Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkilerin Son Kullanma Tarihi Geçtiğinde

12 Oca 2022

Çoğu zaman romantik veya arkadaşlık ilişkilerimizden eskisi gibi doyum almamamıza rağmen bu ilişkileri türlü sebeplerle sürdürebiliyoruz. Bu tıpkı çok sevdiğimiz fakat son kullanma tarihi geçmiş bir atıştırmalığı yemeye benziyor. Sevdiğimiz tadı alamadığımız gibi yarardan çok zararı dokunuyor. Maalesef ilişkilerimizin üzerinde son kullanma tarihi yazmıyor fakat birkaç belirti sayesinde bunu anlamak mümkün.

Yaşamımızdaki birçok insanla; alışkanlıktan, sorumluluktan, karşımızdakini üzmemek uğruna veya bir gün elbet eskisi gibi oluruz umuduyla bir arada kalabiliyoruz. Onca senenin hatırını bir kenara atmak istemeyebiliyoruz. Zaman zaman içinde kaldığımız eş bağımlı bir ilişki de olabiliyor; o kişinin olmadığı bir yaşamı hayal dahi edemiyoruz ve birlikte olmak uğruna türlü zorluklara da katlanmamız gerektiğine inanıyoruz. Her ne kadar ilişkiler doğası gereği zorlu dönemleri içerse de yaşadığımız ilişkinin tamamı zorlu hale geldiyse bu ilişkiyi sürdürmek yaşamımız için oldukça yıpratıcı olabiliyor. İlişkilerin doğasının bu olduğunu düşünme eğilimi gösterdiğimiz için çoğu zaman böylesi ilişkileri anlamak çok da kolay olmuyor. 

Eğer yaşadığınız romantik veya arkadaşlık ilişkisi aşağıdaki özelliklerin bir kısmına sahipse, son kullanma tarihi çoktan geçmiş olabilir:

Pinterest
Birlikteyken Tükenmiş Hissediyorsanız

O kişiyle buluştuğunuz esnada ve sonrasında kendinizi tükenmiş hissediyorsanız ilişki dinamiklerinizi sorgulamanız gerekebilir. Birlikteyken kendinizi gergin, tedirgin, üzgün, öfkeli veya yorgun hissedebilirsiniz. Buluşmalar size keyiften ziyade türlü kaygılar yaşatıyor olabilir. Buluşma ardından kendinizi buluşma öncesine kıyasla zihinsel ve ruhsal olarak daha yorgun bulabilirsiniz. Bunun oldukça çeşitli sebebi olabileceği gibi sebeplerinden bir kaçı; karşınızdaki kişinin sizi yargılaması, eleştirmesi, dinlememesi, önemsememesi gibi durumlar olabilir.
Bir Görev Gibi Buluşuyorsanız

Eğer o kişiyle bir görev gibi buluşuyorsanız ilişkinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Sevdiğimiz insanlarla genellikle istediğimiz ve içimizden geldiği için buluşuruz. Buluşmak istemediğimizde veya herhangi bir sebeple buluşamadığımızda da sağlıklı ilişkiler bunu anlayışla karşılar. Fakat o kişiyle genellikle istememenize rağmen; ayıp olmasın, karşı taraf kırılmasın veya kızmasın diye buluşuyorsanız, yaşadığınız ilişki sizin için artık bir göreve dönüşmüş olabilir.

Kendiniz Gibi Olamıyorsanız

Yaşadığınız ilişki içerisinde bugün olduğunuz kişi gibi olamamak sizin için oldukça zedeleyici olabilir. Her insanın zaman içerisinde değişmesi, farklı alışkanlıklar ve özellikler edinmesi normaldir. Fakat karşınızdaki insanın yanında değişen yanlarınızı gösteremiyor ve sürekli eski haliniz gibi olmak durumunda hissediyorsanız sağlıklı bir ilişki içinde olmayabilirsiniz. Bununla birlikte içinizden sık sık; size ait yanlarınızı, düşüncelerinizi, duygularınızı veya yaptıklarınızı saklamak geliyorsa, bu da ilişkinizin son kullanma tarihinin geçtiğinin habercisi olabilir.

George Hoyningen
Yaşam Amaçlarınız Örtüşmüyorsa

Karşınızdaki insanla gelecek amaçlarınız arasında uçurum varsa ilişkinizi yeniden gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Özellikle romantik ilişkilerde ve arkadaşlık ilişkilerinde farklı ilgi alanlarına ve hedeflere sahip olmak pek tabii oldukça normaldir. Fakat gelecek amaçlarınız birbirinin tamamıyla zıttı ise bu ilişkiyi sürdürmek pek de sağlıklı olmayabilir. Örneğin siz çocuk sahibi olmayı düşünmüyorken partneriniz bunu istiyor olabilir. Ya da siz yurt dışına taşınma hayali kurarken partneriniz olduğu yerde kalmak istiyor olabilir.
Benzer biçimde arkadaşınızla yaşamdan beklentileriniz arasındaki farklar da ilişkinizin doğasını etkileyebilir. Örneğin arkadaşınız ruh sağlığını önceliklendirmiyorken siz kendi ruh sağlığınız üzerine çalışmayı önceliklendirebilirsiniz. Veya arkadaşınız evlenip çocuk sahibi olmak isterken, siz hiç evlenmeden çok partnerli bir ilişki yaşama hayali kuruyor olabilirsiniz. Bunlar tek başına ilişkiyi bitirme gerekçeleri olmasa da, diğer faktörlerle birleştiğinde zamanla ilişkiyi zedeleyici özelliklere dönüşebilir. 

Kötü Günlerin Sayısı Fazlaysa

İlişkinizde birlikte geçirdiğiniz kötü günlerin sayısı iyi günlere kıyasla fazla ise ilişkinizin son kullanma tarihi çoktan geçmiş olabilir. Her yakın ilişkide kötü veya zorlu günler yaşamak oldukça normaldir. Fakat artık böylesine zorlu günler normaliniz haline geldiyse ve iyi günler bir elinizdeki parmakların sayısını geçmiyorsa bu ilişki artık size karşılıklı olarak zarar veriyor olabilir. 


Eğer ilişkilerimizin bize verdiği zararlar yararlarından fazlaysa ve elimizden gelenleri yapmamıza rağmen değişmiyorsa, bu ilişkilerin son kullanma tarihinin geçmiş olduğu gerçeğiyle yüzleşmemiz gerekiyor olabilir. Günün sonunda her birimizin bizi besleyen, büyüten, iyileştiren, anlayış gösteren, değişimimizi destekleyen, güçlendiren; sağlıklı ilişkiler yaşama hakkı var. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?