Pexels
BUSINESS

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

05 Oca 2022

İster yeni mezun olun ister yıllardır iş hayatının içinde olun, iş başvurusu yapmak her zaman yeni yöntemler ve araçlar keşfetmenizi gerektirecek bir konu olarak karşınıza çıkacaktır. Pratik ve etkili ipuçları ışığında, iş arama sürecinizin kalitesini artırmaya ne dersiniz peki?

Pexels
Ne istediğinizi tam olarak bilmiyorsanız, ne istemediğinizi belirleyin; kendinizi iyice analiz edin.

Hayatta her zaman ne istediğimizi bilemiyoruz. Bazen istemediklerimiz konusunda daha net olabiliyoruz. Bunu avantaja çevirmek elimizde: Kendinizi çalışırken hayal ettiğinizde o tabloda nelerin olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bunları not alın.

Tam olarak ne istediğinizi belirleyene kadar iş arayışınızı ve başvurularınızı buna göre şekillendirmek alternatif bir strateji olarak görülebilir. Örneğin katı çalışma saatlerinin kesinlikle size hitap etmediğini düşünüyorsanız, esnek ve serbest çalışma imkânı sunan ilanlara öncelik vererek havuzu daraltabilirsiniz.

Pexels
Çok iyi hazırlanmış bir CV ile yola çıkın, gerekirse bu konuda bir profesyonelden yardım veya hizmet alın.

Özgeçmiş hazırlamak hem en kolay hem de zor işlerden biridir. Kolaydır çünkü bizimle ilgilidir, zordur çünkü bazen bize en uzak kişi yine kendimizizdir.

Eğitimimizi, yaptıklarımızı, yeteneklerimizi ve olası zayıf yönlerimizi nasıl sunduğumuz, incelikli bir çalışmanın konusudur. İyi bir cv sade ama açıklayıcı olmalıdır, tasarımı göz yormamalıdır ancak çok standart da olmamalıdır. Eğer biraz kaybolmuş hissederseniz veya “akıl akıldan üstündür” derseniz, özgeçmiş konusunda yardım ve hizmet sunan sitelerden, uzmanlardan veya tanıdıklarınızdan destek almak da iyi bir fikir olabilir.

Pexels
İş arama kanallarını ve araçlarını tarayın, size en çok hitap edenleri tespit edin ve özelliklerini iyi kullanın.

İş arayanların merkez üssünü LinkedIn olarak görürüz, bununla birlikte sayısız iş arama platformu onları keşfetmemizi bekler. LinkedIn gibi tek bir platform kullanıyor olsanız bile pek çok site içi araç sayesinde, iş arama sürecinizi yeni yöntemlerle daha pratik ve etkili hâle getirebilirsiniz.

Örneğin beğendiğiniz ve kariyer fırsatlarını yakından takip etmek istediğiniz şirketler için alarmlar kurabilir, yeni ilanlardan haberdar olabilirsiniz. Şirketlerin sayfalarındaki istatistik kısımları da kendinizi diğer çalışanlarla kıyaslamak açısından faydalıdır.

Pexels
Seviyenizi aştığını düşündüğünüz “o” işe de başvurun, standartlarınızı genel olarak yüksek tutun.

İş ararken ve başvuru yaparken en sık yapılan hatalardan biri, gerçekçi olmakla iddialı olmak arasındaki ince dengeyi bulamamaktır. Bunun anlamı şudur: Elbette yetenekleriniz ve birikiminiz doğrultusunda başvuru yapacaksınız ancak bunu yaparken kendi kendinize ket vurmamalısınız.

Gerçekçi bir şekilde, yine de iddialı pozisyonlara başvurmak mümkündür. Kendinize güvendiğiniz ilanlar ve pozisyonlar söz konusu olduğunda standartlarınızı yükseltmelisiniz ve kendinizi geride tutmamalısınız. Sizi ön plana çıkaracak şey her zaman bir diploma olmayabilir; sahip olduğunuz farklı yetkinlikler ve soft skill’ler belki de hayallerinizdeki iş için sizi ideal bir aday yapar.

Pexels
İş ilanlarındaki açıklamaları ve gereklilikleri iyi okuyun, ilgilendiğiniz sektöre dair anahtar kelimeleri ve ilk kez karşılaştıklarınızı not alın.

Kendi sektörümüzde gördüğümüz her ilana başvurmamalıyız ancak karşılaştığımız her ilandan bir şeyler öğrenebiliriz. İlk defa karşılaştığımız, sık karşılaştığımız veya önemli olduğunu düşündüğümüz anahtar kelimeleri, yetkinlik çeşitlerini, araç veya yazılım isimlerini, aklınıza gelebilecek her şeyi not almalısınız.

Unutmayın, bazen bir ilan veya kariyer fırsatı size bir iş değil ama önemli işgörüler verir ve bu içgörüler, bir gün hayalinizdeki işe giden yolda birer kilometre taşı olabilir. Doğru bir algıyla ve araştırma ruhuyla, her ilandan veya başvurudan kendimize bir şeyler katabiliriz. İş arama ve başvuru sürecindeki stresi bu bakış açısıyla daha yapıcı kılabiliriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?