hips.hearstapps.com
SEYAHAT

Görkemli ve İddialı: Maksimalist Tarz

20 Eyl 2021

Minimalist dekor anlayışının tam zıddı olan maksimalist tarz, eşyanın işe yararlığını sorgulamak yerine yalnızca beğeniyi gözetiyor. Yani eğer mor bir koltuğu, yeşil bir kırlenti ve pembe bir kilimi aynı anda beğenebiliyorsanız bu tarza çok yakınsınız demektir. Maksimalist tarzın en işe yarar özelliği de birbirinden farklı stilde ve dokuda olan eşyaların bir arada kullanılabilmesi. Kadifeyle keteni, çiçekliyle çizgiliyi, antikayla moderni bir araya getirebileceğiniz bu yegâne tarzın gücü nereden geliyor gelin yakından bakalım, size uygun mu birlikte karar verelim.

1.5 Bardak

pbs.twimg.com
Minimalist tarza artık hepimiz hakimiz. Minimalizm, kişinin kıyafetlerinden ev dekorasyonuna, yemek kültüründen tüketim alışkanlıklarına kadar tüm yaşamına entegre edebileceği bir tarz. Önemli olan kullanılacak şeyin yeterli ve işlevsel olma özelliklerine sahip olması. Yemek yerken de yeterli, az ve öz miktarda tüketmek, kıyafetin fazlasından arınmak, eşyanın yükünden kurtulmak minimalist yaşamın olmazsa olmazları. Yaşamdaki karmaşaya karşı duran bir sadelik hareketi olarak tanımlayabiliriz minimalist tarzı. Ferahlık ve huzur yaratacak açık renkler, az renk kullanımı, desenden uzak sadeliğe yakın bir dünya. Bu tarz size hiç uymuyor mu? O halde siz bir maksimalist olabilirsiniz demektir.

i.pinimg.com
Maksimalist tarz minimalist tarzın tam karşısında duruyor her anlamda. Güçlü desenler ve iddialı mobilyalarla görkemli bir hava yaratıyor. Çeşitliliği bünyesinde barındırdığı gibi bu tarzda renk seçeneğiniz de çok fazla. Örneğin annenizden, anneannenizden kalan çok sevdiğiniz ve atmaya kıyamadığınız bol desenli bir berjeriniz ve modern çizgilerle donatılmış bir kanepeniz var. Maksimalist tarzda bu iki stil aynı potada eriyebiliyor. Antika berjerinize başka bir oda aramaktansa modernize kanepenizin yanına iliştirebilir ve stilleri karıştırarak maksimal bir yapıya kavuşabilirsiniz. Yeniye, yeniliğe ve uçuk fikirlere açık olan bu tarz, duvar kağıtlarını ve iddialı renklerdeki duvarları da bünyesinde barındırıyor. Bol desenli bir duvar kağıdının yan duvarını yine iddialı bir renkle tamamlayabilirsiniz. Yoğun desenli bir duvar kağıdının üzerine çerçeveler asmak hiç olmaz gibi geliyor kulağa öyle değil mi? Yaratacağı karmaşa göz korkutacağı gibi uyumsuzluk olasılığı da sizi bu fikirden geri çekebilir. Fakat tüm odayı bu tarza uygun döşediğiniz taktirde cıvıl cıvıl bir duvar kağıdının üstüne asacağınız çerçeveler asla uyumu bozmayacaktır.

mydomaine.com
Uçuk fikirlere, görkemli mobilyalara, sıra dışı renklere ve desenlere doyacağınız bu tarzın belki de en önemli özelliği farklılıkların bir araya geldiğinde estetik ve hatta sanatsal bir yapı ortaya çıkartması. Ahşap, oymalı bir konsolu sıra dışı ve pastel bir renkle boyayıp, zıt renkli bir duvarın önüne yerleştirdiğinizde bu farklılığın adeta bir tablonun içinde yaşıyormuşsunuz hissini yaratacağından emin olabilirsiniz. Maksimalizm müzik, edebiyat ve resimde de karşımıza çıkan bir tarz aslında. Sanatsal temeli kuvvetli bu tarzın dekorasyona uygulanması, uyumsuzluğun doğurduğu uyumla birleşerek evlerimize girmesi yaşadığımız mekanlara gösterişli bir hava katıyor.

i.pinimg.com
Maksimalizm denilince akıllara düzensiz, dağınık ve yorucu bir stil gelmesin. Elbette birbiriyle uyumun gözetildiği, yapılan dokunuşlarla bütünlük kazandırıldığı, bol detaylı ve işlevli bir dünyadan bahsediyoruz. Peki bu tarz size uyuyorsa işe nereden başlayacaksınız? Elbette mobilyalardan! Elinizde zaten var olan bir mobilyayı deri bir kumaşla kaplatabilir, üzerine keten kırlentler alabilir, renkli bir koltuk şalıyla havasını değiştirebilirsiniz. Duvarlarınızda tercih edeceğiniz cesur renkler sizi bu stile bir adım daha yaklaştıracaktır. Duvar dekorasyonunuza sanatsal dokunuşlar yapmanın da bu stil için oldukça yerinde olduğunun altını çizeyim. Sevdiğiniz bir ressamın tablolarını ya da büyüklü küçüklü birbirinden farklı tarzda çerçeveleri boş ya da arzu ettiğiniz resimlerle doldurarak kullanabilirsiniz. 

biacaip.com
Ayrıca beğendiğiniz bir objeyi duvara asmak için dönüştürebilir ya da raflarla duvar dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz. Çeşitli renklerdeki kilimler, perdeler yani kısacası ev tekstilinde de uyum ve uyumsuzluğun dengesini bulmak stilinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Bu tarzı beğeniyorsanız evinizde bol bol bitki, aksesuar ve desen kullanmaktan korkmayın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?