GLOBAL NEWS

İngiltere’de 10 Metre Uzunluğunda Bir “Deniz Ejderi” Fosili Bulundu

11 Oca 2022

İngiltere’nin Doğu Midlands bölgesinde, Rutland’de konumlanan Rutland Water Doğa Koruma Alanında, yaklaşık 180 milyon yıl yaşında ve 10 metre boyunda olduğu tahmin edilen bir ihtiyozor, namıdiğer deniz ejderi fosili bulundu.

Her gün, gözlerimizi yeni bir keşfe açma ihtimalimiz bulunuyor; ne var ki günümüzden çok çok önceleri yaşamış olan canlıları keşfetmenin verdiği haz bir ayrı oluyor!

Haberleri ve açıklaması pazartesi günü yapılmış olsa da fosil, öncelikli olarak 2021 yılının şubat ayında, Leicestershire and Rutland Wildlife Trust isimli kar amacı gütmeyen vahşi yaşamı koruma derneğinin koruma ekibi liderlerinden 48 yaşındaki Joe Davis tarafından keşfedilmişti. Davis, bir meslektaşı ile İngiltere’nin en büyük doğa koruma alanı olan Rutland Water Doğa Koruma Alanında emin adımlarla ilerlerken fosille karşılaştıklarını dile getirdi.
 
“Ona şöyle bir baktık ve kafamızı kaşıdık. Dinozor döneminden kalma bir şey olabileceğini fark ettim, çıkıntıları ve tümsekleri görebiliyorduk. İşte o zaman kafamda ziller çalmaya başladı.”
Deniz ejderleri, namıdiğer ihtiyozorlar, yer yüzünde dinozorların yaşam sürdüğü zamanlarda, yani Mezozoik dönemde okyanuslarda yaşayan, görüntü bakımından köpekbalıkları ve yunusları çağrıştıran deniz sürüngenleriydi. Koca gözleri ve devasa dişleri ile ürkütücü bir yapıya sahip olan canlı, günümüzde sık sık ‘deniz ejderi’ olarak anılıyor.

Davis, önce bu inanılmaz keşfin fotoğraflarını çektiğini ve ardından da derhal Rutland İl Meclisi ile temasa geçtiğini belirtti. Akabinde, önce Leicester Üniversitesi’nde bir jeoloji yetkilisi ile görüştürülmüş ve en nihayetinde ise ihtiyozorlar üzerinde çalışan bir paleontolojist olan Dean R. Lomax ile tanıştırılmıştı. Bulguları gözlemleyen Lomax, bunların bir ihtiyozora ait omurgalar olduğunu görür görmez anlamıştı. Ancak bu bulgular, fosilin yalnızca görünen kısmıydı. İhtiyozorun tamamına ulaşmak adına derhal kazı çalışmalarına başlandı. Lomax, pazartei günü verdiği röportajda, Davis’in tamamen tesadüf eseri gerçekleşen fosille karşılaşma hikayesi karşısında bir hayli şaşkın olduğunu dile getirdi.

Bölge, 1970’li yıllarda ebat olarak çok daha küçük olsa da iki farklı ihtiyozor fosili keşfine daha ev sahipliği yapmıştı. Bu eşsiz canlıya dair tarihteki ilk keşif ise Marry Anning isimli bir fosil avcısı tarafından, 19. yüzyılın başlarında gerçekleşmişti.
 
Uzun süren kazı çalışmalarının ardından nihayet deniz ejderinin tümüne ulaşılabilmişti. Yaklaşık 10 metre uzunlukta olduğu belirtilen fosilin yalnızca kafasının ağırlığı 1 ton geliyordu. Keşfedilen ihtiyozorun, günümüzden 180 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor. Akıl almaz keşfin, İngiltere’de bulunan en büyük ve en iyi şekilde korunmuş ihtiyozor fosili olduğu söyleniyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?