SPOR

Hangisi Daha Çok Kalori Yakıyor? HIIT ve LISS

03 Oca 2022

Hangimiz bedenimizle barışık olmak istemeyiz ki? Aynaya baktığınızda içinizde sıcaklığını duyduğumuz o eşsiz özgüven duygusunun yerini ne tutabilir ki? Evet, hayatta pek az şey bedenimizle barışık olmak kadar iyi hissettirir. Bu söylediğimiz ise bazen kendiliğinden olmuyor. Her ne kadar "body shaming" konusunda duyarlı olsak da, kabul edelim birçoğumuz fazla kilodan, basenden ve bel simidinden rahatsız oluyoruz. Peki bu derdin devası nerede? Hızlı kilo verdirme iddiasında oldukça ısrarlı olan ve bilimsel test edilirliği konusunda bazen şüpheye düştüğümüz ilaçlarda mı? Spor öncesinde, esnasında ve sonrasında kullanılması gerektiği söylenen takviye besinlerde mi? Yoksa senelerdir yapay şekere alışmış tat duyumuza asla uymayan ve içerken epey zorlandığımız yeşil smoothie tariflerinde mi? Evet, belki bunların her birinin yararı var ama sürdürülebilir mi? Bilemiyorum. Sürdürülebilir olan şeyi size söyleyeyim. Sporu disiplinli, özverili ve hatta eğlenceli bir biçimde hayatımızın ayrılmaz bir parçası yapmak.

1.5 Bardak

Spor yapmak ise kendi içinde teknikleri olan ayrı bir beceri. Nasıl farklı kas gruplarını aktive etmek için onlarca değişik egzersiz ve pozisyon varsa, kalori yakmak için de çeşitli yaklaşımlar var. Bunlardan birisi kısaca HIIT -high intensity interval training- olarak adlandırılıyor. Yani yüksek yoğunluklu ve aralıklı egzersiz. Diğeri ise LISS -low intensity steady state- olarak biliniyor. Diğer bir deyişle, düşük yoğunluklu aralıksız egzersiz. HIIT egzersizleri genellikle yerinde koşu, plank duruşu, squat, ip atlama ve yüksek atlama gibi örnekleri artırılabilecek hareketlerin kombinasyonu diyebiliriz. LISS egzersizlerine ise orta tempo yürüyüş, hafif tempo koşu, yüzme ve bisikleti örnek verebiliriz. Her iki yaklaşım da kardiyovasküler sistemimiz için faydalı olsa da, aralarında büyük farklar var. Öyleyse gelin, bunları inceleyelim.

İki yaklaşım arasındaki ilk ve en temel fark antrenman süresi. HIIT egzersizleri arasında kısa dinlenme molaları veriliyor. 30 saniye ve 2 dakika arası dinlenme süresi içeren HIIT egzersizleri kalp atış hızını oldukça hızlandırıyor. Böylece nabzımız tahterevalli misali bir alçalıyor bir yükseliyor. Peki bu neden önemli? Yağ yakımı için nabız aralığının fazla olması gerekiyor. Hatta yağ yakım aralığınızı ve nabız aralığınızın ideal değerlerini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Böylece, antrenman yoğunluğunuzu ve süresini kontrollü bir biçimde kendiniz bile ayarlayabilirsiniz. Her ne kadar HIIT yağ yakımını oldukça hızlandırsa da dikkat edilmesi gereken bir husus var. Başta söylediğimiz gibi, bu egzersizleri kısa tutmak hayati derecede önemli. Uzmanlar tarafından bu egzersizlerin genellikle 3-4 gün, 5 ile 20 dakika arası, toplamda 90 dakikayı aşmayan bir program dahilinde yapılması öneriliyor. Aksi takdirde kardiyovasküler sistemimizi yıpratmak kalp krizi kadar ölümcül riskleri doğuruyor. 

LISS egzersizleri ise düşük yoğunlukta olduğundan, aralıksız yapılıyor ve HIIT egzersizlerine göre uzun sürüyor. Genellikle aerobik hareketlerin odak noktası olduğu LISS egzersizleri kalp sağlığımızı zorlamadan iyileştiriyor. LISS egzersizleri esnasında kalp atış hızımız yine yükseliyor. Ancak bu sefer nabız aralığından söz etmek pek mümkün değil. Dolayısıyla LISS egzersizlerinde yağ yakımı aralığı düşük olabiliyor. LISS egzersizlerinin en büyük avantajı ise stres azaltıcı etkisi. En basitinden şöyle bir hayal ettiğimizde, kan ter içinde kaldığımızda mı daha huzurlu hissediyoruz, yoksa hafif tempo koşarken veya yüzerken mi? Cevabı siz verin.


Gelelim asıl sorumuza. Sizin için en iyi kalori yakma yöntemi hangisi peki? Cevabı aslında yine siz vereceksiniz. Eğer iş yoğunluğunuz fazlaysa, sosyal ilişkileriniz oldukça gelişmişse, oradan oraya koşturuyorsanız, HIIT egzersizleri sizin için biçilmiş kaftan. Ohoo bende zamandan bol ne var diyorsanız, şehrin ve doğanın cazibesinin farkına vararak yürümekten keyif alıyorum diyorsanız, böyle de zayıflayabilirsiniz. Yeter ki, bunu günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin.©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?