GASTRONOMİ

İstanbul’un Fine Dining Haritası

Servis, lezzet, sunum ve ambiyans… Bir restoranın olmazsa olmaz elementleri. Şimdi tüm bunlara en yüksek standartlarda eriştiğinizi hayal edin. Evet, fine dining bir restorandasınız! Peki, nedir bu fine dining? Bu yazımızda sizler için bu konsepti mercek altına alıyor ve İstanbul’da bulunan en başarılı fine dining restoranlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Yayın Tarihi :02 Mar 2021
Süre :2 Bardak

null

Fine Dining Nedir?

Özenle hazırlanmış tablovari tabaklar, şık ama bir o kadar da sade bir dekorasyon, deneyiminizi başından sona kadar değerli kılmaya çalışan servis personelleri… Fine dining bir restorana gittiğinizde gurme tatların bu özenli atmosferde servis edilmesine şahit olacaksınız. Şatafatlı yemek sunumlarından, kalabalık ve gürültülü salonlardan sıkıldıysanız fine dining bir restorana giderek deneyimsel yemek konseptini mutlaka denemenizi öneriyoruz. Deneyimsel yemek konsepti, her restoranda rastlayamayacağınız ve menüleri başarılı şeflerin ellerinden deneyimleyebildiğiniz gerek porsiyonlaması gerekse de içerikleri bakımından son derece eşsiz bir konsepttir. Porsiyonların küçük tutulduğu bu konseptte önemli olan nokta doymak değil menüdeki her parçanın içerdiği notaları tadımlık seviyelerde algılayabilmektir.

İstanbul'un Popüler Fine Dining Restoranları

null

Mikla 

Dünya’nın en iyi 100 restoranı arasında 56. sırada bulunan Mikla, ünlü Şef Mehmet Gürs’ün Türk ve İskandinav kökenlerinden gelen tatları mükemmel bir ahenk içinde dönüştürerek Anadolu mutfağı konseptinde sunma arzusuyla yola çıktı. Birbirinden leziz menülerinin yanı sıra Mikla’nın eşsiz manzarası yerli ve yabancı birçok turist için mekânı odak noktası haline getirdi. Mikla’nın en önemli özelliklerinden biri, yemeklerde kullandıkları içeriklerin üretildikleri bölgelerden getiriliyor olması. Böylece başarılı şeflerin ellerinden çıkan tabaklar yerel tatlarımızla lezzetleniyor, yemekler daima taze ve eşsiz tatlara sahip oluyor.

null

Araka

Yeniköy’de, iki katlı müstakil bir binayı sade ve şık bir restorana dönüştürmüş Pınar Başdemir. Menüsü son derece yaratıcı olan Araka’da denediğiniz her tabakta sebzeye doyacağınıza hiç şüphemiz yok. Samimi ve bir o kadar da sade dizayn edilmiş bu restoranda kendinizi iyi hissedecek, iyi ve temiz gıda yemenin tadına varacaksınız. Restoran neredeyse günün her saatinde çok yoğun, bu nedenle gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

null

Smelt & Co

Adını nesli tükenmekte olan bir balık türünden alan Smelt&Co, Balat sınırları içerisinde bulunuyor. Son derece eksantrik bir atmosfere sahip olan bu işletme, Şef Sinan Bakkaloğlu’na ait. Smelt&Co, mevsimsel ürünleri geleneksel tatlarla buluştururken yaratıcılığını da bolca konuşturuyor.

null

Alaf

Alaf, Şef Deniz Temel tarafından Kuruçeşme’de açılmış bir restoran. Yörük dilinde alev anlamına gelen Alaf’ın menüsünde, odun ateşinde pişirilmiş birçok yemeğe rastlayabilirsiniz. Giriş katında bulunan Alaf 2 Tek hızlı yemeğe uygunken ikinci katı ise Alaf Kuruçeşme olarak bilinmekte ve size uzun sohbetler eşliğinde yemeğinizi yiyebildiğiniz bir ortam sunmakta. Sokak lezzetlerinden birçok nota bulabileceğiniz Alaf menüsünü denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz!

null

Nicole

İstanbul’un en değerli gurme mutfaklarından biri olan Nicole, Beyoğlu Tomtom Kaptan Sokak’ta bulunuyor. Bu tarihi atmosfere ambiyansı ile ayrı bir anlam katan ünlü restoran sunduğu birbirinden güzel tatlarla fine dining konseptini sevenler için vazgeçilmez bir durak. Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu tarafından açılan Nicole, yerli malzemelerle hazırlanmış mevsimsel yemekler sunarken yaratıcı tabakların da çıkış noktası olmaya devam ediyor.

null

Neolokal

Neolokal, Şef Maksut Aşkar’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Türk mutfağına modern dokunuşlar katarak fine dining konsepti için vazgeçilmez bir yapı taşı olan bu kaliteli restoran Salt Galata’da bulunuyor. Türk mutfağına bağlılığınız tamsa ve aynı zamanda fine dining tabaklar da ilginizi çekiyorsa Neolokal’e uğramanızı kesinlikle öneriyoruz.

Yukarı Kaydır