Pexels
BİLİM

Instagram’da Ticaret Yapanların İşini Kolaylaştıracak 5 Araç

29 Haz 2021

Başta Instagram olmak üzere sosyal medya uygulamalarının hayatımızın merkezine yerleştiği bir gerçek. Hatta sosyal medya, içinde bulunduğumuz teknoloji çağıyla birlikte öyle bir noktaya geldi ki yalnızca paylaşım yaptığımız ve başkalarıyla etkileşim kurduğumuz bir mecra olmaktan çıkıp ticaret yapabildiğimiz ve para kazanabildiğimiz bir ekmek kapısı oldu. Haliyle paylaşımların ne sıklıkla, hangi saatlerde yapılacağı, hangi gönderilerin daha fazla beğeni aldığı, takipçilerin hangi gönderileri diğerleriyle paylaştığı ya da kaydettiği gibi konular önem arz etmeye başladı. Bu yazıda sizlerle Instagram üzerinden ticaret yapanların işini kolaylaştırabilecek 5 aracı paylaşıyoruz.

Pexels
Bahsedeceğimiz ilk araç Instagram ticaretinde en çok tercih edilen ve kapsamlı bir analiz aracı olan Owlmetrics. Owlmetrics takipçi büyüme oranı, takipçi etkileşimi ve hashtag etkinlikleri başta olmak üzere birçok verinin analizi konusunda size yardımcı olabilir. Bu araç sayesinde en uygun paylaşım saatini öğrenebilir ve hatta rakiplerinizi de analiz edebilirsiniz. Takipçi sayınıza göre satın alacağınız paketlerle verileri yaş, cinsiyet, dil ve bölge gibi kategorilerde listeleyebilir, tıklanma oranlarını analiz edebilir, sınırsız hesap, takım yönetimi, verileri dışa aktarma, sınırsız hashtag ve planlanmış paylaşım gibi özelliklere 25 bin takipçiye kadar aylık 25$, 75 bin takipçiye kadar aylık 50$ ve 3 milyon takipçiye kadar aylık 199$ ödeyerek erişebilirsiniz.

Pexels
Söz konusu ticaret olduğunda yalnızca büyüme üzerine yoğunlaşarak veriler analiz edilir ve genellikle kullanıcı ya da takipçilerin şikayetleri göz ardı edilir. Ancak Instagram üzerinden yapılan işler büyük bir oranda takipçilere bağlı olduğu için takipçilerin yorum ve şikayetlerine dikkat edilmesi gerekir. Burada devreye giren Brandwatch aracından bahsedebiliriz. Brandwatch ile insanların çeşitli platformlarda sizin hakkınızda ne gibi yorumlarda bulunduğunu takip edebilirsiniz. Böylece takipçilerinizle hızlı bir şekilde etkileşime geçebilir, sürdürmekte olduğunuz işleri bu yorumlara dayanarak değiştirip geliştirebilir ve bu şekilde onları dinlediğinizi de göstererek olumlu tepkiler toplayabilirsiniz.

Pexels
Bir sonraki analiz aracımız olan Keyhole ise takipçi kitlenize hangi zaman aralıklarında ve ne tür içerik sunmanız gerektiğinizin bilgisini vermeye yarar. Her ne kadar bir paylaşımın hangi saatte gerçekleştirileceğinin pek fark yaratmadığı gibi bir algı olsa da sosyal medya uzmanlarının gerçekleştirdiği kapsamlı analizler belirli saatlerde yapılan paylaşımların daha fazla görüldüğü ve beğenildiğini ortaya koymuştur. Elbette her kişi ve takipçi kitlesine göre değişebilen bu algoritmayı sunan Keyhole sayesinde hangi saatlerde ve hangi paylaşımlarınızın daha fazla beğeni aldığını görebilir, takipçilerinize bu algoritmaya uygun içerikler sunabilir ve bu şekilde etkileşimi artırabilirsiniz. Diğer yandan kendi Instagram hesabınız ile rakiplerinizin performansını karşılaştırabilirsiniz.

Pexels
Instagram'da paylaşılan gönderiler bir yana hikaye özelliğinin fazlasıyla kullanıldığı hatta birçok kullanıcının yeni paylaştığı gönderiyi dahi hikayesinde duyurduğu bir gerçek. Tam da bu noktada kullanabileceğiniz Iconosquare ile hikayelerinizin görülme sayısı ya da başkalarıyla paylaşılma oranı gibi verilere ulaşabilirsiniz. Diğer analiz araçlarının yaptığı standart hesaplamaların yanında hikayeler özelliğini de hesaba katan Iconosquare ile özel mesajlarınızı yönetebilir, hangi stratejilerinizin işe yaradığını tespit edebilir, büyüme oranınızı görebilir ve bu veriler doğrultusunda gelecekteki yapacağınız işler için uygun bir yol çizebilirsiniz. Dahası bu hizmeti hiçbir ücret ödemeden kullanmanız da mümkün.

Pexels
Son olarak sizleri Agorapulse ile tanıştıralım. Instagram üzerinden ticaret yaparken gelişmek adına elbette diğer sosyal medya mecralarında olacak paylaşımları da düşünmek gerekir. Sonuçta her ne kadar Instagram geniş bir kullanıcı kitlesi sunsa da diğer sosyal medya mecralarında yer alan milyonlarca kitle var. Tabii birden fazla hesabı yönetmek, hele ki milyonlarca takipçisi olan hesaplar için, zor olabilir. Agorapulse ile farklı mecralarda yer alan hesaplarınızı tek bir noktadan yönetebilirsiniz. Böylece hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de gönderileriniz farklı mecralarda eş zamanlı olarak paylaşılabilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?