İş Dünyasının Popüler Kitapları #2
Pexels
BUSINESS

İş Dünyasının Popüler Kitapları #2

Çalıştığınız sektörde kendinizi geliştirmenin en ulaşılabilir ve pratik yöntemlerinden biri, o alanla ilgili kitaplar okumaktır. Bir pazarlamacıysanız, girişim fikriniz varsa, halihazırda iş dünyasının içindeyseniz veya sadece ilham almak istiyorsanız bu kitaplara mutlaka göz atın! İşte, iş dünyasının en popüler kitaplarından bir seçki!

Yayın Tarihi :08 Oca 2022
Süre :1.5 Bardak
Bir startup kurmak, iş hayatında yükselmek, marketing konusunda kendini geliştirmek veya yatırım tavsiyeleri konusunda bir rehber edinmek zorlu görevler olabilir. MBA yapmamış veya aradığınız soruların cevaplarını henüz tam olarak bulamamış olabilirsiniz. Kitaplar, her konuda olduğu gibi iş dünyasında da bizlere destek olmaya devam ediyor. Dünyada çok satan ve çok uzun süre ses getirmiş, hâlâ popülerliğinden bir şey kaybetmemiş bu kitaplar zamansız birer ilham kaynağı.

Eğer henüz göz atmadıysanız, İş Dünyasının En Popüler Kitapları #1 yazısına buradan ulaşabilir, daha fazla kitap önerisini not alabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

The Intelligent Investor
Akıllı Yatırımcı / Epsilon Yayınevi / 2018
-Benjamin Graham

Epsilon Yayınevi tarafından dilimize kazandırılan ve genişletilmiş özel ciltli baskısıyla gerçek bir başucu kitabı olmaya aday Akıllı Yatırımcı, tüm dünyada iş kitapları içinde fenomen olmuş bir eser. Dünyanın en zengin iş insanlarından Warren Buffet’ın “Yatırımcılık hakkında gelmiş geçmiş en iyi kitap” yorumunu yaptığı Akıllı Yatırımcı’da neler bulabiliriz peki?
 
Yatırım kavramı, yatırımcılığın ve yatırımcı olmanın temel ilkeleri, piyasayı bilmek ve takip etmek, başarılı bir yatırımın sahip olması gereken genel çerçeveyi belirlemek ve çok daha fazlası, Benjamin Graham’in kalemiyle, okuyucuyla buluşuyor. Spekülasyonlar karşısında yatırımınızı korumak, krizleri fırsata çevirmek ve daha nitelikli, uzun vadeli yatırımlar yapmak gibi önemli konular da Akıllı Yatırımcı’nın sunduğu konular arasında.

Jeff Bezos and the Age of Amazon
Jeff Bezos ve Amazon Çağı / Pegasus Yayınları / 2017
-Brad Stone

Günlük yaşantımızın parçası hâline gelen, özellikle pandemi döneminde daha sık kullandığımız alışveriş platformlarının başarılı maceraları çoğu zaman ilham alınacak hikâyeler barındırıyor. Dünyanın en büyük ve değerli şirketlerinden Amazon ve kurucusu Jeff Bezos’un hikâyesine yakından bakmaya ne dersiniz peki?
 
2013 Financial Times ve Goldman Sachs Yılın İş Dünyası Kitabı Ödülü’ne layık görülen, dünyanın en büyük yayınları tarafından övgüler toplayan Jeff Bezos ve Amazon Çağı, konu iş kitapları olduğunda en sık karşımıza çıkan eserlerden. “Amazon’un nihai ve her şeyi açığa çıkaran biyografisi” olarak anılan bu kitaba mutlaka göz atın.

Zero to One-Notes on Startups, Or How to Build the Future
Sıfırdan Bire- Startuplar Üzerine Notlar Ya Da Geleceği İnşa Etmenin Yolları / Pegasus Yayınları / 2016
-Peter Thiel

Bir girişim fikriniz mi var? Startup kültürü ve atmosferiyle ilgili faydalı kaynaklar mı arıyorsunuz? Başarılı iş insanlarının ve şirketlerin hikâyelerini okumayı seviyor musunuz? Öyleyse, ilk duraklarınızdan biri, girişim konusunda başucu kitaplarından biri sayılan Sıfırdan Bire olabilir.

Paypal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından Peter Thiel, bu eserle büyük fikirlerinizi hayata geçirmek konusunda ihtiyacınız olan içgörüleri ve değerleri bulmanızda size yardımcı olma iddiası taşıyor. Girişim dünyası bilinmeyenlerle dolu bir denkleme benzerken ve her geçen gün, inanılmaz bir hızla değişime uğrarken bu konuda size yardımcı olabilecek tüm kaynakları taramak, özellikle başarılı kalemler tarafından yazılmış olanları, akıllıca bir strateji olabilir. Elon Musk ve Mark Zuckerberg gibi devlerin övdüğü, “Özgün bir şey yaptığınızda sıfırdan bire gidersiniz” mottosuyla hareket eden bu kitabı kaçırmayın.

Yukarı Kaydır