unsplash
KÜLTÜR/SANAT

IMDb’nin Listesinden: En Yüksek Puanlı 5 Bilim Kurgu Filmi

11 Oca 2022

Pek çoğumuz canımız sıkıldığında ya da boş vakit bulduğumuzda film izleyerek zamanımızı değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle, sorumluluklarımızı halledip keyfimize bakacağımız vakitlerde başarılı yapımlar ile buluşarak farklı dünyalara açılmak ve yeni bakış açıları ile tanışmak için uğraşıyoruz. İşte, bu noktada IMDb olarak bilinen çevrim içi veri tabanından destek alınmasını şiddetle önermekteyiz. Pek çok dizi, film, video oyunu ve diğer internet içerikleri ile ilgili bilgileri bizlerle paylaşan IMDb, bilim kurgu kategorisinden film seçmemize de yardımcı olmakta. Bu yazımızda, sizler için IMDb puanı en yüksek olan 5 bilim kurgu filmini kaleme aldık.

Inception, 2010
Inception, 2010

Türkçe’ye ‘Başlangıç’ olarak çevrilmiş olan Inception, içerdiği aksiyon sahneleri ile etkileyici bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza çıkmakta. IMDb’nin bilim kurgu yapımları arasında ilk sırada bulunan bu film, 8.8’lik bir puana sahip! Netflix’ten izleyebileceğiniz Inception’da yetenekli bir hırsız ile karşılaşmaktayız. Bu hırsız, zihnin en savunmasız olduğu düşünülen rüya görme sırasında bilinçaltının derinliklerine inerek burada bulunan değerli sırları çalmakta. ‘’İşte, bilim kurgu budur.’’ dedirten bu yapım sayesinde hem düşüncelerin oluşumuna hem rüyalara ve gerçekliklere hem de düşüncelerin davranışları etkileyiş şekline odaklanabilirsiniz. Ünlü yönetmen Cristopher Nolan’ın yaratıcılığı ve Leonardo DiCaprio’nun muhteşem oyunculuğu ile buluşmak için bir an önce Inception’a göz atmalısınız.

Matrix, 1999
Matrix, 1999

IMDb’nin en iyi bilim kurgu filmleri listesinde ikinci sırada bulunan Matrix, Wachowski Kardeşler tarafından yazılıp yönetilmiş bir yapım olarak seyircilerle buluşmakta. Hem aksiyon hem de bilim kurgu içeren bu 8.7’lik film sayesinde Neo olarak bilinen bir hacker ile tanışıyoruz. Bu hacker, ‘’Matrix nedir?’’ sorusuna yanıt ararken içinde bulunduğu dünya ile ilgili şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşıyor. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yetenekli oyuncuları içeren Matrix, çeşitli felsefik kavramlara da dokunarak felsefeyi izleyicilerle buluşturmaya çalışıyor. Eğer Matrix’e dair merakınızı uyanırabildiysek hemen Netflix’inizi açıp bu mükemmel bilim kurgu filmi ile buluşabilirsiniz.

Star Wars: The Empire Strikes Back, 1980
Star Wars: The Empire Strikes Back, 1980

Türkçe’ye ‘Yıldız Savaşları: İmparator’ olarak geçmiş olan bu film, IMDb’nin bilim kurgu yapımları listesinin 3. sırasında yer almakta. Şüphesiz ki Star Wars serisi pek çok insan tarafından bilinmekte, hatta bilim kurgu severleri tarafından sürekli övülmekte. Serinin ikinci filmi olan bu yapımda, İmparator ve Darth Vader ortaklaşarak asiler ile mücadele ediyor. Bu mücadelenin amacı ise evrene hakim olma isteğinden kaynaklanıyor. Eğer robotlardan hoşlanıyorsanız IMDb puanı 8.7 olan bu filme bir göz atmalısınız. Tabii, ilk önce Yıldız Savaşları serisinin ilk filmini izlemenizi önermekteyiz.

Interstellar, 2014
Interstellar, 2014

IMDb puanı 8.6 olan Interstellar ya da Yıldızlararası, bilim kurgu ve maceranın doruk filmi olarak tanımlanabilmekte. Nolan imzalı bu yapımda astronotlardan oluşan bir grubun arayışına şahit oluyoruz. Bu grubun arayışı bir solucan deliğinden geçilerek insanların yaşayabileceği yeni bir yere ulaşıp ulaşılamayacağı adına sürdürülmekte. Seyircilerin bilimsel konular üzerine kafa yorması için bir kapı aralayan Interstellar sayesinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Cain’in efsanevi oyunculuğuna şahit olabilirsiniz. Eğer Interstellar’ı izlemek istiyorsanız bu yapıma Netflix’ten ulaşabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Star Wars: Episode IV – A New Hope, 1977
Star Wars: Episode IV – A New Hope, 1977

Listenin 3. filmi Star Wars: The Empire Strikes Back’ten önceki yapım olan Star Wars: Episode IV – A New Hope, bu listenin 5. filmi olarak bizlerle buluşmakta. ‘Yıldız Savaşları: Bölüm 4 – Yeni Bir Umut’ olarak Türkçe’ye çevrilen bu yapımın isminden de anlaşılacağı üzere, piyasaya sürülme tarihi açısından bu film serinin ilk filmi olarak düşünülse de serinin hikayesi açısından bu yapım 4. sırada yer alıyor. Bu nedenle, seriye başlamak adına hikayenin kronolojik sırasında birinci sırada yer alan ilk filmi izlemenizde fayda var. Bu yapımda da yine mücadeleler söz konusu olup seyirciler galaksiyi ele geçiren şeytani bir imparator ile tanışma şansını yakalamakta. IMDb puanı 8.6 olan bu film, serinin çarpıcı yapımları arasında kendisini göstermekte. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?