GLOBAL NEWS

Hindistan’da 84 Yaşında Bir Adam 11 Doz COVID-19 Aşısı Oldu

07 Oca 2022

Hindistan’ın doğusundaki Bihar eyaletinde yaşayan ve farklı sağlık merkezlerinde en az 11 COVID-19 aşırı yaptırdığını iddia eden 84 yaşındaki Brahmadeo Mandal, 12. dozunu almadan önce yetkililere yakalandı. Mandal, yalnızca aldığı yüklü dozla değil, bu dozların ardından belli başlı kronik hastalıklarının iyileştiğini iddia eden açıklamalarıyla da gündemde.

The New Indian Express’in yaptığı habere göre Bihar eyaletinde konumlanan Orai kasabasının 84 yaşındaki bir sakini olan Brahmadeo Mandal, gittiği sağlık merkezlerinde akrabalarına ait olan kimlik ve telefon numaralarını göstererek sağlık çalışanlarının yanı sıra devlet izleme sistemini atlatmayı ve tamı tamına 11 doz COVID-19 aşısı yaptırmayı başarmıştı.
Hindistan federal hükümeti tarafından belirlenen ve yayımlanan sağlık yönergesine göre, ülke vatandaşları toplamda iki doz aşı yaptırmak zorundaydı. Ancak 10 Ocak itibariyle sağlık ve saha çalışanlarının yanı sıra, ek hastalığı olan 60 yaş üzeri vatandaşların da destekleyici amaçla ek aşı olmalarına izin verilecekti. Brahmadeo Mandal, verilen karar karşısında “Hükümet harika bir şey yaptı,” diyordu.

Yakalanmasının ardından günlüğüne not aldığı aşılanma tarihlerinin medya ile paylaşan Mandal’ın, ilk dozunu 13 Şubat 2021 tarihinde aldığı öğrenildi. Akabinde, ilk dozunun ardından tam bir ay sonra aynı klinikte 13 Mart’ta ikinci dozunu da olmuştu. 19 Mayıs’ta üçüncü dozu için, yaşadığı Orai kasabasının bir sağlık merkezini seçmişti. Takibinde aldığı dozların her biri bir ay arayla farklı merkezlerde gerçekleştirilmişti. Eylül ayında ise on günlük aralarla üç doz aşı olduğu görülüyordu.

Medyanın ve sağlık ekiplerinin ilgisini çeken asıl detay ise Mandal’ın açıklamalarında bulunuyor.


Brahmandeo Mandal, her dozun ardından kendini daha da iyi hissettiğini iddia ediyor. 13 Şubat’ta aldığı ikinci dozun ardından, her sene daima yaşadığı soğuk algınlığı gibi hastalıklardan büyük ölçüde korunmuş olduğunu ve sırt ağrısı gibi kronik hastalıklarının iyileştiğini söyleyen adam, “İlk dozdan beri hastalanmadım, kendimi daha sağlıklı ve fit hissediyorum” sözleriyle aşıya karşı duyduğu inancı vurguluyor.

“İyi bir şeyden en iyi şekilde yararlandım. Hükümet harika bir şey yaptı. Ben aşıdan çok faydalandım, bu yüzden tekrar tekrar alıyorum.”

Aldığı dozlara dair elinde hiçbir resmi belge ya da sertifika bulunmayan adamın iddiaları gerek medya gerekse sağlık çalışanlarının kafasında şüphe uyandırıyor. Bölge sivil cerrahı Amarendra Narayan Shahi, Hindistan’ın Press Trust of India isimli gazetesine verdiği röportajda, “Adamın iddialarının bir nebze doğru olup olmadığının ortaya çıkarılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.
Aşı ve dozajına dair çalışmalar önümüzdeki uzun süreç içerisinde de sürmeye devam edecek gibi gözüküyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?