MİMARİ VE DEKORASYON

Hasırın Doğallığını Evlerimize Taşıyoruz

Doğal ve organik bir malzeme olan hasır, ev dekorasyon fikirleri açısından oldukça cömert! Kullanıldığı mekanlara yaz ruhunu getiren hasır, mobilyadan aksesuara pek çok tasarımla birlikte buluşuyor. Bizler de bugün sizleri hasırı yaşam alanlarında nasıl kullanacağınız konusunda yardımcı olacak ipuçlarıyla buluşturuyoruz.

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :09 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Örgü sepetler, el yapımı sanatçılığın yüzyıllardır süregelen ve her kültürde bulunan örnekleri arasında yer alıyor. 70'li yılların modasının tekrar canlandığı bugünlerde, hasır sepetleri birçok başarılı tasarımcının evinde de görebilirsiniz. Modern bir tasarım elde etmek adına çeşitli renklerle de süslenen bu sepetler, salondan banyoya, mutfaktan yatak odasına kadar evin birçok alanında kullanılabiliyor. Battaniyelerinizi, havlularınızı veya çocuklarınızın oyuncaklarını düzenlemek adına kullanabileceğiniz bu sepetler, kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra evin vazgeçilmezleri arasında yer almaya başlıyor.

Hasır sepet, ev dekorasyonunda belki en çok kullanılan ürünlerden biri. Hasır sepet ile ev dekorasyonunda farklı fikirler uygulayabilirsiniz. Örneğin banyoda havluları, sabunları, takı ve aksesuarları hasır bir sepet ile değerlendirebilirsiniz. Çiçekler için de hasır sepet harika bir saksı görevi üstlenebilir. Hasır sepetler, mutfakta ise şık bir depolama alanı olacaktır. Birkaç farklı boy ve ebattaki hasır sepetler ile duvar dekorasyon fikirleri de uygulayabilirsiniz. Ayrıca orta ya da yan sehpa ihtiyacı için de hasır bir sepetten yararlanmanız mümkün.

Dekoratif hasır sepetlerin işlevleri düzenleme amacıyla sınırlı kalmıyor. Son yılların trendi doğal yaşam akımı sayesinde bugün, evleri çeşitli boyutlarda güzel bitkiler süslüyor. Bitkilerinizi uygun ölçülerdeki hasır sepetlerin içine yerleştirerek, yaşam alanınızın doğallığına doğallık katabilirsiniz. Yanlarında kulpları bulunan sepetleri tercih etmenizse, bitkilerinizin yerlerini rahatlıkla değiştirmenize yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, sulama esnasında sorun yaşamamak adına toprağı direkt olarak sepetin içine yerleştirmeyip, arada yalıtım görevi görecek başka bir saksı kullanmak. 

2000'li yılların başlarının gözdesi cam sehpalar artık geride kaldı. Bugünün yeni trendi hasır sehpalar! Hasır sehpaları hem orta sehpa olarak kullanarak üzerine dergilerinizi, televizyon kumandanızı ve diğer çok kullandığınız eşyalarınızı yerleştirebilir, hem de yan sehpa olarak kullanarak servis aracı olarak kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra hasır sehpanızı en sevdiğiniz koltuk ve kitaplığınızla kombinleyerek, keyifli ve huzurlu bir okuma köşesi yaratabilirsiniz.

Hasır koltukların yalnızca balkonda ve bahçede kullanıldığı günler geride kaldı. Bugün iç mekan ile dış mekan arasındaki sınır belirsizleşerek, dışarıdaki doğal yaşam evimize konuk oluyor. Bu doğal ortamı yaratmak içinse, yeşil bitkilerin yanı sıra özellikle tek kişilik koltuklarınızı hasır malzeme tasarımlarından seçebilirsiniz. Bunun için pek çok markanın modern tasarımları bulunuyor. Ayrıca kimilerimiz evimizin mutfağında fazlasıyla vakit geçirmeyi seviyor. Hasır oturma takımlarına mutfaklarınızda da yer verebilirsiniz. 

Ayrıca hasıra yaşam alanlarınızda yer açmak için onunla uyumlu renkler tercih etmek zorunda da değilsiniz. Hasırın doğal renginden sıkılırsanız ya da farklı eşyalarda farklı renk kombinasyonları yaratmak isterseniz hasır eşyaları dilediğiniz zaman kolayca boyayabilir ve böylece ev dekorasyonunuzda değişiklikler yaratabilirsiniz. 

Yukarı Kaydır