Günün Öne Çıkan Ekonomi Haberleri
GLOBAL NEWS

Günün Öne Çıkan Ekonomi Haberleri

Dolar ve Euro’nun rekor üstüne rekor kırdığı bugünlerde zamlar da birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Üç günün ardından motorine gelen ikinci zam ve günün diğer öne çıkan ekonomi haberleri için okumaya devam edin diyoruz.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :19 Eki 2021
Süre :1.5 Bardak

Dün akşam saatlerinde günü 9,34 liradan kapatan Dolar, bugün sabahın erken saatlerinde 9,37 lirayı görerek yeni bir rekora daha imza atmış oldu. Tıpkı Dolar gibi Euro’da da yükseliş sürüyor. Sabah saatlerinde 10,93 liradan işlem görmeye başlayan Euro, 11 lira seviyelerini zorlamaya başladı. Döviz kurlarındaki bu yükseliş ise günlerdir sürüyor. Son on bir işlem gününün onunda yükselişte olan Dolar, tam sekiz gündür rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Üstelik Dolar ve Euro gibi altında da yükseliş sürüyor. Geçtiğimiz hafta 505 liradan işlem gören gram altın bu hafta 533 liraya kadar yükselmiş durumda. Bu yükselişle birlikte çeyrek altının yeni fiyatı da 875 liraya ulaşmış durumda.

Döviz kurlarındaki yükselişin bir benzeri kripto parada da sürüyor. Son 24 saatte yüzde 0,5’lik bir değer kazanarak sabahın erken saatlerinde 62.474 dolardan işlem görmeye başlayan kripto para birimi Bitcoin içinse bugün tarihi bir gün olacak da denebilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Fonu’ndan (SEC) onay alan ilk kripto para birimi olan ve ProShares tarafından geliştirilen Bitcoin, bugün vadeli borsa yatırım fonu (ETF) NYSE’de işleme açılacak. Bu da demek oluyor ki bugün itibarıyla bir Bitcoin ETF’si ilk kez işlem görmeye başlayacak. Ancak yatırım Bitcoin kontratlarında yapılacağından doğrudan kripto para alımı gerçekleşmeyecek. Bitcoin ETF teklifleri ABD’de 2013 yılından beri sunuluyor olsa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Fonu’ndan herhangi bir borsada işlem gören fon onayı gelmemişti. Bu nedenle bugün kripto para birimleri için tarihi bir önem taşıyor diyebiliriz. Bu onayla birlikte yaklaşık 10 yıldır beklenen bir ilk yaşanacağı için ekonomi uzmanlarına göre, özellikle de ABD piyasaları açıldıktan sonra fiyatlarda ciddi oynamaların yaşanması oldukça yüksek bir ihtimal gibi görünüyor. 

Gelelim tekrar döviz kurlarına. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan 100 baz puanlık faiz indirimiyle birlikte Dolar 9 lira seviyelerini görmüş, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nda görevden alınan üç isimle birlikte de yükseliş tetiklenerek rekor seviyelere ulaşmıştı. Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bu ay gerçekleştireceği toplantı öncesinde gerçekleşen görevden almalar, gelecek toplantıdan da faiz indirimi geleceği beklentisini güçlendirmiş ve döviz kurlarında yükselişe yol açmıştı. Dolayısıyla şimdi gözler yeniden PPK toplantısına çevrilmiş durumda. 21 Ekim Perşembe günü gerçekleşecek olan toplantıda açıklanacak olan faiz kararı doğrultusunda altın ve döviz kurlarının ne yönde seyredeceği en çok merak edilen başlıklar arasında. 
 
Bu sürede motorindeki zamlara da bir yenisi daha eklendi. 19 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacak litre başına 23 kuruşluk zam ile motorin üç günün ardından ikinci kez zamlanmış oldu. Böylelikle ekim ayı içerisinde toplamda üç kez zamlanmış olan motorinin, bu yeni zamla birlikte litre fiyatı 8 lirayı geçerek benzinin litre fiyatını aşmış oldu. 
Yukarı Kaydır