Önümüzdeki 5 gün boyunca
Vavien
KÜLTÜR/SANAT

Hafta Sonu İzleme Planınıza Ekleyebileceğiniz 3 Ödüllü Türk Filmi

21 May 2021

Dünya sinemasının büyülü dünyasını, Oscar törenlerini, orada ödül almış filmleri merak ediyoruz her zaman. Avrupa sineması sevenler Cannes ya da Avrupa Film Ödülleri'nde alıyor soluğu. Peki, Türkiye’de de ödüllü birçok filmin olduğunu ve bu filmlerden büyük haz alabileceğimizi gözden kaçırıyor olabilir miyiz? Belki bu listedeki kimi filmin adını bile duymadınız belki de hep sonra izlemek için ertelediniz. Şimdi onlara zaman ayırma vakti. Gelin önce bu filmleri bir tanıyalım, sonra belki de hafta sonu için izleme listenize eklersiniz, ne dersiniz?

1.5 Bardak

Korkuyorum Anne (2004)
Sinema tarihinde unutulmaz bir yere sahip, yönetmenliğini Reha Erdem’in yaptığı, başrollerini Ali Düşenkalkar, Işıl Yücesoy, Köksal Engür’ün paylaştığı film onlarca Avrupa film festivaline katılıyor ve Türkiye’deki çok önemli film festivallerinden onlarca ödülle dönüyor. En iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, jüri özel ödülü, en iyi kurgu, en iyi sanat yönetmenliği dallarında birçok ödül alıyor. Eleştirmenler ve sanatseverler tarafından tam not alan filmin konusu şöyle: esrarengiz bir kaza sonucu hafızasını kısmen yitiren Ali’nin hatırlamadığı iki kritik şey var; yaptığı sanılan soygun ve babası. Ali ve babası arasındaki ilişkiyi çözümlemek, terzi ve oğlu arasındaki ilişkiyi anlayabilmek, yaşadıkları apartmanda ve hatta mahalledeki insan ilişkilerinin sıcaklığını görmek ve trajik bir hikâyeyi komedi unsurlarıyla izlemek oldukça keyifli. Film katman katman ayrılıyor. Örneğin tüm karakterler insanları kendince ikiye ayırıyor. Tabii ki kendi karakter özellikleri çerçevesinde, örneğin bir terzi kadınları ikiye ayırıyor: kalın belli kadınlar ve ince belli kadınlar, ince belli kadınları da ikiye ayırıyor; ince belinden şikâyet edenler, ince belinden memnun olanlar. Bu ve bunun gibi müthiş detaylarla dolu, bize bizleri farklı bir yöntemle anlatan, nefis karakterlerle bezeli bu keyifli hikâyeyi daha fazla ertelememenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Otobüs (1975)
Tunç Okan’ın yönettiği filmin başrolünde Tuncel Kurtiz, Aras Ören yer alıyor. Göç temasını ustaca işleyen bu filmin katıldığı onlarca Avrupa film festivalleri ve aldığı çok sayıda özel ödül ve büyük ödüller var. Tunç Okan gazetede gördüğü bir haberden etkilenerek senaryosunu kaleme alıyor ve bu kült film ortaya çıkıyor. İsveç’e otobüsle kaçak yollardan götürülen bir grup işçi adayının çaresizliği ve yaşadığı kültür şoku işleniyor filmde. İsveç’e onları gizlice getiren otobüsün şoförü tüm işçi adaylarının pasaportlarını ve ceplerindeki bozukluklarına kadar tüm paralarını alıp otobüsten çıkmamaları gerektiğini söyleyerek ortadan kayboluyor. Dolandırıldıklarını anlayan işçiler açlık, soğuk ve tuvalet ihtiyacının etkisiyle, gece çökünce sokaklara çıkmaya başlıyorlar haliyle. Modernleşmenin getirdiği ahlaki çöküntü ve duyarsızlaşmanın içinde kaybolan insanları görüyoruz o sokaklarda. Ve tabii “oralı” olmayan insanların yaşadığı travmayı. Az gelişmiş ülke insanı ile tüketim toplumunun çatışmasının nefis bir şekilde işlendiği bu filmi kaçırmamanızı öneriyoruz. 

Vavien (2009)
Başrollerini Engin Günaydın ve Binnur Kaya’nın paylaştığı filmi Taylan Biraderler yönetiyor. Katıldığı festivallerden en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi müzik, en iyi sanat yönetmeni ödülleri alan film bir kara komedi. Tokat’ın bir ilçesinde yaşayan Celal, karısı ve çocuklarıyla oldukça mutsuz bir yaşam sürüyor. Elektrikçi dükkânı olan karakterin en büyük eğlencesi pavyona gitmek çünkü orada çalışan bir hayat kadınına âşık. Diğer yandan kocasının evle ilişkisinin zayıf olmasından şikâyet eden karısı babasının gönderdiği paraları saklıyor, fakat fark etmediği bir şey var; Celal bu paralardan haberdar. Birbirlerinin ardından iş çeviren bu karı kocanın başına oldukça komik ve absürt durumlar geliyor. Sıradanlığı ve tekdüzeliği kırmak isteyen Celal’in sinsice yaptığı planların işleyişini komedi unsurları içinde izlediğimiz bu filmi kaçırmamanızı öneririz.

İyi seyirler!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?