz yöneticiliğindeki Attachment Parenting Türkiye Instagram hesabı özellikle ebevenyler için oldukça yararlı. Çocukların psikolojisine dair neredeyse her bilgiye erişmek mümkün. Özellikle ebeveynseniz bu hesabı yakın mercek altına almak kendinizle ve çocuğunuzla kurduğunuz ilişkiyi iyileştirebilir. Bunun yanısıra çocuğunuz olmasa dahi, burada paylaşılan bilgiler sayesinde kendi kimliğinize yönelik de önemli bakış açıları edinebilirsiniz. 

Pelin Dilara Çolak
Pelin Dilara Çolak 

Felsefe ve sanat tarihi alanlarında içerik üreten Pelin Dilara Çolak Instagram hesabında felsefeye yönelik birçok konuyu oldukça anlaşılır ve keyifli bir dil ile paylaşıyor. Bununla birlikte kendi yaşamına dair yaptığı paylaşımlar da oldukça ilham verici. Kendisinin Instagram hesabını yakından takip ederek yaşam üzerine onunla birlikte kafa yorabilir, paylaştığı bilgilerden faydalanabilir ve kendisinin yaşama biçiminden ilham alabilirsiniz. Aynı zamanda "Dilozof" ismi ile YouTube için hazırladığı felsefeye yönelik içeriklere erişmek de mümkün. 
Nihan Kaya

"İyi Aile Yoktur", "İyi Toplum Yoktur" ve "Bütün Çocuklar İyidir" üçlemesi ile tanınan Nihan Kaya’nın Instagram hesabı özellikle çocuk olmak üzerine psikolojinin birçok konusuna yönelik harika görüş ve bilgilerle dolu. İster yetişkin, ister ebeveyn ister de çocuk gözünden takip ederek kendinizle ve yaşamınızla ilgili birçok şeyi keşfedebilirsiniz. Boğaziçi İngiliz Dili ve Edebiyatı ardından Essex Üniversitesi Psikanaliz Yüksek Lisansını tamamlayan Nihan Kaya şimdilerde UCL’de Psikanaliz Doktorasını yapıyor. Yazdığı roman ve kuram kitaplarıyla kendisi kuşkusuz psikoloji alanındaki önemli yazarlardan bir tanesi. Instagram hesabının tamamında da kitaplarından esintiler, birçok bilimsel araştırma ve kaynakla karşılaşmak mümkün.


Melike Dirikoç
Instagram: @vegan_earth

Vegan Earth ismi ile tanınan Melike Dirikoç Instagram hesabında veganlık üzerine oldukça önemli bilgi, argüman ve görüşlere yer veriyor. Bunun yanı sıra insan psikolojisine yönelik de epey yararlı bilgiler ve bakış açıları paylaşıyor. Hayvan ve insan haklarına yönelik bilgi almak için kesinlikle harika bir hesap. Aynı zamanda kendisinin Açık Radyo’da yaptığı “Türlerin Yaşam Hakkı” programını da dinleyebilirsiniz.


Bilgiye erişmek böylesi Instagram hesapları sayesinde artık oldukça kolay. Bu ve benzeri hesapları takip etmek iyilik halinizi artırdığı gibi sosyal medya yorgunluğunu da üzerinizden alabilir. Tüm bunlarla birlikte kendi kendine terapi kitaplığı, varoluşçu psikoloji kitaplığı ve ilişkileri iyileştiren kitap önerilerini de inceleyerek bahsi geçen hesapların paylaşımlarıyla benzer nitelikteki kitaplardan ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz. Aynı zamanda iyileştiren podcastlere ve bir parmak uzağınızdaki psikoloji uygulamalarına da telefonunuzdan kolaylıkla erişebilirsiniz.

Unutmamakta fayda var, bilgi paylaştıkça çoğalıyor!
Yukarı Kaydır