Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkileri İyileştiren Kitap Önerileri

05 Kas 2021

Her birimiz yaşamda güvenli bir liman ararız. Yaşamsal kaygılardan, en büyük korkularımızdan, ruhsal buhranlarımızdan kaçıp sığınabileceğimiz güvenli bir liman. Kimi için bu liman kendisi, kimi için hayalleri, kimi için de başkalarıdır. Oysa bu liman ne yalnız kendi içimizde, ne de yalnız başkalarındadır. İnsan olan herkesin, bir ötekine ihtiyacı vardır. Diğerlerinin olmadığı bir yerde “ben”den söz etmek mümkün değildir. İnsan olmanın ön koşuludur diğer insanlar. Öte yandan, “ben”in olmadığı bir yerde gerçek “biz” de yoktur. Kendi evreninde nefes alamayan biri, aradığı nefesi bir başkasında da bulamaz. Aradığımız bu güvenli limanı önce içimizde inşa eder sonra başka limanlara doğru yol alırsak, belki de o zaman hakiki bir sevgiyi yaşayabiliriz. Siz de böylesi bir liman arıyor, neden sürekli benzer ilişkileri yaşadığınızı veya neden ilişki kurmakta bu kadar güçlük çektiğinizi sorguluyorsanız, bu kitaplar sizi hakiki sevgiye doğru götürebilir.

Pinhan Yayıncılık
"Bağlanma"

Bugün ilişkilerde bağlanma biçimlerine dair bildiğimiz birçok şeyin temelini bu kitap oluşturuyor demek yanlış olmaz. Bebeklerin ebeveyn figürleriyle nasıl bir bağlanma ilişkisi kurduğunu ve bunun önemini inceleyen Bağlanma Kuramı'nın kurucusu, kitabın yazarı, psikanalist John Bowlby. Bu kuramı, anne ve bebek arasındaki ilişkiye yönelik yaptığı gözlem ve çalışmalarla geliştiriyor. Uzunca yıllar çocuklar üzerine yaptığı çalışmaların verileri ışığında, bugün gerek ilişkilerimizde gerek de kendi yaşamımızda sahip olduğumuz belirli davranış kalıplarının köklerini anlamamızı sağlıyor. Bowlby’e göre bağlanma, beslenme kadar içgüdüsel. Bu kaynak niteliğindeki kitap, ilişkilere yönelik okuyacağınız diğer kitapları kolaylıkla anlamlandırmanız için sağlam bir temel oluşturuyor.

D&R
"Bağlanma, Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları"

Bowlby’nin kitabıyla aynı isme sahip bu kitap, bağlanma stillerini çok daha kısa sürede kolay bir dil ile anlatıyor. Eğer konuyu merak ediyor fakat pek de ayrıntılı okumak istemiyorsanız, harika bir başlangıç kitabı olabilir. Kitabın yazarları, ruh sağlığı uzmanları Amir Levine ve Rachel Heller, ilişkilerimizdeki bağlanma niteliklerimize dair bildiğimiz her şeyi günlük yaşam örnekleri üzerinden inceliyor. Uzun yıllar süren bilimsel çalışmaları ışığında; bazı insanlardan neden daha fazla etkilendiğimizi, romantik ilişkilerimizde yaşadığımız kısır döngüleri ve bu döngülerden nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor. Bu kitap, yaşadığınız ilişkileri bağlanma stilleri üzerinden anlamanızı sağlarken, çözüme giden yolda da harika bir rehber olacak.

“Bağlanma stillerini anlamak, insanların herhangi bir romantik durumdaki davranışlarını anlamanın ve öngörmenin kolay, güvenilir bir yoludur.” (Bağlanma, Amir Levine , Rachel Heller)

Okyanus Yayınları
"Sevgi mi? Bağımlılık mı?"

Kitabın yazarı Psikolog ve bağımlılık uzmanı Dr. Brenda Schaeffer, kendi danışanlarının yaşam yolculukları üzerinden ilişki hikayelerini paylaşıyor. Bu örnekler ile özellikle bağımlı sevginin kökenlerini ve sevgi bağımlılığından kurtulmanın yollarını anlatıyor. Kitaptaki gerçek hayat hikayeleri sayesinde herhangi bir ilişkiyi neden ve nasıl kurduğumuzu anlamak mümkün. Schaeffer, ancak kendimizi tanır ve seversek özgür bir sevgiyi yaşayabileceğimizi söylüyor. Kitabı okurken kendi ilişkilerimizi sorgulayacak, bu ilişkileri yaşama sebeplerimiz üzerine sık sık kafa yoracağız. Aynı zamanda bir başkasına bağımlı hale gelmeden ve bireysel kimliğimizi yitirmeden nasıl gerçek bir bağ kurabileceğimizi keşfedeceğiz. 

“Bağımlı sevgi engelleyicidir.” (Sevgi mi? Bağımlılık mı?, Brenda Schaeffer)

D&R
"İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere"

Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan’ın yazdığı bu kitap, herkesin kendi yaşamından bir parça bulabileceği kurgusal öyküler üzerinden romantik ilişki kurma hikayemize ışık tutuyor. Bu hikayeleri ise psikolojik kuramlarla temellendiriyor. Bir ilişkinin neden öylesine zor olabileceğini ve kolaylaşması için nelerin mümkün olduğunu anlatıyor. Bu kitapta sevgiye dair duyduğunuz hayal kırıklıkları, kaygıları ve umutları göreceksiniz. Öte yandan da bir ilişkiyi sağlıklı veya sağlıksız kılan faktörleri tanıyacaksınız. Öyküler üzerinden bizi de kendi geçmişimize götüren bu kitap, hem kendimizle hem de bir başkasıyla sağlıklı İlişkiler kurma yolculuğumuzun ilk aşamasında bize yol gösteriyor. 

"Tanıdığınız acıları tekrarlarsınız." (İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere, Bahar Tezcan)
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?