Whitney Wolfe Herd
ZOOM

İş Dünyasının Başarılı Kadınları

20 May 2021

Kadınlar da neredeyse yüzyıllardır erkeklerle birlikte iş dünyasının içerisinde yer alıyor olsalar da maalesef adlarını aynı sıklıkta duyamıyoruz. Ancak Coco Chanel ve Estée Lauder gibi nüfuzlu kadınların tarihte yükselişiyle birlikte iş dünyasındaki durum da yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bu değişimle birlikte kadınlar da sektörde çok daha fazla yer bulmaya başlıyorlar. Günümüzde de yayıncılık, teknoloji, moda, bilim ve siyaset gibi birbirinden farklı sektörlerde adlarını tüm dünyaya duyurmayı başarıyorlar. Bugün dünyanın en tanınmış markalarından bazılarının arkasında, adını belki de hiç duymamış olabileceğiniz bir grup CEO var ve bu CEO’ların pek çoğu da kadın. Ancak bundan da öte bu kadınlar, iş dünyasındaki başarılarını herkese kanıtlamayı başarmış durumdalar. Bumble'dan YouTube'a hatta IBM’e kadar başarılarıyla iş dünyasına damgasını vurmuş kadınları tanımaya hazır mısınız?

2 Bardak

Susan Wojcicki
2014 yılında YouTube'un başına geçen Wojcicki’nin iş dünyasındaki başarıları bu tarihten çok daha öncesine dayanıyor. Girişimci ruhunu henüz daha çocuk yaşlarda ortaya koyan Wojcicki, 11 yaşındayken kapı kapı dolaşıp baharatlarla örülmüş iplikler satarak ticarete atılıyor. Üniversite yıllarında ise okul gazetelerinde bir şeyler yazmaya başlıyor. Harvard Üniversitesi’nden tarih ve edebiyat alanlarında uzmanlaşmış olarak ayrılırken teknolojiye ilgisi olduğunu fark ediyor ve böylece gelecek planları ve kariyeri de şekillenmeye başlıyor. Bir süre sonra yolları bir şekilde Google ile kesişiyor ve 1999 yılında Google’ın pazarlama müdürü haline geliyor. O dönemler Google’ın en büyük rakibi olan YouTube Wojcicki’nin ilgisini çekiyor ve uzun uğraşlar sonucu 2006 yılında YouTube’u Google’ın bünyesine katmayı başarıyor. 

Whitney Wolfe Herd
Günümüzün en başarılı online arkadaşlık sitelerinden biri olan Bumble’ın başındaki isim olan Whitney Wolfe Herd’ün en büyük yeteneklerinden birinin sosyal konulardaki usta becerileri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2010 yılında gerçekleşen büyük BP petrol sızıntısından etkilenen bölgelere yardım etmek amacıyla bambudan bez çantalar üretip satmaya başlayan Herd, bu şekilde kendi işini kuruyor. Sonrasında da birçok kâr amacı gütmeyen projede yer alıyor ve sesini daha büyük kitlelere duyurmayı başarıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra da çeşitli gönüllü projelerde yer alan Herd dünyanın farklı noktalarında görev yapıyor. Tabii bu süreçte birçok farklı startupta da yer alıyor ki 2012 yılında dahil olduğu Tinder uygulaması da bunlardan biri. Uygulamanın adını koyan ve pazarlama müdürlüğünü yapan Herd, bir süre sonra Tinder’dan ayrılarak kadınlara daha fazla kontrol sağlayabileceği bir fikir arayışına giriyor ve böylelikle de Bumble’ı kuruyor. 

Ginni Rometty
Şimdi ise dünyanın bilişim teknolojisi devi IBM’in başındaki isimden yani Ginni Rometty’den bahsedeceğiz. Oldukça küçük bir yaştayken babasının ailesini terk etmesiyle birlikte annesi birkaç işte birden çalışmak zorunda kalınca, kardeşlerinin ve evin tüm sorumluluğunu üstlenerek büyüyen Rometty, liderlik becerilerini küçük yaşlarda ortaya koymuş oldu. General Motors’un sağlamış olduğu burs ile bilgisayar bilimi ve mühendislik alanındaki üniversite eğitimini dereceyle tamamladıktan sonra kariyerine de yine General Motors ile başlıyor. Oldukça kısa bir süre sonra da IBM’le yolları kesişiyor ve uzun yıllar sürecek olan macerası da böylelikle başlıyor. 2012 yılında şirketin hem başkanı hem de CEO’su ilan edilen Rometty, böylelikle IBM’in köklü tarihindeki ilk kadın başkan oluyor. 

Lisa Su
Son olarak da dünyadaki neredeyse tüm teknoloji devlerinin bilgisayar sistemlerinde güvendiği AMD donanımının başındaki isimden yani Lisa Su’dan bahsedeceğiz. Üç yaşındayken ailesiyle birlikte Tayvan'dan ABD'ye gelen Su, istatistikçi babası tarafından matematik ve fen eğitimi almaya teşvik ediliyor. Annesi ise onu girişimcilik kavramıyla ilk kez tanıştıran kişi oluyor. Böyle bir aileden geldiği için de Su doğal olarak küçük yaşlardan itibaren oldukça meraklı biri olarak yetişiyor.  Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) elektrik mühendisliğinden mezun olduktan sonra da alanında pek çok farklı görev alıp akademik çalışmalarına da devam ediyor. Bu süreçte yolları AMD ile kesişiyor ve böylelikle de Fortune dergisinin 2017 yılında seçtiği üzere Dünyanın En Büyük Liderlerinden biri olma yolculuğu başlıyor. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?