İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İdeal Cinsel İlişki Süresi

Seksten alınan haz kadar bu hazzın ne kadar sürdüğü de oldukça önem taşıyor. Peki cinsel ilişki süresini etkileyen onlarca detay varken ideal bir süreden söz etmek mümkün mü?

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :14 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Cinsellikle ilgili konular açıkça konuşulamadığı için yoğun bir merak yaratıyor. Hem kadınlar hem erkekler başkalarının cinselliği nasıl yaşadıklarını, kendilerinin farklı olup olmadığı düşünerek birçok sorunun cevabını arıyor genelde. Her konuda olduğu gibi cinsel ilişkilerde de doğru bilinen yanlış sayısı oldukça fazla. Çiftler genellikle erken boşalmalardan arzulardaki eğilimlere kadar birçok konuyu cinsel tatmin açısından bir problem olarak görüyor. En çok merak edilen konuların başında da normal cinsel ilişki süresinin ne kadar olması gerektiği yer alıyor. Cinsel ilişki süresi ne kadar olmalı sorusuna cevap arayanlar için bu konunun kişiden kişiye göre farklılık gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Bununla ilgili bilimsel araştırmaların yanı sıra insanlar arasında da pek çok farklı görüşler yer alıyor.

İdeal seks ise cinselliğin eğlenceli, keyifli ve duyguları ifade etmenin başka bir yolu olduğunu bilmekle başlıyor. Hissedildiğinde isteniyor ve yapılıyor. Kadınlar cinsel ilişkiye girmek için sevgiye gereksinim duyarken, erkekler sevgiye açılabilmek için cinselliğe ihtiyaç duyuyor. İdeal seks, çok öncesinde olumlu duygu alışverişiyle başlıyor. Beğenildiğini ve arzulandığını hisseden kişi cinsellikte daha tutkulu, özgüvenli oluyor. Aynı zamanda hem kendi hem de partnerinin hazzına odaklanıyor. Ön sevişme haz alışverişinin tutkusunu ve heyecanını arttıracak çok önem verilmesi gereken bir aşama. Çiftin birbirini hazırlamasını sağlıyor. Cinsellikte açık bir iletişim, çiftin birbirinin haz noktalarını tanıması, istek ve beklentilerinin konuşulması, duygu alışverişiideal seksin olmazsa olmazlarından.

Nasıl duygusal olarak yaşadığımız ilişkilerdeki yoğunluğumuz ilişkiye göre farklılık gösteriyorsa yaşadığımız cinsel ilişkilerde karşımızdaki kişiyle doğru orantılı olarak farklılık gösteriyor. ‘One night stand’ olarak adlandırılan tek gecelik ilişkilerde bütün hikaye sonuç odaklı olurken, duygusal ilişkilerimizde yaşadığımız cinsel birlikteliklerde aranan ve bulunan sonuç biraz daha farklı oluyor. Ancak her iki durumda da sevişmek iki cinsel organın birleşmesi anlamına gelmiyor. Bilimsel anlamda cinsel ilişki süresi sadece penisin vajinanın içinde kaldı süre olarak tanımlanıyor. yani öpüşme veya ön sevişme kısımları sevişmenin içine dahil edilmiyor.

Avustralya'nın en eski üniversitelerinden Queensland Üniversitesi'nden Psikolog Dr. Brendan Zietsch, yaptığı açıklamada cinsel ilişki süresinin 33 saniye ile 44 dakika arasında olabileceğini, ortalama ilişki süresinin 5.4 dakika olduğunu belirtiliyor. Ancak gerçek hayatta cinsel ihtiyaç ve seksin süresinde ortalamalar, veriler bir kenarda kalabiliyor. Cinsel ihtiyaç bireyden bireye değişiyor. Bazılarının daha sık ve yoğun bir cinsel hayata ihtiyaçları oluyor. Bu, çiftin ve her bir bireyin de cinsel ihtiyacının farklılık gösterebileceği anlamına geliyor. Günümüz yaşam şartlarında yoğun çalışma ve çocuklu hayat ile birlikte pek çok çiftte cinsellik, istenen ancak vakit ayrılamayan bir duruma dönüşebiliyor. Ancak bunlar ihtiyacın ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Bu durum çiftlerde gerginlik, mutsuzluk ve ilişki problemlerine neden olabiliyor. Seks, ilişkide enerjiyi tanımlıyor. Birlikteliğin yürüyebilmesi amacıyla her iki taraf için de kabul edilebilir bir düzeyde olması gerekiyor. Çiftlerin cinsel yaşamının gereksinimlerine göre dengeli olması önem taşıyor.

Sonuç olarak sekste ideal süre belirsiz bir alan gibi duruyor. Yani iki tarafında tatmin olduğu zaman sağlıklı bir cinsel ilişki süresini işaret ediyor. Tutkusuz bir seks, uzun sürse de tatmin edicilikten çok uzak olabiliyor. Bunun dışında, orgazm şekilleri farklılık gösteriyor ve bireylerin orgazma ulaşma süresi de farklı oluyor. Her ikisinin de tatmin olması için gereken içerik ve süre, ideal seksin süresini çiftin özelinde tanımlamasını sağlayabiliyor. İdeal sekste önemli olanın uzun süren cinsel birleşmeden çok çiftin doyuma ulaşması olarak özetleyebiliriz.

Yukarı Kaydır