BİLİM

Instagram Teması Nasıl Oluşturulur?

05 May 2021

Sosyal medyanın içinde bulunduğumuz bu dijital çağın tartışmasız kolu bacağı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bundan 10 sene önce pek de bir önemi olmayan sosyal medya sayesinde şimdilerde iş kapıları açılır ve yeni meslekler ortaya çıkar oldu. Haliyle insanların kendini sosyal medyada, özellikle de ilk izlenimin oluştuğu ve milyonlarca kullanıcısı olan Instagram'da istediği şekilde sunması büyük bir önem kazandı. Tabii sadece iş amaçlı değil sadece sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz için de fotoğraf paylaşıyor ve profilinizi estetik bir görüntü oluşturacak şekilde düzenlemek istiyor olabilirsiniz. Bu yazıda da sizlere yardımcı oluyor, Instagram temalarından ve bu temaları nasıl oluşturabileceğinizden bahsediyoruz.

1.5 Bardak

Instagram temasını paylaştığımız fotoğrafların renk, poz, kıyafet ve benzeri faktörler açısından bir bütün oluşturacak şekilde düzenlenmesi olarak açıklayabiliriz. Sayfaya bakıldığında bir hikaye anlatan ve estetik bir düzen içerisinde olan Instagram teması için sadece güzel fotoğraflar çekmek ya da fotoğrafları benzer filtrelerle renklendirmek tek başına yeterli olmayabilir. Instagram teması oluşturmak için neler gerekir diye soracak olursanız ilk olarak renklerin uyumundan söz edebiliriz. Bir profile girdiğimizde dikkatimizi çeken ilk unsur genellikle fotoğrafların rengi olur. Birbirinden çok farklı renklerdeki eşyaların, giysilerin ya da duvarların bulunduğu bir profil bütünlükten ve temadan uzak, karmaşık bir görüntü oluşturur.

Bu sebeple öncelikle paylaşacağınız fotoğrafların benzer bir tonda olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin kahverengi ve bej tonlarında oluşturacağınız bir profilde birden kırmızı renk odaklı bir fotoğraf paylaşmanız bütünlüğü bozabilir. Bunun yerine profili yine toprak tonlarında oluşturup renkleri yavaşça daha sıcak bir toprak tonu olan turuncuya yaklaştırabilirsiniz. Böylece hem profiliniz tek bir tonun sıkıcılığından uzak olur hem de fotoğrafların arasındaki uyum bozulmaz.

Diyelim profilinizi bir renk teması temelinde oluşturdunuz ve stok fotoğraf sitelerinde ya da Pinterest gibi uygulamalarda temanıza tam uyan bir fotoğrafla karşılaştınız. Bu durumda ne yapardınız? Çoğu kişinin profilinde aslında kendisine ait olmayan ancak uyduğu için internetten aldığı fotoğrafları kullandığına denk gelmişsinizdir. Ancak size önerimiz bu fotoğrafları kullanmamanız yönünde olacak. Beğendiğiniz ve profilinize uyduğunu düşündüğünüz bir fotoğraf gördüyseniz buna benzer bir konseptte fotoğrafı kendiniz çekmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü stok fotoğrafları kullanmanız özgünlükten uzak, diğer insanların kopyası bir profil elde etmenize neden olur. Bunun yanında ilham alarak çektiğiniz bir fotoğraf her ne kadar dilediğiniz kadar kusursuz olmasa da size ait olur ve sizi yansıtır.

Filtre konusuna gelirsek tabii her zaman benzer renklerde ve uyum içerisinde olan fotoğraflar çekmeniz mümkün olmayabilir. Bunun için fotoğraf uygulamalarında renk doygunluğu, parlaklık ve benzeri ayarlarla oynayabilir, her fotoğrafınıza aynı filtreyi ya da aynı tondaki filtreleri ekleyebilirsiniz. Hatta bir fotoğrafa uyguladığınız adımları kaydeden ve diğer fotoğraflara tek bir tıkla eklemenizi sağlayan uygulamalar da mevcut. Tabi aynı filtreden ve temadan sıkılmanız da mümkün. Bu durumda yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullandığınız rengin alt ya da üst tonlarını kullanarak profilinizi istediğiniz renge doğru yaklaştırabilir ve sonrasında istediğiniz renkten yeni bir tema oluşturabilirsiniz.

Fotoğrafların ve temanın rengini belirledikten sonra poz konusuna gelebiliriz. Yan yana gelecek iki fotoğrafta aynı pozu vermeniz uyum ve geçiş açısından bir sorun yaratabilir. Aynı poz olduğu için dikkat belirli bir bölgeye toplanmış olur. Bunun yerine aynı pozu verdiğiniz fotoğrafları profilinize dağıtabilir ve daha homojen bir görünüm sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde aynı gün ve aynı kıyafetlerle çekilmiş fotoğraflarınızı da peş peşe atmanız homojen akışınızı bozar. Bu yüzden o fotoğrafları farklı zamanlarda ve profilinizin temasına yedirerek paylaşmanız daha yumuşak ve düzenli bir profil elde etmenizi sağlar.

Son olarak Instagram teması oluşturmak için kendinize bir “vibe" ya da tarz belirleyebilirsiniz. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Örneğin sadece ormanda, deniz kenarında veya benzeri alanlarda fotoğraflar çekip atmanız hem profilinizde belirli bir tarz oluşturur hem de uğraşmaya gerek kalmadan renk uyumunu sağlayabilirsiniz. Tam tersi bir şekilde kapalı alanlarda fotoğraflar çekebilir ve daha farklı bir hikaye de anlatabilirsiniz. Bunun tamamen sizin kendinizi nasıl sunmak istediğinize bağlı olduğunu söyleyebiliriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?