pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkinizin Yolunda Gitmediğini Nasıl Anlarsınız?

12 Oca 2022

Romantik ilişkiler, insana mutluluk verdiği kadar büyük kafa karışıklıklarına da sebep olabilir. İyi gittiğini düşündüğünüz ve “Zaten herkes aynı problemleri yaşıyor, sırf bize özel değil yani” diye kulak arkası ettiğiniz, bunlar ilişkinin tuzu biberi kategorisine soktuğunuz şeylerle yüzleşmek kolay değil, bunun farkındayız. Ama hayatınızda köklü bir değişim yaşamanızın zamanı geldi mi diye öğrenmek istiyorsanız, size bu konuda yardımcı olabiliriz. Eğer ilişkiniz kendinizi içine hapsettiğiniz bir dört duvardan farksız hâle geldiyse ve siz farkında olmadan o hapishanede gönüllü kalmaya başladıysanız, artık bu duruma el atmanın zamanı gelmiş demektir. Şimdi size bir soru soracağız: Sizin ilişkinizde bunlar yaşanıyor mu? Verdiğiniz cevap, hayatınızı şekillendirecek, bunu unutmayın.

pexels
İlişkinizdeki Eleştiri Dozu:

Bunu yapıcı eleştiriler olarak algılamayın. Bildiğiniz, haddi aşan düzeyde ve artık aşağılama boyutuna varan türden eleştirileri kastediyoruz. Gerçekleştirdiğiniz bir eylemi değil de bizzat karakterinizi hedef alan, kırıcı, hor gören ve bir boğa kadar saldırgan eleştiriler. Eğer ilişkinizde bu artık bir rutine bindiyse ve birlikte olduğunuz anlarda ortama yalnızca negatif enerji yayılıyorsa işiniz zor demektir.

pexels
Karşınızdakini Dinlememe Sorunsalı:

Bir ilişkide sesler sürekli yükseliyorsa, zaten orada bir durup düşünmek gerekiyor. Karşılıklı oturup konuşurken partnerinize söylediğiniz şeyin dikkate alınıp da dinlenmemesi, hatta buna söylediğiniz şeyi de algılamayıp konuyu tamamen başka yerlere çekerek sürekli bir kendini haklı çıkarmaya çalışma politikası da eklenince o ilişki işkenceden beter hâle gelebiliyor.

pexels
Saygı Duymayı Bırakmak:

Bir ilişkiyi yürütebilmek için karşılıklı olarak saygının korunması çok önemli. Ne zamanki partnerlerden biri karşısındaki kişiyi kendisiyle eşit olarak görmeyi bırakır, onu sahip olduğu değerden çok daha azıyla görmeye başlar ve kendi değeriyle kıyaslayıp hor görürse o ilişki günün sonunda maziye gömülmeye mahkûmdur. Bu tavrı siz de gösterirseniz durum aynı, size gösterirlerse de. Saygıyı yitirmek, ilişkinin kimliğini yitirmektir. Birlikte olduğunuz zamanlara, karşılıklı verdiğiniz emeklere ve en çok da bir insan olarak o kişinin varlığına hakarettir aslında. O yüzden saygının kaybolduğunu hissettiğiniz an, ilişkiniz daha da kötü anlara sahne olmadan noktayı koymanızda fayda var.

pexels
Tepkisizlikle Sınamak ya da Sınanmak:

Eğer partnerinizle yaşadığınız sorunlarda cevabınızı tepkisizlikle veriyor ve ona karşı adeta taştan bir duvara dönüyorsanız yine işler yolunda gitmiyor demektir. Sorunu çözmek yerine suskunluğu ve tepkisizliği seçiyor, sorunları da bir sandığa koyup kilitliyorsunuz. Aynı şekilde, karşınızdaki kişinin size olan tavrı da böyleyse ilişkinizde tehlike çanları çalıyor demektir.

pexels
Peki, hâl böyleyken ne yapmak gerekiyor? Öncelikle kendinize şu soruları sorun: Birlikte olduğum kişiyi gerçekten tanıyor muyum? Yoksa onu yalnızca tanıdığımı mı zannediyorum? Bugüne kadar kafamda onunla ilgili bir illüzyon mu yarattım? Aslında karşımda duran kişiye değil de kendimce onu içine oturttuğum ideallere karşı mı hisler besliyordum? Hayattan ne bekliyorum, bu beklentilerimin içinde partnerimin yeri tam olarak neresi? Peki ben onun hayatında, bu beklentilerin içinde nereye konumlandım? İlişkide bizi heyecanlandıran ve mutlu eden şeyler neler? Partnerim neleri önemsiyor?

pexels
Eğer önceliklerinizi belirler ve partnerinizi bu öncelikler listesinde nereye koyduğunuzu bilirseniz, geri kalan şeyleri cevaplamak çok daha kolay olacaktır. Bugüne kadar tanıdığınızı düşündüğünüz bu kişiye yeniden bakın. Ama bu kez gerçekten bakın. Onun hakkında neler biliyorsunuz ya da gerçekten bir şeyler biliyor musunuz? Öğrenin. Bu sizin partnerinizle empati kurmanıza ve onun duygularına öncelik verebilmenize de yardımcı olacaktır.

pexels
Ayrıca tepkisizlik silahını bir kenara bırakın. Bir ilişkinin iki muhatabı vardır. Yapılan jestlere de hoşunuza gitmeyen şeylere de tepki verin. Güzel gördüğünüzü övün ve tadını çıkarın, yanlış gördüğünüzü söyleyin ve müdahale edin.

Ayrıca sevginizi ve saygınızı kaybetmeyin, bunu da partnerinize sık sık gösterin. Ona inandığınızı, kıymet verdiğinizi ve değerinden şüphe etmediğinizi belli edin. Size basit gelse de bir ilişkinin en kritik davranışı verdiğimiz değeri karşı tarafa da aksettirebilmektir. Hepimizin bildiği ve yapmaktan da çoğu zaman kaçındığı bir davranıştır. Çoğumuz, bir şeyin veya bir kimsenin kıymetini yalnızca onu kaybettikten sonra anlarız. Siz, birbirinize sahipken bu kıymeti bilin.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?