WELLNESS

Güzellik Uğruna “Plasenta” Yemek…?

Güzellik uğruna ne acıların çekilip ne tür risklerin alındığını düşündükten sonra kulağa pek hoş gelmeyen plasenta tüketimini çok abartmamak gerektiğini fark etsek de bu pek ilginç gençleşme yöntemine yanından bakmak, artık mecbur olduğumuz bir şey. Yeni doğum yapan Hollywood aktrislerinden tutun, yalnızca genç ve dinç kalmak adına asla tanımadığı kişilerin plasentasını yemeyi tercih eden aktörlere kadar, oldukça geniş bir yelpazeye sahip plasenta tutkunlarını anlamaya çalışacağımız bu içeriğimizde, “NEDEN” sorusuna cevap verme çabası içerisinde olacağız….

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :20 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak
Günler, aylar ve yıllar geçtikçe düşüncelerin daha da keskinleştiği zıt taraflar sayesinde kaossuz tek bir günümüz geçmiyor hak verirsiniz ki. İşin ironik tarafı ise kaosu yaratan ortamların en büyük besin kaynağının yine birbirleri olması. Yapaylığın doğallıktan ve doğallığın yapaylıktan beslendiğini kim inkar edebilir sonuçta. Konuyu çok da dağıtmadan, bu pek doğal olmayan ama “en doğal” olduğu bahanesiyle uygulanan plasenta tüketimine, gelin, biraz daha yakından bakalım…

Doğal hayatta hayvanların doğum yaptıktan sonra içgüdüsel olarak tükettikleri plasenta, doğum yapan memeli hayvanların güçsüz düşmelerini engelleyecek ve çabuk toparlanmalarını sağlayacak bir etkiye sahip.Genellikle etçiller, böcekçiller ve kemiriciler tarafından görmeye alışık olduğumuz bu davranışı, keseli canlılarda görmesek bile onların da doğum sıvılarını içtikleri kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta. Peki, bizlerin de birer memeli canlı olduğunu düşündüğümüz zaman, plasenta yemek ya da yememek sorunsalının cevabı evet mi olmalı yoksa hayır mı?

Plasenta yemek, insanların içgüdüsel olarak gerçekleştirdiği bir eylem değildir sevgili okurlarımız. Bundan yola çıkarak, herhangi bir insanın, doğum yaptıktan sonra plasentayı tüketme eğilimi göstermemiş olması da pek şaşkınlık verecek bir gerçek değil doğrusu. Fakat ne hikmetse, son yıllarda plasenta yeme alışkanlığı durdurulamaz yükselişini devam ettirmekte. Özellikle Amerika ve Avrupa bölgelerinde oldukça popüler olan bu davranış, yine pek de şaşırmayacağımız bir bilgiyle, Hollywood’un önde gelen isimleri sayesinde bu kadar popüler durumda. Yapılan araştırmalar ve bilimsel verilere göre plasentanın içinde var olan bolca kök hücre ve büyüme faktörünü de eklediğimiz zaman, doğum sonrası iyileşme sürecini oldukça hızlandırması, bu ilginç alışkanlığın olumlu bir etkisi olarak gözlemlenmekte.
Ayrıca, anne bireydeki süt oluşumunu hızlandıran plasentanın, doğum sonrası depresyon ve bunalım riskini de en aza indirgediği iddialar arasında. Peki, madem öyle neden yalnızca doğum yapan kadınlar değil de birbirinden farklı birçok insan, bu insan vücudu ürününü tüketmek istiyor?

Tom Cruise’nin şaka amaçlı yapmış olduğu asılsız bir açıklamayla, Hollywood camiasında oldukça popüler hale gelen plasentanın talibi yalnızca anne bireyler değil, baba ya da alakasız herhangi bir birey de olabilmekte. Yarattığı yaşlanma karşıtı etki ile midesi olmayan herkesin ilgisini çekebilecek bir yapıya sahip kendisi. Sizleri daha da yormak istemezdik fakat plasentanın nasıl tüketildiğine dair çeşitli yollardan da bahsetmek istiyoruz. Holywood camiası plasenta tüketimini genellikle kurutup toz haline getirdikten sonra hapa dönüştürülmüş kapsüller şeklinde tüketmeyi tercih ediyor. Çok daha kabul edilebilir olan bu yöntemin karşısında ise sizleri pek üzeceğimiz diğer yöntemler de mevcut. 

Tavada kızartılıp yenmesinin yanı sıra çilek, muz ve kakao gibi bileşenlerle bir araya getirildikten sonra mama halinde tüketenler de aramızda yaşıyorlar sevgili okurlarımız. Tüm bu tüketim ilginçlikleri ve zorluklarını bir tarafa bıraktığımız zaman plasenta tüketen herkesin, bu tüketimden oldukça memnun olduğu asla inkar edemeyeceğimiz bir gerçek maalesef ki. Biz ne yapardık ya da siz ne yapardınız bilemiyoruz fakat en iyi senaryonun hap şeklinde tüketim konusunda bizlerle hem fikir olduğunuza oldukça eminiz sevgili okurlarımız. İştahınızı kapattıysak özür dileriz fakat bizce mükemmel bir kahveyle bu hissiyattan kurtulabilirsiniz…
 

Yukarı Kaydır